Mobilemenu
Profile

Bu Yaz Kamp Yapmanız Gereken 5 Yer

Yaz yaklaşıyor. Kamp yerlerinde de sezonlar açılmaya başladı. İşte hem ülkemizden hem de yakın komşumuzdan bu yazı serin geçirebileceğiniz adresler.

Karagöl Kamp Alanı, İzmir

Karagöl Kamp Alanı ülkemizdeki gizli cennetlerden biri. İzmir’de, Karşıyaka’dan Yamanlar dağına doğru çıkarken yaklaşık 850 metre yükseklikte bulunan bu kamp alanı adeta ormanlar tarafından korunuyor.

Bölgede ayrıca bir göl ve olağanüstü bir manzara da var. 20 kilometrelik yol ise yaklaşık bir saat sürüyor çünkü yol oldukça virajlı. O yüzden alabildiğince yavaş gitmenizde fayda var. Fakat bu yavaşlık sizi sıkmasın çünkü yol üstünde bile o kadar harika manzaralar var ki çektiğiniz çileye değiyor.

Bölgede yeme içme ile ilgili birkaç tane restaurant da mevcut ve kamp alanında belirli bir ücret karşılığında size yer tahsis ediliyor. Bu yaz en yakın ve en hızlı gidebileceğiniz hafta sonu kampı için ideal.

Akyaka, Muğla

Bu yaz kamp yapmak için tercih edebileceğiniz bir başka harika lokasyon ise Akyaka. Olağanüstü manzarasının yanında belediye tarafından özel olarak kurulan çamaşırhane, bulaşıkhane, tuvalet adeta gereken tüm ihtiyaçlarınızı karşılayıp manzaranın keyfine varın diye hazırlanmış.

Ateş yakmanın yasak olduğu kamp yerinde eğer çadırınız yoksa bölgede hemen bir çadır bulabilirsiniz. Her şeyiyle “gel ve uzunca kal” diye bağıran Akyaka kampına Ula üzerinden kısa bir yolculukla ulaşabilirsiniz. Ülkemizin nadir güzelliklerinden birini keşfetmek için mutlaka bir hafta sonunuzu ayırın deriz.

Olympos, Antalya

Olympos ülkemizde ilk olarak turistlerin keşfedip bol bol ziyaret ettiği, kamp yaptığı ve hatta zamanla yarı komün bir hayat yaşadıkları sıra dışı bir lokasyon.

Zamanla yerli turistler tarafından da keşfedilip sıklıkla ziyaret edilen bir bölgeye dönüşen Olympos da harika bir kamp alanı da var. Bu alanda ağaç evlerde kalabilir ya da kendi çadırınızı kurabilirsiniz. Tarihi doku ile yeşilin adeta kardeş olduğu bölge diğer lokasyonlara göre biraz daha sıcak elbette ama yine de henüz görmediyseniz birkaç gününüzü mutlaka ayırın deniz. Antalya üzerinden 97 kilometrelik bir yolculukla Olympos’a ulaşabilirsiniz.

Dedeağaç, Yunanistan

Hem yurt dışı hem de yakın olsun derseniz de size tek bir yer önerebiliriz: Dedeağaç. İstanbul’a 350 kilometre mesafede bulunan bu Ege kıyısındaki küçük kasaba kamp açısından da harika alternatifler sunuyor.

Sınırı geçip şahane bir Ege kasabasına ulaşmak sizi epey evdeymiş gibi hissettiriyor. Balık restoranları, sokaklar, her şey ülkemizdeki herhangi bir Ege kasabasından farksız. Şehirden birkaç kilometre yukarıda bulunan kamp alanları ise tam profesyonel boyutta.

Hem deniz hem doğa manzaralı bu kamplarda başka bir ülkede ev huzuru yaşayabilmeniz mümkün.

Bozcaada, Çanakkale

Ülkemizin bir başka harikası Bozcaada ile listemizi bitirelim. Bozcaada’yı bilenler bilir, güney kısmında yazlıkçıların sıklıkla ziyaret ettiği bir kamp alanı vardır. Mayıs ile ekim arasında faaliyette olan bu kamp alanı denize sadece 200 metre mesafede, çam ağaçlarının arasında saklı bir cennet gibi duruyor.

Yazın bile oldukça serin olan kamp alanına giderken gece soğuyan havaya karşı yanınıza uzun kollu bir şeyler alın deriz. Bölgede ister karavan, isterseniz de çadırla kamp yapabilirsiniz. Seçim sizin.