Mobilemenu
Profile

"Bu Yönünü Bilmezdik" Diyeceğiniz 5 Ülke

Bazı ülkeler, “Outdoor sporları olmadan tatil mi olur” diyenlerin dilinden düşmezken, bazıları da daha sakin dinlenme olanakları arayanların gözdesi olur. Örneğin; İtalya ve İspanya gibi Avrupa ülkeleri, müzeler ve alışveriş merkezleriyle turist olmanın tadını çıkarabileceğiniz ülkelerden. İbreyi Nepal ve Bali gibi yerlere çevirdiğimizde de dağcılıktan, dalışa bir yığın alternatif aktiviteyle karşılaşmak olası. Fakat birazcık ezber bozalım ve macera sporları ile adrenalin denilince akla ilk gelenlerden olmayacak ülkelerin, aslında ne cevherler barındırdıklarına bir bakalım. İşte, bu yönünü bilmezdik diyeceğiniz 5 ülke.

Almanya

Almanya sadece, zamanı alt etmeyi başarmış kalelerden ya da elektronik müziğin tamamen ele geçirdiği ilginç gece kulüplerinden ibaret değil. Ülke, ağaçların güneş ışığına geçit vermeyecek sıklığa eriştiği Kara Orman ya da enfes yürüyüş rotalarına ebeveynlik yapan Bavyera bölgesi gibi doğa güzellikleriyle, birçok aktiviteye olanak sunuyor ayrıca. Ama asıl adrenalin pompası unvanını hak eden gözbebeği ise, ağaçta asılı duran bir çadırda konaklatabilme imkanı. Evet, Waldseilgarten – Höllschlucht’da böyle bir seçenek mevcut. Burada geceyi geçirme cesaretini gösterebilecekler için inanılmaz bir deneyim olacağı da kesin. Ancak çadıra ulaşmak için önce ağaca tırmanmanız gerekiyor. Hem göreceklerinizin hem de yaşayacaklarınızın eşi benzeri olmadığından, harcadığınız efora değeceğinden emin olabilirsiniz. 

Slovenya

Ölmeden evvel ziyaret edilmek istenen ülkeler listesi yapılırken, pek akla gelen yerlerden biri değildir Slovenya. Ama eğer bisikletin üzerinden inmek istemeyenlerdenseniz, aradığınız cenneti buldunuz diyebiliriz. Slovenya, irili ufaklı bir sürü mağarayla dolu bir doğa harikası. Bunun bisikletle ilişkisini ilk etapta anlayamamış olabilirsiniz elbette, ancak bazı mağaraların bisikletle turlanacak kadar geniş ve derin olduğunu belirterek olaya açıklık getirelim. Yer altı dağ bisikletçiliğinin, son dönemlerde hayli popüler olan bir aktivite olduğu düşünülürse, Slovenya’nın bu iş için en doğru adres olduğu bir gerçek.

Japonya

Alpler denildiğinde aklınıza sadece İsviçre geliyorsa, fiziki dünya haritalarının sağ tarafını gözden  kaçırıyorsunuz demektir. Japonya’da yer alan Tateyama Kurobe Japon Alpleri’nin, İsviçre Alpleri’nden daha ilginç ve daha heyecan verici olduğu kesin. Çünkü, Tateyama Kurobe Japon Alpleri Rotası her yıl devasa kar duvarlarıyla kapanıyor. Bölge, dünyanın en çok kar yağışı alan yeri olduğundan, ortaya çıkan sonuç şaşırtıcı değil muhakkak. Ancak bahsettiğimiz kar miktarı, yedi katlı bir bina yüksekliğine ulaşacak seviyede. Yolun buzdan duvarlarla kaplı şaşırtıcı güzelliğini, yürüyerek ya da otobüsle tecrübe etmek mümkün. Kar severler için değişik bir kış aktivitesi olacağı kesin. 

İskoçya

İskoçya’nın, kuzeyine sakladığı muazzam göllerini ve parmak ısırtan hiking rotalarını alt edebilecek bir rakibi yok. Son 20 yılını, adını Harry Potter’la yan yana geçiren yeşilliklerin hakimiyeti altındaki bu ülkenin, bir diğer niteliği de su sporları için envai çeşit opsiyon sunması. Hem açık havada yürümek hem de vücudu tuzlu suyla buluşturmak için akıllıca bir lokasyon seçimi.

İspanya

İspanya seyahatleri genelde Madrid, Barselona, Sevilla gibi büyük kentler eksenine sıkıştırılır. Alternatif bir İspanya arayanları, buralardaki bilindik atmosferden kurtarmak amacıyla Malaga taraflarına davet edelim. El Camino Del Rey adındaki, yerden yüzlerce metre yükseklikte bulunan ahşap yol, adrenalin arayanlar için biçilmiş kaftan. Bir tarafta berrak suları, diğer tarafta da dağın tüyler ürpertici yüzüyle El Camino Del Rey, bungee jumping’e eş değer bir haz vadediyor.