Mobilemenu
Profile

Bungee Jumping Yapmak İçin En İyi 5 Yer

Bungee jumping muhtemelen dünyanın en popüler extreme sporlarından biri. Temel olarak, uzun, ölçülen bir lastik bandının bir ucunu kendinize diğer ucunu sabit bir cisme bağlayıp akabinde kendinizi bir köprü, kule, baraj veya başka bir yüksek yapıdan atmanızla sonuçlanan bu spor dünyada en fazla denenen extreme aksiyon olabilir.

Herkesin denemekte özgür olduğu bu spor ülkemizde de özellikle yazlık bölgelerde oldukça popüler. Aynı şekilde dünyanın dört bir yanında denemek için de bolca yer vardır. Çoğu zaman, ortam ve manzaralar oldukça göz kamaştırıcıdır. Biz de araştırdık ve dünyanın manzarasıyla da büyüyen en iyi bungee jumping yerlerinden beş tanesini listeledik.

Kawarau Köprüsü, Yeni Zelanda

Bungee Jumping sporunun öncülerinden AJ Hackett ve Henry van Asch, 1988'de Yeni Zelanda'daki Kawarau Köprüsü'ne bir düzenek kurdular ve yıllar içinde bungee jumping olarak bilinen bu uluslararası fenomeni başlattıklarını iddia ettiler.

Bugün, bungee tutkunları hala Queenstown'daki köprüye akın ederek her şeyin başladığı iddia edilen yerde atlayışlar yapıyorlar. Burası bir nevi bungee jumping tutkunlarının kutsal mekanı ve her yıl arkadaşlarıyla hatta aileleriyle birçok insan Kawarau Köprüsü’ne gelip atlayış yapıyor. Siz de özellikle bahar aylarında bir gün Yeni Zelanda’ya kadar giderseniz atlayış yapmasanız bile bu işi tutku haline getirmiş insanları izleyerek ve harika manzaranın tadını çıkararak keyifli bir gün geçirebilirsiniz.

Victoria Şelaleleri Köprüsü, Zimbabve

Yaklaşık 365 metre yükseklikteki Victoria Şelaleleri Köprüsü aynı zamanda dünyanın en yüksek bungee jumping yapılarından biri. Burada özellikle sonbaharda ortaya çıkan gökkuşakları atlayıcılar için ikinci bir macera sebebi yaratıyor. Bungee jumping yaparken gökkuşaklarının da içinden geçmeye çalışan bungee jumping tutkunları iki heyecanı bir arada yaşıyorlar.

Atlayış sırasında Zambezi Nehri'ne doğru süzülen adrenalin bağımlıları düşerken, muhteşem Victoria Şelaleleri ile şiirsel bir görüntü ortaya çıkarır.  Dışarıdan bakan birinin manzarası bu olurken atlayışçı ise kısa süre de olsa Batoka Gorge'nin muhteşem manzarasının tadını çıkarır. 

Macau Kulesi, Çin

Macau Kulesi'nden aşağıya bakarken hissedeceğiniz şeylerden birini biz size söyleyebiliriz:

Burası dünyanın en yüksek bungee jumping yapma noktası.

Şehrin sokaklarından yaklaşık 764 metre yukarıda bulunan bu platformdan atladığınızda yerden yaklaşık 100 metre yüksekte durmadan önce yaklaşık dört ila beş saniyeliğine aşırı hızlı bir şekilde düşüyorsunuz. Daha sonra özel ipiniz sizi yavaşça güvenli ve özel olarak tasarlanmış bir hava yastığına indiriyor. Bu ayrıntılar size ne kadar cesaret verir bilemeyiz ama tekrarlamakta fayda var 764 metre!

The Royal Gorge Bridge, Colorado

Colorado, dünyanın en yüksek bungee jumping noktalarından birine ev sahipliği yapıyor. Cañon Şehrindeki Royal Gorge'un tepesinden aşağıya baktığınızda koca nehir, küçük bir şerit gibi görünüyor, dizlerinizin titremesine şaşırmayın çünkü gerçekten de korkutucu bir görüntü bu. Yaklaşık 7 saniye süren atlayış korkanlar için daha uzun gibi gelebilir elbette.

Her yıl sadece üç günlüğüne düzenlenen Go Fast Games adlı yıllık bir etkinlik dışında bölgede bungee jumping yapmanın yasak olduğunu da hatırlatalım.

Bloukrans Köprüsü, Güney Afrika

Bloukrans Köprüsü, 708 metrelik boyu ile dünyanın en yüksek ikinci bungee jumping noktası.

Köprü, Cape Town’ın kuzeyinde ve Plettenberg Körfezi'nin 40 kilometre doğusunda yer alıyor. 1997’den beri kullanılan platforma ulaşmak zor ama yine de özellikle bu işin tutkunları her sene bölgeye gidiyor. Ufak nüfuslu bölge bu sayede bir turizm kaynağı bile elde etmiş.