Mobilemenu

Bodrum'da Koşmayı Eşsiz Kılan 5 Şey

İklim

Mayıstan itibaren yazın ayak seslerinin duyulduğu Bodrum, denizden gelen rüzgarlara açık yapısıyla pek kavrulmaz. Termometre yüksek dereceleri gösterse de her daim var olan esinti ve rüzgarlar sayesinde açık havada hareket etmek sorun olmaz. Özellikle Yalıkavak, Turgutreis, Akyarlar, Ortakent hattında batı rüzgarları sayesinde İstanbul’dakinden bile daha rahat koşmak mümkün. Yazın pek yağmayan yağmur diğer üç mevsimde de koşuculara bir kolaylık sağlıyor. Şöyle ki Bodrum yağmuru geleceğini belli eder ve kısa sürede çok ciddi miktarda yağış bırakır. Koşunun ortasında bunu hissedip bir kafede mola verirseniz 15 dakika sonra yolunuza devam edebilirsiniz. Sabah saatlerinde yağan yağmura bakıp o gün koşamayacağını düşünenler, öğleden sonra kupkuru yollarda koşma fırsatını bulabilir. Bodrum burası, her şey olur!

Nem Oranı

Bodrum’un ve Bodrum yarımadasının Türkiye’nin güney sahillerinin çoğundan ayrılan bir özelliği vardır: Havası. Belki yaz aylarında sıcaklık pek farklı değildir ama farkı Bodrum’un nemi yaratır. Yani nemsizliği. Tabii koşmak için temmuz ortasında öğlen 2’yi tavsiye etmiyoruz ama yaz aylarındaki 0 nem sayesinde sabah ve akşam saatlerinde rahatlıkla koşacak bir hava vardır. Hatta gündoğumu saatlerinde koşunun ilk metrelerinde üşümeniz bile olası.

Kısa ve Dik Yokuşlar

Yokuş koşusu yaparak dayanıklılığınızı artırmak istiyorsanız Bodrum yine biçilmiş kaftan. Yarımadada genel olarak iki türlü yokuş bulunuyor. İlki doğal olan, en fazla 2,5 kilometrelik yokuşlar. Yalıkavak-Ortakent, Bağla-Gürece, Turgutreis-Karabağ arasında ve Küdür Yarımadası ile Geriş’e çıkan yokuşlar asfalt üzerinde yokuş koşusu yapmak için ideal. Bir de kısa ama aşırı dik site yokuşları var. Yer yer yüzde 20’lerde gezen eğimleriyle koşuculara meydan okuyorlar. Tabii bir de ünlü Yokuşbaşı var. Ödülü kusursuz Bodrum manzarası. Düz ayak koşmak isteyenler içinse Bodrum merkezinde kale ve marina arasındaki sahil şeridi kusursuz.

Sağlıklı Lezzetleri

Koşu, sağlıklı bir yaşam için yapılır. Sağlıklı bir yaşamın temelinde de sağlıklı beslenme yatar. Bakmayın Bodrum yazın kapılarını açan restoranların, kafelerin, otellerin basmakalıp menülerine; Bodrum aslında kendisini temiz gıdalarla doyurabilecek bir tarımsal üretime ve hayvancılığa sahip bir yerdir. Çarşamba günleri merkezde kurulan Üretici Pazarı’nda atalık tohumlarla ilaçsız üretim yapan yerel çiftçiler sayesinde temiz meyve, sebze, kuruyemiş, bakliyat ve süt ürünleri bulmak mümkün. Yörenin serbest gezinen hayvanlarından elde edilen ürünlerde yine yerel kasaplarda bulunuyor. Protein, vitamin ve mineralleri en temizinden tükettikten sonra geriye koşuya çıkıp bunları yakmak kalıyor.

Turizm Metropolü

Bodrum yaz-kış yaşayan bir yerdir. Kış nüfusu 200 binin üzerindeyken, yazın bu miktar 10’a katlanır. Her milletten insan Bodrum’un havasını solumak, denizine girmek, lezzetlerini tatmak için gelir. Birçok turizm merkezine göre ciddi bir kış nüfusu bulunması sayesinde Bodrum’da metropellerdeki alışkanlıklarınıza devam ederek tatilinizi geçirebilirsiniz. Büyük spor markaları ve uluslararası spor mağazaları zincirlerinin de Bodrum’da şube var. Bu sayede koşu malzemesine ihtiyaç duyduğunuzda çok kolay bir şekilde bunları bulabilirsiniz. Bu metropolleri kıskandıracak yapısı ve kozmopolit nüfusu sayesinde burada Global Run Bodrum düzenlenebiliyor. Siz de bu yıl 29 Nisan günü 5’incisi düzenlenecek olan Global Run Bodrum’a katılarak bütün bu saydığımız faktörleri yerinde yaşayabilir ve aynı zamanda yarış gelirinin bağışlanacağı Parıltı Görmeyen Çocuklar Derneği’ne destek olarak iyilik için koşabilirsiniz. Üstelik dereceye gireceklere toplam 36 bin TL para ödülü dağıtıldığını ve yarışa kayıt yaptıranlar arasında düzenlenen çekilişle 2 kişiye iPhone X hediye edileceğinin de altını çizmeden geçmeyelim! 

Global Run Bodrum hakkında daha fazla bilgi almak ve kayıt olmak için görsele tıklayın!