Mobilemenu
Profile

Bu Fotoğrafları Görünce Siz de Dağcı Olmak İsteyeceksiniz

Dağcılık pek de kolay bir spor değil. Evet belki birkaç ufak tepeye çıkmak kolay görünebilir ama hedef büyüdükçe işler çok daha zorlaşır. Fakat  neredeyse herkesin içinde şöyle çetin, yüksek bir dağa ya da zorlu bir kayaya tırmanma isteği vardır. İşte o istek bu listedeki fotoğrafları gördüğünüzde daha da canlanacak.

Larrabee Beach

Bu adamın adı Greg Kachmarik. Bulunduğu yer ise Washington kıyısındaki Larrabee Plajı. O gerçek bir profesyonel olduğu için kaya tırmanışını bizim bakkala gittiğimiz rahatlıkla yapabiliyor. Bu fotoğraf da onun kanıtı.

Smith Rock

Bir başka profesyonel ile tanışalım: Amanda Clark. Amanda’nın bu fotoğrafı Oregon'daki Smith Rock State Park'ta çekilmiş. ABD’deki en popüler tırmanış noktalarından biri olan bu bölge sadece işin uzmanlarını ağırlıyor. Amanda da şahane bir manzara eşliğinde ne kadar uzman olduğunu kanıtlıyor.

Red Rocks

Bir başka dağcı ile tanışalım: Dalton Green. Onu görebilmemiz için fotoğrafa biraz daha dikkatli bakmamız gerekiyor. Fotoğrafçı muhteşem bir kaya manzarasında ünlü dağcıyı bir detay haline getirmeyi başarmış. Fotoğrafın çekildiği yer ise Utah’taki Red Rocks.

Pulpit Tower

Bu kez bir serbest tırmanışçı radarımızda: Chad Walker. Serbest soloları (ip yok, koruma yok) ile tırmanışları ünlü olan yetenekli sporcu kısa ama yoğun bir şimşek fırtınası sırasında Zion'daki Pulpit Tower’a tırmanmış. Onu fotoğrafta seçebilmemiz de epey zor haliyle. Bir bakıma doğa karşısında insanın hala ne kadar ufak kaldığını simgeler gibi.

Queenstown

Yeni Zelanda'da inanılmaz tırmanış, ve dağcılık rotaları var. Filmlere, romanlara ilham veren bu bölgede tırmanış yapmak birçok dağcının hayali. Bu isimsiz dağcımız da hayalini gerçekleştiriyor.

Dobonsgan

Biraz da Asya kıtasına uzanalım. Bu dağcılar, Güney Kore, Seul'ün hemen kuzeyinde yükselen ve Bukhansan Milli Parkı'nın bir parçası olan Dobongsan'ın yakınlarındaki bir kayayı fethetmeye çalışıyorlar.

Tahoe Gölü

Alan Wong'un bu fotoğrafı Nevada'daki Tahoe Gölü'nün hemen güneyinde çekildi. Göl, genellikle kayak ve su sporları için ziyaret edilir ama dağcıların favorisi olan birkaç noktası da var. Burası da işte o noktalardan biri. Fotoğrafçı, yemyeşil manzaranın içine bir de insan yerleştiren usta bir ressam gibi davranıp ortaya şahane bir iş çıkarmayı başarmış.

Summersville Gölü

Derin su birikintisinin büyük bir tasviri olan bu fotoğraf, Batı Virginia'daki Summersville Gölü'nde çekildi. Göle düşmemek tırmanışçıların en büyük hedefi.

Monkey Face

Bu fotoğraf ise Smith Rock State Park, Oregon'da yer alan Monkey Face’te çekilmiş.  Buradan bakınca pek belli olmasa da, üç taraftan bakınca bu kaya parçası gerçekten de bir maymunun yüzünü andırıyor.

Sass Pordoi

Sass Pordoi, İtalyan Alpleri'ndeki Dolomitlerin bir parçasıdır ve inanılmaz yürüyüş, tırmanma ve kayak imkanı sunmaktadır. Ve bir de elbette tırmanış. Bu fotoğraf da insan da hemen bir “oraya gitmeliyim” hissi yaratıyor zaten.