Mobilemenu
Profile

Bisikletiyle 79 Günde Dünyanın Etrafını Dolaştı

“İskoç bisikletçi Mark Beaumont, 79 günde dünyayı bisikletle dolaşarak eşi görülmemiş bir rekora imza attı.” Bu haberi böyle okuyunca pek heyecan verici olmuyor belki ama Mark’ın kırdığı rekoru bu kelimelerden çok daha fazlasını ifade ediyor.

Mark, 2008 yılında aynı yolculuğu 184 günde tamamlayarak yine rekor kırmıştı. Daha sonra ona ait rekor başka bisikletçiler tarafından çok defa kırılmış ve 123 güne kadar çekilmişti. 9 yıl sonra ilk olarak kendisinin kırdığı rekoru çok daha fazla geliştirmek için yola çıkan Mark, kendisine hedef olarak çok sevdiği yazar Jules Verne’den de ilhamla 80 günü koymuş ve yolculuğunun adını da “80 Günde Devr-i Alem” koymuştu. Mark hedefini 1 gün daha geri çekmeyi başararak 79. günde Paris’te yolculuğu tamamladı ve kırılması zor bir rekora imza attı.

İskoç bisikletçinin rekoru kırabilmesi için günde ortalama 340 kilometre pedal sallaması gerekiyordu. Yaptığı hesaplarda günde ortalama 16 saat bisiklet sürer ve 6 saat de uyursa rekoru kıracağını öngörmüştü ve 79 gün boyunca da bu planına sadık kaldı.

Yolculuğuna bitirdiği yerde yani Paris’te başlayan Mark, Avrupa, Rusya, Moğolistan ve Çin üzerinden ilerleyen bir yol haritası çıkardı. Mark’ın rekorunu kırmak için elbette denizaşırı ülkelere de gitmesi gerekiyordu ve bu amaçla uçağa binip Avustralya’ya doğru yola çıktı. Avustralya’yı baştan başa geçtikten sonra Yeni Zelanda’yı da geçen Mark, Atlantik ve Pasifik okyanuslarını uçakla geçmek dışındaki her şeyi bacak kaslarıyla yaptı. Mark’ın Trans-Amerikan yolculuğu ise  Kanada, Halifax’ta sona erdi ve Mark buradan Lizbon’a uçtu. Son olarak da  İspanya ve Fransa rotasında pedal sallayarak rekor hedefine ulaştı.

Rekoru kırdıktan sonra konuşan 34 yaşındaki bisikletçi, “Bir daha böyle bir şey yapacağımdan şüpheliyim. Kesinlikle hayatımın en uzun iki buçuk ayı oldu. Her gün baştan başlamak için gerekli olan fiziksel ve zihinsel kuvveti yaratmak bile benim için büyük bir mücadeleydi.” dedi.

Hafif çiseleyen yağmur altında akşam saatlerinde Paris’e varan Mark’ı eşi, çocuğu  ve yaklaşık 50 kişilik bir destekçi topluluğu karşıladı. İlk olarak yolculuğu süresince kendisine mekanik, beslenme ve fizyoterapi konusunda destek olan ekibine teşekkür eden Mark, rekor denemesi boyunca iki kez bisikletten düştüğünü ve bir kere de Rusya'da acil diş müdahalesi yaptırdığını söyledi. Mark, ileriki yıllarda bu macerayı başka insanlarla paylaşacak olmaktan heyecan duyduğunu da ayrıca belirtti.

“Kendimi fiziksel ve zihinsel olarak yaptığım her şeyin ötesinde bu işe adadım. 22 yıl önce İskoçya'da pedal çeviren ve her seferinde daha fazla maceraya dalmaya çalışan 12 yaşındaki bir çocukken kurduğum hayalimi gerçekleştirdim. Her sabah üç buçukta kalkmamayı dört gözle bekliyorum.”

Peki, bu yolculukta en çok zorlandığı anlar hangisiydi? Mark hiç tereddüt etmeden “Rusya,” diyor. İnanılmaz soğukta, bazen buz tutmuş yollarda pedal sallayan Mark “Rusya'da gece üçte uyanıp 1 derece bir havada bisiklete binmek için oldukça sıkı bir motivasyonunuz olması lazım.” diyor. Bir başka talihsizlik ise düşmesi olmuş: “Yolculuğun dokuzuncu gününde bir çukura düştüm ve hem yüzümden hem de sol kolumdan yaralandım”. Rekor sonrasında onu en çok zorlayan şeyin ise yürümek olduğunu söylüyor: “Evime uçakla ulaştıktan sonra havaalanı merdivenlerinden inerken bile bacaklarım acımaya devam ediyordu.”

Peki, bu rekor kırılabilir mi? Mark şöyle diyor “Ben 90 kiloyum. Ama mesela 75 kilo olan ve bu işe kendimi adayan bir bisikletçi bu rekoru kırabilir. Ama öyle biri var mı bilmiyorum.”