Mobilemenu
Profile

BMX İçin Dünyadaki En İdeal 5 Şehir

Eğer bir BMX’iniz varsa ve yakın zamanda bisikletinizi de sürebileceğiniz bir seyahat planlıyorsanız notlarınızı alın. BMX için en uygun koşulları sunan 5 şehir listemizde.

Atina

Dünyanın en eski şehrinin sokaklarını BMX ile turlamak harika bir deneyim olmaz mıydı? Kesinlikle! Koskocaman bir tiyatro sahnesini andıran Atina’da tarihin tüm ihtişamına bisikletinizle gezerek tanık olabilirsiniz.

Turistlere gayet iyi davranan yerliler, iyi yemekler ve ufacık caddelerinde bile bisikletçilere özel açılan parkurlarıyla Atina tüm BMX tutkunlarına harika koşullar vaat ediyor.

Gezintiniz sırasında plak mağazalarını, balık restaurantlarını ve bir çatının üzerinde sinema deneyimi yaşayabileceğiniz Paris Sineması’nı ziyaret etmeyi unutmayın. Ha bir de sokakta yerel BMX kahramanı Panos Manaras ile karşılaşırsanız onunla mutlaka tanışıp macera dolu hikâyelerini dinleyin.

Barcelona

Neden mi Barcelona? Çünkü hem tarihi hem de müthiş mimariyi bir araya getiren dokusu, bisiklet için özel olarak açılmış parkurlar ve şehrin tam içinden geçen bisikletlere gösterilen saygılı tutum Barcelona’yı tam bir BMX şehri haline geliyor. Barcelona’da gün içerisinde sadece bisiklet kullanarak bile şehrin bütün önemli noktalarına ulaşabilirsiniz.

Barcelona dünyanın turizmden en fazla gelir elde eden şehri. Elbette ki büyük ve eşsiz plajları ve tarihi dokusu bunda büyük etken ama özellikle yaz aylarında bölgeye sadece BMX yapmak için gelen insan sayısı bile birçok kente bir yılda gelen turist sayısından fazla.

Tüm şehri dolaşan parkur geniş sokaklardan ve motorlu araçların girmesinin yasak olduğu sahillerden bile geçiyor. Günün sonunda sahilde harika bir manzara eşliğinde denize girerek günü bitirebilir, BMX turunuzu unutulmaz kılabilirsiniz.

Washington

113 km²’lik Washington kentinin tamamını bisiklet ile gezmek mümkün. Burayı BMX tutkunlarının favori kentlerinden biri haline getiren ise ikonik binaların merdivenleri ve büyük parklar.

Beyaz Saray’dan Lincoln Memorial’a uzanan bölge arasında mekik dokuyan bisiklet tutkunları, sadece bisikletçilere açık parkurlarda özgürce hareket edip bol aksiyonlu hareketlere imza atabilir.

Bölgenin yazları aşırı sıcak olduğunu bildiren BMX gezginleri, kenti gezmek için en iyi zamanların ilkbahar ve sonbahar olduğunu belirtiyor. Bizden söylemesi.

Prag

Eğer bir şehri sokak sokak bisikletinizle gezmek istiyorsanız, en ideal yerlerden biri Prag.

Dar sokaklar, geniş bulvarlar, yokuşlar, kumsallar derken insan bisiklet ile gezdiği Prag’ı her an daha yakından keşfedebiliyor. Büyük parklar ve yüzyılların içinden geçiyormuşsunuz hissi yaratan tarihi yapılar Prag’ın en önemli artıları.

Kentte sadece bisiklet sürücülerinin kullandığı birçok parkur var. Ayrıca metrolara da BMX’iniz ile binebilir ve yerel halk tarafından asla kötü bakışlarla karşılanmazsınız. Yaz ayları Prag’da BMX için en iyi dönem. Sadece bir günde, sabahtan akşama kadar sürüş yaparak tüm kenti dolaşabilirsiniz. Tarihi Prag’dan, Modern Prag’a doğru bir sürüş keyfi yaşamak emin olun hayatınızda yaşayabileceğiniz en iyi deneyimlerden biri.

Tel Aviv

Ve geldik BMX tutkunlarının anavatanına. Sayısız doğal bisiklet yolu, bir sokaktan diğerine değişen etnik yapısı, her caddesinde yeni bir yaşam biçimini deneyimleyebileceğiniz banliyöleriyle Tel Aviv, BMX için epey ideal bir yer.

Bir sokağında yepyeni binaları gördükten sonra bir sonraki sokakta 400 yıllık bir yapıya rastlayabileceğiniz kentte halk da BMX sürücülerine büyük bir sempatiyle yaklaşıyor. Yaz-Kış havanın 20 derecelerde dolaştığı Tel Aviv’de güvenlik konusunda da zannedildiği gibi bir problem yaşanmıyor.