Mobilemenu
Profile

Bu Yaz Rüzgar Sörfüne Başlamanız İçin 7 Neden

Neden bu havalı sporu sen yapmayasın?

Tatile gidiyorsun, denize giriyorsun ama senin ve yanındakilerin gözleri hep açıklardaki rengarenk yelkenli o sörflerde! Hep gıpta ediyorsun, nasıl yapıldığını merak ediyorsun ve muhtemelen bunu yapabilmek için atomu parçalamak gerektiğini sanıyorsun! Bilmelisin ki yanılıyorsun! Belki dünyanın en iyi sörfçüsü ya da olimpiyat şampiyonu olamayacaksın ama sadece istemen ve sörf okullarından ders alman yeterli. “Yok arkadaş, ben sadece sörf yapmayı öğreneyim. Tatilimi daha manalı hale getirmek istiyorum” derseniz sörfe başlamak için hiç de geç olmadığını bilmelisiniz. Yaz tatilinizin küçük bir parçasını eğitimlere ayırıp sörf dünyasına adım atabilirsiniz. Gerisi zaten kendiliğinden gelecek. Kısa bir eğitimden sonra sen de sahilden gıptayla bakılanlardan biri olabilirsin.

Kurslar da bir çeşit tatil gibi!

Üç saatlik bir eğitimden sonra sörf yapmanın temelini öğretebileceğini iddia eden sörf okulları var; doğru söylüyorlar. “Yolda yürüyebiliyorsanız, rüzgar sörfü de yapabilirsiniz” diyerek bu iddialarının temelini de ortaya koyuyorlar. Eğitimin ilk saatinde rüzgar, malzeme, genel güvenlik ve çevre bilgileri veriliyor. İkinci saat ise simülasyon eğitimi. Plajdaki bir rüzgar sörfü ekipmanı ile yapılan bu eğitimde board’a nasıl çıkılır, üzerinde nasıl ve nerede ayakta durulur, yelken sudan nasıl çıkartılır, başlangıç pozisyonu, yelkene rüzgar doldurup “plane” olma, yönlendirme ve rüzgar üstü dönüş bilgileri bünyeye aşılanıyor. Son saat ise eğitmenle suda sörf yapmak üzerine. Teori ve simülasyon eğitimlerinde alınan bilgiler pratikte uygulanıyor. Bir saatlik eğitimin ardından ertesi sabah üç saatlik pratik uygulamalar var. Bunları tamamlayanlar artık malzeme kiralayabilir. İşi büyütüp uluslararası rüzgar sörfü lisansı almak isteyenler de daha kapsamlı eğitimlerle hayallerini gerçekleştirebilirler. Üstelik bunları yaparken plajdan ve denizden uzak kalmıyor, bir nevi aktif tatil yapıyorsunuz. Bir de dağ tepe pedal çeviren bisikletçileri, güneşin altından ter döken koşucuları, kapalı spor salonlarında tepinenleri düşünün!

Hayatına kalite kat!

Biz değil, Çağla Kubat söylüyor! Başarılı sörfçü verdiği bir röportajda farklı bir hobi edinerek hayatınıza renk katabileceğinizi anlatıyordu. Sörfün bu yöndeki artılarına da yine o işaret ediyor: “Sörf, insanların streslerini atması için birebir, çünkü su insanı pozitif etkiler. Yapmanız gereken tek şey sörfe biraz vakit ayırmak... Bu sporu yaparken doğayla hep iç içesiniz; kapalı alanlarla işiniz yok. Güneş, deniz, daha ne olsun ki...”

Sahilde pineklemek yerine spor yap

Yaz tatilinde neler yaptığınızı bir düşünün. Uyandınız, kahvaltı ettiniz, havlunuzu alıp plaja gittiniz, biraz yüzdünüz (belki sadece suda durdunuz!), güneşin altında yattınız, biraz daha yüzdünüz, güneşten kaçıp şemsiye gölgesinde yattınız, belki kitap okudunuz, yine suya girdiniz, sohbet, muhabbet, şakalar, komiklikler… Bilinçli bir şekilde kulaç atmıyorsanız hiç spor yapmadığınızı görebilirsiniz. Geçirdiğiniz veya geçireceğiniz boş vakti rüzgar sörfüne ayırırsanız hem denizde hem de kumsalda yaptıklarınızın çoğundan mahrum kalmayacağınızı bilmelisiniz. Bol bol suya gireceksiniz, meraklısıysanız yine güneşlenmiş olacaksınız. Tatilde tükettiğiniz yüksek kalorili yiyecek ve içecekler de yağ bağlamanızı değil, enerji almanızı sağlayacak!

Farklı sporlara başlamak için de yeni bir adım

Rüzgar sörfü öğrendiğiniz zaman başka sporları da aradan çıkartmanız mümkün. Burada mesele board üzerinde dengede durabilmek olduğundan kiteboard, snowboard, snowkite gibi diğer board türlerini de öğrenme yolunda küçük adımlar atmış oluyorsunuz. Rüzgarı kullanabilmek söz konusu olduğu için optimistten 470’e, laser’den finn’e, yelken yapma konusunda da avantaj sağlayabilirsiniz. Windsurf; rüzgarı, denizi ve dalgaları öğrenmenin kapılarını açan sihirli bir anahtar gibidir.

Fiziğini güçlendir

Rüzgar sörfünü doğru bir şekilde öğrenip yaparsanız bir süre sonra vücudunuzdaki tüm kasların çalıştığını ve güçlendiğini göreceksiniz. Belki ilk başlarda acemilikten kollara güç binecek, sırt ve kollar fazlasıyla ağrıyacak ama sonrasında kuvvetlenen kollar sayesinde güç bütün vücuda yayılacak. Rüzgar sörfü kas gücünüzü artırır, aerobik kapasitenizi geliştirir, denge kurmanızı kolaylaştırır, kaslarınıza hakimiyetinizi çoğaltır, dayanıklılık ve enerji verir, kardiyovasküler gelişim sağlayarak kalp sağlığınızı korur, fit bir vücuda sahip olmanızın yolunu açar. Tüm bunlar bu yaz rüzgar sörfüne başlamak için yeterli gelmedi mi?

Kimyanı da güçlendir

Rüzgar sörfü özgür bir spordur. Altınızdaki board ve parmaklarınızın ucundaki yelkenle kıyı boyunca millerce yol alabilirsiniz. Zaten denizin üzerindesiniz, bir de kontrol sizde olursa bu özgürlük duygusunu ne kadar yoğun hissedeceğinizi tahmin edebilirsiniz. Tüm bunlar birleşip bağımsızlık duygunuzu körükledikçe ve sörf yapmaya devam ettikçe kendinize güveniniz de artacak. Diğer sporlarla etkileşimini de olumlu anlamda değerlendirirseniz komple bir sporcu olup zihnen ve ruhen güçleneceksiniz.