Mobilemenu
Profile

Bu Kayalara Yerçekimi İşlemiyor

“Doğa mucizesi” çok kolay kullanılan bir kavram. Binyıllar içinde aşınan, rüzgarlarla törpülenen kayalar aslında bu “doğa mucizesi” lafını gerçekten hak eden birkaç örnekten biri. Dünyanın dört bir yanından “yerçekimi mi o da ne?” diyen ve hem doğaya hem de yıllara direnen beş kayayı derledik.

Balanced Rock Park, ABD

Listemize ABD’den kadim bir kayalık ile başlayalım. Binlerce yıldır ayakta duran bu koca kaya parçası yıllar içinde onlarca kum fırtınasına direnip bugünkü son halini almış.

Yaklaşık 17 metrelik bir boyu olan, ağırlığı ise 40 tonu geçen bu kayaya dışarıdan bakan normal bir insan “aman üstümüze düşmesin” deyip kaçabilir. Gerçekten de dışarıdan bakınca insanda bir kaçma isteği uyandırsa da bu kayalık binyıllardır yerini sapasağlam koruyor.

Şu an koruma altında olan kayaya tırmanış yapmak da mümkün ama özel izinlerle. Ancak profesyonelseniz bir tırmanış hakkınız olduğunu da ekleyelim.

Mantar Kaya Park, ABD

ABD’den çıkmadan Kansas’a da bir uğrayalım.

Smooky Hills bölgesinde yer alan bir parkta bulunan bu kaya parçası mantarı andırdığı için Mantar Kaya olarak da biliniyor.

Bu kayalık jeologları uzun yıllar düşündürmüş. Çünkü gerçekten de dışarıdan bakınca insan eli değmiş hatta birileri özellikle gelip bu kayayı mantara benzetmiş gibi görünüyor.

Fakat yapılan bilimsel araştırmalar tam tersini ortaya çıkardı ve bu kayanın onbinlerce yıl boyunca çeşitli depremler ve fırtınalar sonucunda bu doğal görünümüne kavuştuğunu kanıtladı.

Kayaya tırmanmak yasak değil fakat sadece bu amaçla da oraya gitmeyin. Zira kayanın boyutu pek yüksek değil dolayısıyla tırmanış da kısa sürebiliyor.

Kannesteinen Kayası, Norveç

Norveç’te kıyı şeridinde dolaşırsanız bir miktar yürüdükten sonra sahilde bir kaya gözünüze çarpabilir. Başta “bu modern sanat eseri mi yahu?” diye düşünebileceğiniz kayaya biraz daha yaklaştığınızda ise bunun gerçekten de bir sanat eseri olduğunu ve heykeltıraşının da doğa olduğunu anlayabilirsiniz.

Bir avuç içi gibi görünen bu yekpare kayalık dalgaların çarpması ve deniz suyunun tuzu ile binyıllar süren bir süreçte ortaya çıkmış. Norveçlillerin en çok fotoğraf çektirdiği yerlerin de başında geliyormuş.

Çöl Kayası, Nijer

Dünyanın az bilinen çöllerinden biri olan Tenere, kuzeydoğudaki Nijer'den Batı Çad'a kadar 400.000 kilometrekarelik Sahara'nın geniş bir alanına yayılıyor. Ha bir de gündüz saatlerinde sıcaklık 45 dereceye kadar çıktığı için insan sağlığı için tehdit oluşturabiliyor.

Bu çölün ortasında bulunan bir kayalık ise görenleri hayrete düşürüyor. Sanki koskoca bir kayalığın altına dengede dursun diye bir taş konmuş gibi gözükse de kayalığın bu halde olmasının nedeni oldukça basit: Kum fırtınası.

Özellikle yazın Tenere çölünde inanılmaz fırtınalar meydana geliyor ve gördüğünüz gibi koskoca taşları bile eritebiliyor. Kayaya tırmanmak mümkün ama ilk önce oraya gitmeyi göze almalısınız.

Krişna Tereyeğı Kayası/Topu Hindistan

Nereden baksanız tuhaf. Gökten düşmüş gibi görünebilir ama değil. Ya da bir dağın eteklerinden kopup buraya gelmiş… Hayır o da değil. Bu kayalık binyıllardır orada ve nasıl oraya geldiği bilinmiyor. Bilinen tek şey uzun zamandır yerinden kıpırdamadığı ve yerel halk tarafından kutsal kabul edildiği. Etrafında çeşitli dinsel törenlerin de yapıldığı bu kayalıkta tırmanış yapmak da kesinlikle yasak.