Mobilemenu
Profile

Bisiklette Kış Giyimi

Forma

İster yaz ister kış sürüşü yapın, bisiklet formanız likra kumaştan olmalı. Bu kumaştan üretilen formalar az terletir, teri çabucak dışarı atar, teni rahatlatır. Pamuklu kumaşlar teri emip zor kuruduklarından formalarda kullanılmaz.

İçlik

Uzun kollu bir forma giyebileceğiniz gibi kısa kollunun içine uzun kollu termal bir içlik de işinizi görür. Hatta çok daha iyi bir sonuç bile alabilirsiniz. Teri çabucak dışarı atıp vücut ısınızın düşmesini engelleyen içliklerin uzun kollu içliği forma altına giyebilirsiniz.

Yelek/Ceket

Kış giyimi genelde iç-orta-dış katman olarak adlandırılır. Orta katmanın en iyi ürünleri çok kalın olmayan, ince polardan üretilmiş, dış kısmı az rüzgar geçiren yelek ve ceketlerdir. İçliğin tersine formanın üzerine giyer ve gidersiniz.

Rüzgarlık/Yağmurluk

Kış demek yağmur, kar, rüzgar demek. Dış katman giysisi rüzgarlık ve yağmurlukların en büyük sıkıntısı teri dışarı atamaması ve rüzgar karşısında yelken gibi şişmesidir. Bu yüzden dış katman giysisinin gore-tex gibi bir kumaştan üretilmesi önemli. Aksi halde ter içeride kalır ve üşümeye başlarsınız. Bu tarz bir dış katmanınız yoksa yapabileceğiniz tek çözüm sık sık fermuarınızı açmak olur. Merak etmeyin, iyi dış katman giysileri artık çok pahalı değil.

Bandana & Boyunluk

Kış için özel üretilen kasklar yok ama yapabileceğiniz bazı şeyler var. Örneğin kaskın altına başınıza bağlayacağınız bir bandana iş görür. Boğazınızı korumak için sadece bunun için üretilmiş bir boyunluk takabilir ya da ince polar kumaştan fular bağlayabilirsiniz.

Eldiven

Eldivenler hem düşüş sırasında zarar görmeyi azaltmak hem de titreşime karşı gidon hakimiyetini kaybetmemek için kullanılır. Sıcak mevsimlerde kısa parmaklı eldivenler ideal ama havalar soğudu mu o parmak uçlarınız sizi ağlatacak kadar üşürler. Bu yüzden sıcak tutacak ama vites ve fren hakimiyetinizi kaybetmenizi engellemeyecek kadar ince eldivenler edinin.

Tayt

Nasıl bisiklete binmek için pedli kısa taytınız varsa, kış için de bir tane pedli uzun tayt alın. İsterseniz pedli kısa taytınızın üzerine pedsiz uzun bir tayt giyerek de bacaklarınızın üşümesini engelleyebilirsiniz.

Ayakkabı

Vücut ısı kaybı yaşadığında ilk olarak ayakları ve elleri gözden çıkarır, kanı hayati organlara çeker. O yüzden soğukta bisiklete binerken ayacıklarınızı korumak sizin göreviniz! Her zamanki ayakkabınızı giyebilirsiniz ama bunların üzerine yağmurdan ve rüzgardan korumak için üretilmiş kılıflardan kullanmalısınız. Bir deneyin, çok rahat ettiğinizi göreceksiniz.

Çorap

“Ayaklarım çok üşüyor” diyerek sakın çok kalın çoraplar giymeyin. Bunlar ayağınızı sıkıp kan dolaşımını sekteye uğratır ve görevinin tam tersine üşümenizi artırır. İnce yün çoraplara güvenebilirisiniz (Ama pamuk oranı az olsun). Eğer ayakkabınız kılıflıysa zaten oldukça rahat edersiniz.

İpucu: Havayı soğuk gördünüz ve kışlıklarınızı giyip bisikletinize bindiniz. İlk 10 dakika biraz üşüyorsanız iyi haber; doğru şekilde giyinmişsiniz demektir. Tersine ilk 10 dakikada hiç üşümediyseniz sonraki süreçte sıcak sizi rahatsız edecektir. İster eve dönün üstünüze başınıza ayar çekin, ister bir dahaki sefere bunu uygulayın.