Mobilemenu
Profile

Bu Yerlerde Hem Tatil Hem de Doğa Sporu Yapabilirsiniz

Akyaka

Ülkemizin en sevilen tatil merkezlerinden biri olan Akyaka her ne kadar su sporları ile ünlense de, doğa sporları sevenler için de harika olanaklara sahip.

Sakar'ın zirvesinden, Gökova'nın turkuaz sularına muhteşem manzara eşliğinde bir dağ bisikleti macerasına atılabilir, Çınar Plajı'nın hemen üst tarafında yer alan kayalıklarda kaya tırmanışı yapabilir, biraz yol gitmeyi göze alırsanız Akyaka’ya 40 kilometre uzaklıktaki Dalaman Çayı’nda rafting yapabilirsiniz. Sanırız zaten burasının kitesurf için harika bir lokasyon olduğunu söylememize gerek yok. Kısacası Akyaka ve çevresinde doğa sporları severler için imkanlar oldukça geniş.

Bozcaada

Özellikle son yıllarda büyük şehirlerden gelen tatilcilerin sık uğradıkları duraklardan birine dönüşen Bozcaada, sakinlik ve serin suları dışında nitelikli doğa sporlarını yapabileceğiniz alanlar da vadediyor. Özellikle de kitesurf için dünyaca yıldız Ruben Lenten'den de sıkça övgü olan bir yer olduğu unutulmamalı.

Otantik yapısıyla ve kendine has evleriyle dikkat çeken adada tatilinizi yaparken doğa sporlarına da sıkça vakit ayırabilirsiniz. Adadaki en popüler doğa sporu branşları ise trekking ve dağ bisikleti. Ada fazla engebeli olmayan yüzey hatlarıyla trekking için uygun koşulları sunarken, bölgeden kiralayabileceğiniz bir dağ bisikleti ile adanın yüksek yerlerinde dilediğinizce turlar da atabilirsiniz. Yazları aşırı sıcakları dikkate alarak erken saatte doğa sporları yapmanız sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Akçay

Eskiden özellikle emeklilerin sık sık tercih ettiği tatil beldelerinden olan ama zamanla popülaritesi artınca ülkemizin her yerinden turistleri ağırlamaya başlayan Akçay, denizin ortasından çıkan temiz kaynak suyu ile ünlüydü. Soğuk suları, yaz ortasında kaz dağlarından gelen ve insanı serinleten rüzgarı dışında bölge konumu itibariyle doğa sporu sevenlere de iyi imkanlar sunuyor.

Kısa bir yolculuğun ardından varacağınız Akçay’ın kuzeyinde bulunan Kaz Dağları, tarihi güzellikleri ve olağanüstü manzarasıyla hiking ve trekking için muhteşem parkurlara sahip. Bunun dışında dağcılık ve kamp için de uygun birçok nokta var. Akçay’da ayrıca dalış için de oldukça müsait yerler bulmanız mümkün.

Fethiye

En popüler tatil merkezlerimizden biri olan Fethiye’deki deniz, kum ve güneş üçlüsünden bahsetmemize zaten gerek yok. Yaz tatili için isteyebileceğiniz her şey burada mevcut. Ama pakete bir de doğa sporları eklemek istiyorsanız gitmeniz gereken ilk yer Kelebekler Vadisi.

Doğanın tam kalbinde bulunan ve bu nedenle özellikle ulaşımı zor olan vadi ona ulaşınca bu zorluklara katlanmanızın karşılığını fazlasıyla veriyor. Özellikle yamaç paraşütü için sıklıkla tercih edilen vadide başka ekstrem sporlara da dalabilir, kendinizi sınayabilirsiniz.

Cunda

Tertemiz denizi, meşhur çipurası, gün batımı ve sakinliğiyle bildiğimiz Cunda hâlâ huzurlu tatil planlarının en önemli parçalarından biri. Doğallığı ve temiz havasıyla en sevilen tatil beldelerinden biri olan adanın hayli geniş bir doğa sporları menüsü de var.

Cunda’da birkaç yıldır düzenlenen Ultimate Cunda, aslında tüm bu doğa sporları merakınızı giderebileceğiniz rotalara ev sahipliği yapıyor. Özellikle bisiklet etabı yarışmanın olmadığı bir zamanda gezilebilir ve bol bol keyfi çıkartılabilir. Ha tabii isterseniz kendinizi sınamak için yarışmaya da katılabilir ve yüzme, koşma ve bisiklet dallarında yeteneğinizi gösterebilirsiniz.

Yarışmanın her etabında doğa sporlarından bir şey bulabilirsiniz. Dağ bisikleti ve koşunun yanında yamacın yüksek kesimlerinde hiking ve trekking için müsait yerler de var. Romantik bir an peşindeyseniz de Aşıklar Tepesi’ne tırmanabilir ve harika günbatımı manzarasına eşlik edebilirsiniz.