Mobilemenu
Profile

Bu Mağaralara Tırmanmak da İçinde Yaşamak da Mümkün

Mağaralar insanlık tarihinin en eski barınma alanları olarak biliniyor. Yüzbinlerce yıldır birçok kuşağın yaşadığı mağaralar modern dönemlerde ise bazen turistik bazen ise tırmanış için kullanılıyor. Hatta bazılarında hala insanlar bile yaşayabiliyor. İşte hem barınma hem de tırmanış için kullanılmış beş mağara.

Batu Mağarası, Malezya

Aslında Batu Mağarası keşfedilmeden önce bölgeyi bilen tırmanışçıların sıklıkla uğrayıp tırmanış yaptıkları bir yermiş. Uzun süre sadece tırmanışçıların uğradığı Batu Mağarası daha sonra yine bir tırmanış sırasında yeniden keşfedilmiş ve içinde bulunan Hindu sfenksleri sayesinde epey popüler olmuş.

İçinde birçok maymun bulunan mağaranın dış cephesinde hala tırmanış yapmak mümkün. Fakat, mağara duvarlarında tırmanış yapmak için özel izinler almak gerekiyor çünkü burada yüzyıllar boyunca Hindu rahipleri yaşamış ve günümüzde de fazla sayıda rahip yeniden mağaraya yerleşmeye kararlı. Sporcularla din adamları pek problem yaşamasalar da siz yine de bölgeye giderseniz dış cepheye tırmanmakla yetinin. İçeride de hinduların bir çayını içersiniz belki.

Vardzia, Güney Gürcistan

Gürcistan’ın güneyinde bulunan Vardzia mağarasının tarihi 1200’lü yıllara kadar gidiyor. Toplamda 13 katı ve 409 odası bulunan bu mağaralar 1283 yılındaki büyük bir deprem sonrası ortaya çıkmış.

Toplamda 40 bin insanı içine sığdırabilen Vardzia mağaralarında uzun süre yerleşim olsa da belirli bir zamandan sonra bir kısmı turizme açılmış, diğer kısmında ise hala keşişler yaşamaya devam etmekteymiş.

Mağara ilk yapıldığı yıllarda çeşitli bölümlerine geçmek için tırmanmak gerekiyordu. Bugün de her ne kadar ziyaret imkanı kısıtlı olsa da odalar arasında tırmanış yapılması mümkün. Diğer mağaralar içinde yaşamaya en elverişli olan ve günlük yaşamın kısmen sürdüğü tek mağara da burası.

Terreras del Cualgerin, İspanya

Madrid’in 380 kilometre güneydoğusunda bulunan bu mağaranın tarihi prehistorik döneme, yani MÖ 1900’e kadar dayanıyor.

Şu an bir mağara otelleri zinciri görünümde olan alanda beş bölüme ayrılmış şekilde toplam 280 oda var. Aşağıdan yukarıya doğru çoğalan bu odalara prehistorik dönem insanları tırmanarak çıkar ve tehlike anında en dibe inerek kendilerini korurlarmış.

Bugün bu 280 odadan birçoğu dekore edilip turistlere açılmış. Yani gidip bu 3.000 yıllık odalarda konaklayabilir ve bu uzun tarihli mağaralarda arkeolojik bir deneyim yaşayabilirsiniz. Hatta kim bilir belki ufak biz izinle tıpkı eski atalarımız gibi mağaralar arası ufak tırmanışlar da yapabilirsiniz.

Mesa Verde, ABD

İlk olarak ABD yerlileri, Pueblolar ve Anasaziler’in yaşadığı Masa Verde mağarası Colorado eyaletinde bulunuyor.

1200 yılından itibaren birçok yerli kabilenin yaşadığı bu mağara silsilesi içinde birbirine bağlı toplamda 600 mağara var. 19. yüzyılda bir kovboy tarafından tesadüfen yeniden keşfedilen mağaraların merkezinde ise büyük bir kaya sarayı var.

Mağaralar arasında geçişler modern dönemde çiftçilerin yaptığı 150 oda öncesinde tırmanış yaparak sağlanıyordu. Ama bugün ABD’nin en geniş sit alanı unvanına sahip mağaralarda tırmanış yapmak yasak. İçinde yaşamak için ise hala tüm şartlar uygun. Doğal kapı ve pencereleri bile var. Birkaç günlük kamplarla barınma deneyimi yaşamak da mümkün.

Son Doong Mağarası, Vietnam

Son Doong mağarası için artık “dünyanın en ünlü mağarası” diyebiliriz. Dünyanın en büyük mağarası unvanına sahip olan Son Doong mağarasının henüz sadece 9 kilometrekarelik bir bölümü keşfedildi.

Son Doong mağaralar sisteminin toplamda 140 kilometreye kadar uzandığı düşünülüyor. 200 metre yüksekliğinde, 150 metre genişliğindeki mağaranın kendi içinde bir gölü, küçük dağları, nehirleri ve yağmur ormanı var.

Zamanında içinde birilerinin yaşadığına dair emareler de olan mağarada belirli bir ücret karşılığında kamp yapabiliyorsunuz. Bu kamp sırasında bahsettiğimiz küçük dağlara tırmanabilir ve yine mağaranın belirli noktalarına tırmanış da serbest.