Mobilemenu
Profile

Bisikletin Başrolde Olduğu 5 Film - 2

Daha önce yaptığımız "Bisiklet Filmleri" listemize sizden gelen ilgi ve öneriler üzerine ikinci bir seçki ile karşınızdayız. Yine bisikletin neredeyse bir karakter gibi filmin içinde yer aldığı beş film daha takıldı radarımızda.

Premium Rush

Günlük hayatta bisikletle seyahat eden herkes bilir. Özellikle ülkemizde neredeyse diğer hiçbir araç sürücüsünden saygı görmez, hatta bazen bilinçli olarak rahatsız edilirsiniz. İşte Premium Rush da New York gibi araç trafiği yoğun, deli taksicilerin, huysuz yayaların ve koca otomobillerin arasında bisikletiyle kuryelik yaparak ayakta durmaya çalışan Willie’nin (Joseph Gordon-Levitt) hikayesini anlatıyor.

Yine bir teslimat sırasında Manhattan sokaklarında yaşanan bir kovalamacanın parçası olan Willie bu kez hayatını kurtarmak için pedal çevirmek zorunda kalacaktır. Hızlı, eğlenceli ve başladığı andan itibaren düşmeyen temposuyla tam bir “izle ve eğlen” filmi olan Premium Rush özellikle günlük hayatımızda bisikletin yeri minvalli bir başka yazı konusu olmayı hak ediyor.

Yowamushi Pedal

Biraz da animelerle devam edelim. Büyük ihtimalle gelmiş geçmiş en popüler bisiklet animesi olan Yowamushi Pedal bisiklet filmleri içinde ayrı bir yere sahip.

Onoda Sakamichi adlı liseli bir gencin hikayesini anlatan filmin mangası hala yeni sayılarla basılmaya devam ediyor ve her geçen gün hayran sayısı artıyor. Filmin konusunu özetlemek gerekirse: Onoda, sürekli bisiklete binen her yere bisikletle giden kendine has yeteneği olan bir gençtir. Daha sonra bu yeteneği bir bisiklet takımının koçunun dikkatini çeker ve Onoda, liselerarası bisiklet yarışmasında mücadele etmek için takıma dahil edilir. Hem eğlenceli hem de neredeyse eğitici olan bu animeyi bisikletseverler gözden kaçırmasın.

Overcoming

Biraz da bisiklet dünyasının karanlık tarafına geçelim. Bisiklet tarihinin epey tartışmalı doping davalarından Puerto ve Festina’nın gölgesinde geçen  Fransa Bisiklet Turu’na  odaklanan film, 2004 yılında bu karmaşa içindeki Team CSC’nin sezonunu takip ediyor.

Ivan Basso ve Carlos Sastre’nun çevreleriyle kurdukları ilişkilere eğilen Overcoming, bisiklet belgeselleri içinde işin derinine en çok inen, yarışmanın zorluklarını, bir sezonluk çalışmanın Le Tour’daki üç haftada sonuç vermesini beklemenin stresini ve bisikletçilerin o andaki ruh hallerini olağanüstü sunan ve ilgiyi sonuna kadar hak eden bir belgesel.

Bisikletli Çocuk

Belçikalı yönetmen kardeşler Jean-Pierre ve Luc Dardenne’nin yönettiği film epey hüzünlü bir hikaye anlatıyordu. Babasının onu terk etmesiyle yetimhaneye düşen 11 yaşındaki Cyril sık sık yurttan bisikletiyle kaçıp babasını arıyordu.

Bu kaçışları sırasında yetimhanede de istenmeyen çocuk haline Gelen Cyril’e en sonunda mahalle kuaförü Samantha sahip çıkıyor ve ona bakmaya başlıyordu. Ama içindeki baba eksikliği bir türlü dinmeyen Cyril, babasını bulup ona hediyeler alsa bile kendini kabul ettiremeyip, bu defa suça bulaşmış bir torbacı yüzünden başı belaya giriyordu.

Sürekli bisiklet üstünde gezen, her yere bisikletiyle giden Cyril’in filmin sonunda da yavaş yavaş bisikletiyle uzaklaşması filmin hüzün kat sayısını artırıyordu.

Jour de Fête

Fransa’nın en önemli yönetmenlerinden Jacques Tati’nin yönettiği bu film bir postacının yerel bir bayram öncesinde yaşadıklarını anlatıyor.

Baştan aşağı mizah ve hareketle dolu olan filmde bisiklet üstündeki postacımızın 14 Temmuz bayramı öncesi yaşadıkları siyah-beyaz ve renkli görüntülerin kombinasyonuyla karşımıza geliyordu. Fransız mizahı ile aksiyonu birleştiren film çekildiği yılın standartlarının oldukça üstünde bir kalitede seyrediyor.

Fransa’daki bisiklet kültürü ve Jacques Tati’nin sinemasına daha da hakim olmak için izlenebilecek film özellikle nostaljik filmlerden hoşlanan sinemaseverleri cezbedebilir.