Mobilemenu
Profile

Bu Yaz Gitmeniz Gereken En Güzel 5 Orman

Herkes arada doğaya kaçmayı ister. Hele yaz sıcağında evde ya da iş yerinde bunalmışken şöyle bol yeşilli, oksijenli ve mümkünse serin yerler hayal ederiz. Hem huzur verici hem de doğa sporlarına imkan veren bu tip yerler yaşam enerjimizi de artırabilir. Biz de araştırdık ve yukarıdaki tüm özellikleri barındıran beş tane orman bulduk.

Crooked Ormanı, Polonya

Yaklaşık 400 çam ağacından oluşan Crooked Ormanı diğer ormanlara pek benzemiyor. Her bir ağacın gövdelerinin alt kısmında yaklaşık 90 derecelik bir eğim var.

Uzun yıllar geçmesine rağmen bu eğriliğin nedeni tespit edilememiş. Ters rüzgarlardan mutasyona kadar birçok öneri var ama asıl sebep henüz bulunamadı. Fakat ağaçların bu özelliği buraya binlerce turist çekiyor.

Yazları bile belirli bir serinliği muhafaza eden ormanda trekking için parkurlar, oturma yerleri ve parklar var. 1930’dan beri gizemini koruyan bu ormanı yolunuz Polonya’ya düşerse mutlaka ziyaret edin.

Homebush Bay, Sidney, Avustralya

Avustralya’nın Homebush körfezinde bulunan bu orman epey orijinal bir konumda bulunuyor.  Çünkü bu orman kendine yer olarak bir geminin güvertesini seçmiş.

SS Ayrfield adındaki gemi Sydney‘in batısındaki körfezde bulunan, hurdaya çıkmış gemilerden biri.

1911‘de İngiltere’de inşa edilen ve 1912‘de Avustralya’ya gelen gemi İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikan askerlerini ve mühimmatını taşımış. Savaştan sonra ise kargo gemisi olarak kullanılmış

Yorgun gemi 1972’de hurdaya çıktıktan sonra ise yavaş yavaş mucize başlamış. Tıpkı Diğer hurdalar gibi parçalanması beklenirken güvertede büyümeye başlayan bitkiler zamanla kocaman bir ormana dönüşmüş ve yetkililer bu gemi ormanı koruma altına alarak parçalanmasını engelleyerek turizme açmış. Yolunuz düşerse bir daha hayatınız boyunca şahit olamayacağınız bir orman göreceğinize emin olabilirsiniz.

Daigo-ji, Kyoto, Japonya

Japonlar tuhaf. Düşünsenize, kentin tam göbeğine dünyanın en renkli ormanını başka hangi millet yapabilirdi? Kyoto’da kentin hırçınlığından kaçmak için uzaklara gitmenize gerek yok. Hem tapınaklara hem de ormana ulaşım oldukça kolay. Vişne çiçeği ağaçlarından oluşan Arashiyama ormanı kent içinde doğayla iç içe bir yaşam alanı yaratıyor.

Kyoto’da gidebileceğiniz ve kentin 10 kilometre batısında 16 kilometrekarelik alan içerisinde bulunan Sagano Bambu ormanı da bir alternatif olabilir.

Vişne çiçeği ağaçları ve sonbaharda doğanın değişik renklere bürünmesi ile Arashiyama daha popüler bir yer olsa da Sagano Bambu Ormanı da fazlasıyla dikkat çekiyor. Her iki ormanı da tüm renkleriyle görmeniz için sonbahar aylarında gitmeniz tavsiye ediliyor.

White Mountain National Forest, ABD

New Hampshire’da gerçekten de dört mevsim vardır. Ve her mevsimde de görülebilecek harika bir yer.

Yapılabilecek neredeyse tüm doğa sporları için New Hampshire’da bir seçenek var. Sakin nehirler, göller, ormanlar ve elbette dağlar. Bir doğa tutkunu için yaşam alanı olan lokasyona sonbaharda gittiğinizde ise White Mountain National Forest uğramanız gereken ilk yer.

Güneş ışığının etkisiyle tam bir renk cümbüşü vadeden ormanın içinde hiking ve trekking için tüm şartlar uygun; ama dilerseniz yine ormanın içinden geçerek tırmanış yapmanız da mümkün.

Washington Ormanı olarak da bilinen bölge müthiş doğası, mis kokulu çam ağaçları ve içinde neredeyse bir sürpriz gibi barındırdığı küçük gölleriyle size yaz gününde bir vaha vadediyor.

Taipingshan, Tayvan

Nehirler, dereler, yeşillikler, göller ve nefes kesici bir manzara. Hayır, cennetten değil Tayvan’daki Taipingshan ormanından bahsediyoruz.

Uzakdoğu’nun bu bekli de en korunaklı ve saklı kalmış yerinde aradığınız her şey var. Uzun yürüyüş parkurları, balık tutmaya elverişli sular, hiking alanları ve tabii ki tırmanış seçenekleri.

Bu alabildiğine puslu, mistik, romantik ve huzur verici orman sizi dünyanın dert ve tasasından kurtarmaya büyük bir aday.

Orman içinde birçok birbirinden farklı türde ağaç var. Ve bazılarının binlerce yıldır sapasağlam durduğuna inanılıyor. Tayvan yaz-kış serin bir hava vadettiği için bir yaz günü yolunuz düşerse adeta dünyadan bağımsızlığını ilan etmiş bu güzelliğe mutlaka uğrayın deriz.