Mobilemenu
Profile

Bu Yaz Serin Serin Doğa Sporu Yapabileceğiniz 5 Yer

Yavaş yavaş “esmiyor yahu” dediğimiz günlere yaklaşıyoruz. Herkes kendine Ege’de ya da Akdeniz’de kaçacak yerler aramaya çoktan başladı. Ama bu yazı hem ülkeden uzakta hem de doğa sporları ile iç içe geçirmek istiyorsanız size birkaç önerimiz var. Bu bölgeler size serin bir tatil ve bolca doğa sporları deneyimi vadediyor.

Gran Paradiso Doğal Parkı, İtalya

İtalya Alpleri’nin kuzeybatısında bulunan Gran Paradiso, sizi yaz sıcaklarından alıp serinliğin harman olduğu bir oksijen cennetine davet ediyor. Olağanüstü manzaranın içinde sizi, vadi, dağ gölleri, buzullar, Alpin çayırlarının yanı sıra, Alp dağ keçisi, kartal, baykuş ve türü tükenme tehlikesiyle karşı karşıya olan birçok kuş türü bekliyor.

Özellikle hiking ve trekking için tercih edilebilecek bölgedeki küçük köylerde turistlere özel birçok otel ve pansiyon da mevcut. Ayrıca yılın her zamanı serin olan Gran Paradiso yazları da bu serinliğini muhafaza ediyor.

Neden gitmelisiniz?

Galiba birçok insan buraya sıkıcı iş hayatlarından az da olsa kaçabilmek için geliyor. Bilhassa kuş gözlemi ve yaban hayatı gözlemlemek için gidebilirsiniz. Doğa sporu için ise hiking ve trekking dışında dağ koşusu ve tırmanış için de birçok olanak mevcut.

Skye Adası, İskoçya

İskoçya'nın batısında İç Hebridler takımadası içinde yer alan Skye Adası dünyada huzurun başkenti sayılabilecek yerlerden biri. 1656 kilometrekarelik bir büyüklüğe  sahip olan ada yılın her zamanı çok fazla değişmeyen bir sıcaklığa sahip: Ilıman, nemli ve serin rüzgarlı. 993 metrelik Cullin dağı ise adanın en yüksek noktası.

Neden gitmelisiniz?

En başta şöhreti dünyaya yayılan peri vadilerini görmek şart.  Bu bölgede trekking yapmayı da unutmamalı. Scuba diving için ise güneyden sulara dalıp bölgenin yunusları hatta balinaları ile tanışabilirsiniz. Dağ koşusu ya da tırmanış için ise tek adres Cullin Dağı. Ayrıca bölgenin meşhur kızıl geyiklerine de ormanlık alanda rastlayabilirsiniz. Burası adeta dünyadan saklı bir cennet olduğu için başka birçok sürprizle karşılaşmanız da mümkün.

Bavarian Alpleri, Almaya

Tüm yıl boyunca birçok Açıkhava etkinliğine ev sahipliği yapan Bavarian Alpleri, Almanya sınırları içindeki en büyük dağ aralığını oluşturuyor. Oksijeni bol, balık tutmaya ve yüzmeye el verişli gölleri ve lokal pansiyonları ile sakin ve serin bir tatil için muhteşem bir seçenek.

Neden gitmelisiniz?

En başta güzel hava için. Doğa sporlarından ise dağ bisikleti en çok tercih edilen spor oluyor. Kışları bir snowboard merkezine dönüşen dağlar yazları da dağ bisikletçilerini ağırlıyor diyebiliriz. Ayrıca bölgede birçok doğal kaplıca da var. Yani, sonuç olarak, burada bir tatilden ne beklerseniz var.

Teide, Tenerife, İspanya

İspanya dünyanın en çok turist çeken ülkelerinin başında geliyor. Bunun nedenleri çok ama bu nedenlerin çoğunda doğa sporları yok. Ama yolunuz bir şekilde birçok insan gibi İspanya’ya düşerse oraya kadar gitmişken dünyanın en popüler doğa parkında biraz zaman geçirmeniz şart.

Kanarya Adaları içinde yer alan Tenerife’de bulunan Teide Milli Parkı her yıl ortalama üç milyon ziyaretçiyi ağırlıyor. Bu kadar ziyaretçiyi bölgeye akın ettiren neden ise Teide Yanardağı ve onun yarattığı muhteşem doğal yaşam.

Neden gitmelisiniz?

En başta elbette Teide’yi görmek için. Dağ ve çevresinde hem tırmanış hem de hiking yapmak muhteşem bir deneyim olabilir. Dağın zirvesine ulaşan isimler içinde en ilham verici karakter ise kesinlikle Jaime Vinals. Guatemalalı tırmanışçının hikayesi size ilham verebilir.

Antrim Kontluğu, Kuzey İrlanda

Şatoların, fiyortların diyarı Kuzey İrlanda’da adeta kostümlü bir dönem filminden çıkmış izlenimi yaratan Antrim Kontluğu’nun sınırlarında olan bölge size oldukça alternatif bir yaz tatili vadediyor.

Belki yüzmek ya da güneşlenmek için hiç uygun değil ama muhteşem ipli köprülerden geçerek doğaya karıştığınız bölgede yapacağınız hiking ve trekking turları hayatınız boyunca unutamayacağınız bir deneyime dönüşebilir.

Volkanik bir ada üstünde bulunan kontluk size günbatımında ağlayabileceğiniz bir manzara sunarken adada konaklayabileceğiniz tarihi ve ufak evler sizi tarih içinde bir yolculuğa çıkarabilir.

Neden gitmelisiniz?

En başta meşhur sallanan ipli köprülerde trekking yapmak için. Daha sonra ise fazla engebeli olmayan dağlarda bir koşu yapmak mükemmel bir seçim olacaktır. Günün sonunda göreceğiniz manzara ise burayı seçtiğiniz için bölgenin size bir armağanı gibi olacak.