Mobilemenu
Profile

Bisikletle En Güneye

Toplam 200 yıllık bir arayışın sonunda, Charles Wilkes 1840 yılında Güney Kutbu’nun bulunduğu yerde bir kıta olduğunu keşfetmeyi başarmıştı. Fakat bu keşifte Yeni Dünya’da olduğu gibi doğanın bin bir çeşidi, yerliler ve yer altı kaynaklarına rastlanmadı. Bu yeni kıtada sadece buz kütleleri vardı. Ortalama sıcaklığın -50 dereceye ulaştığı bu yerde penguenler, martılar ve balinalardan başka pek bir canlı da yaşamıyordu. 1911 yılının sonunda hem Robert Falcon Scott (İngiliz) hem de Roal Amundsen (Norveçli) Antartika’nın kıyılarındaki kamplarından Güney Kutbu’na ulaşan ilk insan olmak için yola çıktılar. Amundsen, 15 Aralık 1911’de kutup noktasına ulaştı ve 3 ay içerisinde medeniyete geri dönmeyi başardı. Scott ve dört adamı kutup noktasına Amundsen’den 33 gün sonra 17 Ocak 1912’de vardılar ve merkez kamplarına dönmeye çalışırken hayatlarını yitirdiler. Amundsen’den yaklaşık bir asır sonra, 27 Aralık 2013’te eski bir yönetim danışmanı olan Maria Leijerstam Antartika kıyılarından Güney Kutbu’na bisikletle 500 mil (800 km) yaparak bunu başaran ilk insan oldu. Britanyalı Maria bu zorlu yolculuğunu her gün kesintisiz 10 ile 17 saat arasında pedal çevirerek 10 gün 14 saat 56 dakikada tamamlarken bu maceranın hazırlık süreci tam 4 senesini aldı. Maria yolculuk sırasında günde yaklaşık 4.000 kilo kalori almasına rağmen vücut ağırlığının %8.2’sini kaybetti.

Maria’nın annesi Adrianne Leijerstam’ın anlattığına göre kızı 12 yaşında astronot olmak istediğini kendisine söylemişti. Maria’nın maceracı ruhunun çocukluğundan beri var olduğunu belirten anne Leijerstam, yine de bu yolculuk sürecinin kendileri için gergin geçtiğinin altını çiziyor. Adrianne Leijerstam’ın endişesi tabii ki boşa değildi. Kızı Maria, bisikletini Güney Kutbu’na doğru sürerken botlarının içindeki terini donduran bir soğukla mücadele edecekti. Annesine göre kızının bu başarısında büyük titizlikle yaptığı plan, üst düzey fitness ve saf kararlılığı en büyük etkenlerdi. Maria Leijerstam daha önce de Marathon Des Sables’a katılıp Büyük Sahra Çölü’nde 7 gün boyunca koşmuştu. Güney Kutbu macerası öncesindeki hazırlık aşamasında metabolizmasının daha verimli bir şekilde enerji üretmesini sağlamak için midesi boş haldeyken 2-3 saat boyunca egzersiz yaparak vücudunu karbonhidrat yerine yağ yakmaya alıştırdı.

Londra Heathrow havaalanından Cape Town’a uzanan yolculuğun ilk aşamasında boyutları birazcık büyük olan valizlerin taşınması dışında bir sorun yaşamayan Maria’yı Güney Afrika’da 35 derecelik bir sıcaklık karşıladı. Maceranın başlayacağı Antartika’ya Rus kargo uçağı ile vardığındaysa termometre -35 dereceyi gösteriyordu. Noel’i dünyanın en soğuk bölgesinde havanın kararmadığı bir kıtada günde 81 km bisiklet sürerek geçirmek biraz farklı bir deneyimdi. Noel’i ilk kez ailesinden ayrı geçirecek Maria’ya bu sefer eşlik eden ilginç görünümlü yol arkadaşı üç tekerlekli bisikleti olacaktı. Maria Leijerstam yolculuğunda üç tekerlekli bisiklet üreticisi Inspired Cycle Engineering (ICE)’ın piyasada da bulunan Sprint trike modelinin modifiye bir versiyonunu kullandı. Bu seçiminin arkasındaki neden sert esen rüzgarlara karşı bile bu bisiklet Maria’nın dengesini kolaylıkla korumasını sağlayacak ona düşense dengesini sağlamaya uğraşmakla enerji ve vakit kaybetmeden sadece ilerlemeye konstre olmak olacaktı. Kurulan bu strateji başarılı oldu: Maria sadece Güney Kutbu’na ulaşmakla kalmadı aynı zamanda kendisinin yolculuğa başlangıç tarihi olan 17 Aralık’tan günler önce aynı amaçla yola çıkan iki bisikletçiyi (Amerikalı Daniel Burton ve İspanyol Juan Menendez Granados) de geride bıraktı. Kullandığı üç tekerlekli bisiklet sayesinde hem diğer bisikletçilerden daha hızlı ilerledi hem de daha dengeli bir araç kullanması sayesinde Güney Kutbu’na ulaşmak için diğer bisikletçilerinkinden daha kısa ama dik bir patikada yol alabildi. Ayrıca bisikletinin arkasında taşıdığı yaklaşık 45 kg’lık yiyecek ve ekipmandan oluşan yük de dengesini sağlaması için kendisine başka bir avantaj oluşturdu. Bununla beraber bisikletin ön tekerlekleri çıkartılıp yerine kayak takılabiliyor böylelikle kar birikintileri üzerinden geçmek kolaylaşıyordu. Maria 10 gün boyunca rüzgarın dövdüğü çadırının içinde soğuktan donmuş yiyeceğini küçük bir ocak üzerinde eritmeye çalışarak karnını doyurma mücadelesini verdi.

27 Aralık’ta yolladığı mesajda; “I’ve done it, I’ve done it, I’ve done it! (Başardım, Başardım, Başardım! )” diyordu. Bu mesaj o anda 35 yaşındaki İngiliz maceraperestin Güney Kutbu’na bisikletle ilk giden kişi olduğu anlamına geliyordu.

Bu süreçte yaşadığı dizindeki problem onu soğuktan dahi fazla zorlamıştı. Şili’ye dönerken beraberinde şişmiş bir diz kapağı da onunla birlikte geliyordu. Ağrı kesicilerle geçen son beş günden sonra dizinin bir daha asla eskisi gibi olamayacağının farkında olsa da bu çılgın maceranın buna değeceğini düşünüyor.