Mobilemenu
Profile

Bu Bahar Hiking Yapmanız İçin 7 Sebep

Her sporun kendi mevsimi vardır. Kanocular sonbahar aylarını beklerken, sörfçüler yazı sever. Hiking yapmak isteyenler için ise beklenen zaman ilkbahar aylarıdır. Eh, halihazırda ilkbaharı da idrak ettiğimize göre, hiking sezonunun açıldığını da kabul edebiliriz. Şimdi, ilk iş bir hafta sonunu ayarlamak ve baharın tadını çıkarmak. Eğer bahar sizin için yeterince ikna edici bir sebep değilse, hiking yapmanız için bilimsel araştırmaların da desteğini aldığımız geçerli 7 sebebimiz daha var. Hem de hemen aşağıda.

Hiking mutluluk veriyor

Evet, bu bir klişe gibi görünebilir ama kesinlikle yalan değil. Ciddi kanıtlarımız var. Los Angeles Times gazetesinin desteğiyle hazırlanan bir araştırma hiking yapmanın mutlulukla paralel bir ilişkisi olduğunu kanıtladı. Haberde “Hiking ruhunuzu yükselten, anksiyeteye iyi gelen ve hatta hafızayı güçlendiren bir spor” deniyor. İnanmıyorsanız bir deneyip kendiniz karar verin.

Depresyona son!

90 dakika. Doğada yapılan sadece 90 dakikalık bir yürüyüş bile beyin için ölçülebilir faydalara yol açıyor. Modern insanın en büyük problemi olan depresyon, kentten uzaklaşıp tabiat ana ile kucaklaşılan anlarda minimum seviyeye iniyor. Yapılan araştırma tam tersi, yani doğadan kente dönüş durumunda ise depresyon çanlarının çalmaya başladığına işaret ediyor.

Depresyonu azaltan bu bir nevi “yuvaya dönüş” etkisi ise en çok hiking yaparken hissediliyor. Kısacası, kış depresyonundan çıkmak için çözüm çok basit: 90 dakikalık bir doğa turu.

Stres mi, o da ne?

Maillerle, toplantılarla ve de susmayan telefonlarla geçen herhangi bir günde oluşan stres ileri seviyede bir hastalığa bile dönüşebiliyor. Fakat tam da böyle bir günde işten biraz erken çıkıp bir adaya uğrayabilirseniz hayatınız değişebilir.

İstanbul’da yaşayanlara önerimiz elbette Heybeliada ya da Burgazada olacaktır. Yine Los Angeles Times verilerine dayanarak söyleyecek olursak; bu türden ufak bir kaçamak tüm günün stresini 45 dakikalık bir yürüyüşte atmanızı sağlayabilir. Bunu bir deneyin deriz.

Sorunlara daha kolay çözümler…

Bu kez Huffington Post’un bir haberini alalım radarımıza. Haberde 2012 yılında hiking üzerine yapılan bir araştırmadan bahsediliyor ve aynen şöyle deniyor: “Açık havada daha fazla zaman harcamak problemlere yaratıcı çözümler bulma ve dikkat düzeyini %50 artıryor.”

İyi fikirlerin ya da sorunlara çözümlerin uzun yürüyüşlerde ortaya çıkması tesadüf değil anlayacağınız. Bilim bile bunu söylüyor.

Balık hafızasına son

Aynı haberde bahsi geçen araştırmada, temiz havada yapılan yürüyüşlerin hafıza berraklığını %20 artırdığından da bahsediliyor. Yani isimleri hatırlayamamaya ya da tarihleri unutmaya başladıysanız sizin için hiking vakti gelmiş demektir.

Hiking ile hep fit kal…

Hiking saatte ortalama 500 kalori yakmanızı sağlıyor. Hem de hızınızı artıracak ek bir şey yapmanıza gerek bile kalmadan.

Gününü kapalı bir fitness salonunda geçirmek yerine kendini doğanın kucağına bırakırsan her şey daha kolay ve doğal hale gelebilir. Yani fit bir vücuda ulaşmanın tek yolu spor salonunda hiçbir yere ulaşamayıp hep aynı yere baktığın bir aletin üzerinde saatlerce koşmak değil. Tabiat çok daha fazlasını vadediyor.

Hiking kalbe iyi gelir

Amerikan Hiking Derneği’ne göre hiking obezite, diyabet ve kalp hastalığı riskini azaltıyor. Özellikle Amerika’da diyetisyenler çözüm yollarından biri olarak mutlaka hiking öneriyor. Fazla kiloya bağlı kalp sorunları yaşayanlar için de özellikle bu aylarda yapılacak ufak doğa turları çok şeyi değiştirebilir.