Mobilemenu
Profile

Bisikletten Düşme Sanatı

Animasyon harikası Toy Story/Oyuncak Hikayesi’nde Woody’nin astronot Buzz’a söylediği bu söz bisiklete binerken düşeceğiniz gerçeğini fark ettiğinizde motto’nuz olabilir! Düşmek yerine, fiyakalı bir iniş yapmak elinizde. Bunun için neler yapmanız gerektiğini bilmeniz, soğukkanlı olmanız ve kontrolü kaybetmemeniz gerekiyor. Evet, düşerken bile kontrol sizde olmalı; o zaman sizi görenlere “Hayır düşmedim, fiyakalı bir şekilde indim” dersiniz. Düşme sanatı dersine hoş geldiniz!

Yana Fiyakalı İniş

Özellikle virajlarda bisikleti fazla yatırmak, yağmurda ön tekerleği kaydırmak ya da bir ağaç, otomobil, insan gibi bir engele çarpmak nedeniyle yana doğru düşmek kimi zaman kaçınılmaz olur. Olsun, nasıl olsa herkes düşüyor! Saate 20-25 kilometre hızla düşeceğinizi hissettiğiniz taraftaki ayağınızı pedaldan kurtarıp diğer tarafa ağırlığınızı vermek olmalı işe yaramadı mı o zaman ayağınızı yere sürtmeyi deneyin. Baktınız evren düşmenize kesin olarak karar vermiş, o zaman gidonu bırakın ve kollarınızla kendinizi asfaltın ya da toprağın sertliğinden korumaya bakın. Dikkat! Kollar çok gergin olmamalı, aksi halde bir de kırıklarla uğraşmak zorunda kalırsınız!  Daha hızlıysanız kayma anında gidonu bırakmayın, bisikletten ayrılmayın. Gidon ve pedallar yüksek yapılarıyla yere çarpmayı ilk anda karşılayarak sizi yavaşlatıp daha az hasar almanızı sağlayabilir. Önünüzdeki büyük bir engele çarpmamak için kayarak düşmeyi tercih ettiyseniz ön tekerle, gidon ve pedallar yine aynı cankurtaran görevini üstlenecektir. Sonrasında onları tamir ettirip gönüllerini alırsınız!

Arkaya Fiyakalı İniş

Yüksek eğimli bir yokuş çıkarken veya aniden kısa sert bir rampaya denk geldiğinizde arkaya düşme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ne demişler, “Bırakınız düşsünler!” Böyle bir durumda emektar kollarınızdan pek fayda göremezsiniz. Yapmanız gereken ayakları pedallardan kurtarmak, gidonu bırakmadan seleden hızlı bir biçimde akaya doğru kaymak. Sonuç: Ayaklar yere basar, bisiklet altınızdan uçar gider! Uygun zeminlerde bunun antrenmanını yapabilirsiniz. Bisikletiniz ön tekerleğini kaldırıp ağırlığınızı arkaya vererek test yapmanız mümkün. Olur da düşerseniz ve bir gören olursa “Ben zaten inecektim” der işin içinden çıkarsınız.

Öne Fiyakalı İniş

Hızla giderken girilen bir çukur, yoldaki yüksekçe bir engel, sert bir çarpışma ya da dik bir yokuştan aşağı iniş sırasında yapacağınız bir kazada öne doğru düşer ve muhtemelen köprücük kemiğinizi kırarsınız. Canınız yanar, üstelik birkaç ay da bisiklete binememek zorunda kalırsınız! Bu yüzden baktınız düşüyorsunuz bir şekilde yana doğru düşmeye çalışın. Olay çok aniyse ve bunu yapamıyorsanız ilk iş gidonu bırakın; bisikletin arkası havalandığı anda öne doğru uçar giderseniz, ellerinizle kendinizi ve özellikle başınızı korumaya bakarsınız. Yere bisikletinizden önce varacağınız için eski dostunuzun kafanızı gözünüzü yarmaması için ya yuvarlanarak ya da koşarak “olay mahallini” terk edin! Biraz canınız yanabilir, gururunuz kırılabilir ama kemiklerinizin kırılmasından iyidir değil mi?