Mobilemenu
Profile

Bugüne Kadar Kırılmış Base Jump Rekorları

En Yüksekten Yapılan Base Jump

Aslında dünyanın en yüksek noktasından yapılan atlayışı konusunda bazı soru işaretleri vardı. Felix Baumgartner’ın meşhur “Edge Of Space” atlayışı elbette uzaydan yapıldığını da varsayarsak mümkün olan en yüksekten yapılmış atlayıştı.

Ama o atlayışta base jump kostümünün yanında Felix için özel olarak hazırlanmış gereçler kullanılmış ve gerekli güvenlik önlemlerini almak için atlayışın yönü base jump branşından sapmıştı (Zaten daha sonra Felix'in rekoru Google yöneticilerinden Alan Eustace tarafından tarihe gömülmüştü).

.

Bu sebeplerle hem dünyevi hem de base jump kurallarına uygun olarak yapıldığı için bilinen en yüksek atlayış Everest’te Rus sporcu Valery Rozov tarafında yapıldı. Dünyanın en yüksek noktasından tam 7 bin 220 metre boyunca süzülen Rozov’un rekoru hala kırılabilmiş değil.

İşin daha da inanılmaz tarafı ise Rozov’un bu atlayış öncesinde hem de zorlu iklim şartlarında Everest’in tepesine tırmanmasıydı. Yani Rozov özel bir uçak ya da helikopterle değil bizzat tırmandıktan sonra Everest’ten atlamıştı. Bu durum da bu rekoru daha unutulmaz hale getirmişti.

Bir Binadan Yapılan En Yüksek Base Jump

2014’e gidiyoruz. Bugün efsane olan ama atlayış yapıldığı sırada sadece bir şov niteliği taşıyan o atlayışa yani.

Burj Khalifa, dünyanın en yüksek binası. 828 metre yüksekliğine sahip kulenin üst kısmı çoğu zaman tam olarak görülemiyor. Ama iki Fransız sporcu, Fred Fugen ve Vince Reffet o yüksekliğe çıkmakla kalmayıp aşağı bakarken bile baş döndürecek yükseklikten birlikte atladılar.

Özel teknoloji ve 4K kameralarla çekilen bu atlayış gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyordu. Adeta estetik sanat ve spor bir araya gelmiş ve ortaya muhteşem bir başyapıt çıkmıştı.

En Kısa Mesafeli Base Jump

Evet, böyle bir rekor da var gerçekten. Rekorun sahibi ise bir İngiliz: Russell Powell.

Russell, kendisinden önce 33.5 metre olan rekoru geliştirmeye kararlıydı. Jim Bruckhauser’a ait olan en kısa mesafeli base jump atlayışını 2 metre daha geliştirmek için Londra’daki St Paul katedralini seçen Russell Powel klisenin 32 metrelik yüksekliğine ekip arkadaşlarıyla birlikte geldi.

Yüksekliği inceleyen ve bu ilginç rekoru kırmak için şartların uygun olduğunu gören Russell, atlayışını yaptı ve 32 metre sonunda kazasız belasız yere indi. Belki kulağa tuhaf gelecek ama bu kısa mesafeli atlayışlar uzun mesafelilerden daha tehlikeli ve daha fazla yaralanma ve ölümle sonuçlanıyor. Kısacası çok büyük bir risk var. O yüzden her ne kadar bakınca çok estetik gözükmese de Russell’ın yaptığı gerçekten de cesaret isteyen bir atlayıştı.

En Fazla Base Jump Yapan Adam

Rekor tam olarak bu: 4008 atlayış! Neredeyse her gün base jump yapan profesyonel atlayışçı Miles Daisher, en fazla base jump yapan adam unvanını açık ara bir farkla elinde tutuyor.

Daisher’ın 47 yaşında olduğunu dikkate alırsak ömrü boyunca yılda 85 kez base jump yapmış diyebiliriz.  Peki, nerelerde mi atlamış? Aklınıza gelebilecek her yerde. Nepal’den Avustralya’ya,  -İngiltere’den  Hindistan’a kadar sayamayacağımız kadar fazla lokasyonu ziyaret emiş.

Daisher’dan sonra ikinci sırada ise bir İtalyan bulunuyor: Maurizio De Palma. 3600 kez base jump yapan Mauruzio başlarda Daisher’ın rekoruna meydan okusa da daha sonra yenilgiyi kabul ederek “Ne yapsam onu geçemeyeceğimi fark ettim. O benden daha çılgın ve ona yetişmem imkansız. O yüzden artık sadece keyfini çıkarıyorum.” diyerek bir tür fair play örneğiyle rekoru kırmaya çalışmaktan vazgeçmiş.