Mobilemenu
Profile

Tırmanışçıların Gözdesi 5 Donmuş Şelale

Sert geçen bir kış normal hayatta sıkıntılar doğursa da doğada muhteşem manzaralar yaratabiliyor. Donmuş şelaleler de o manzaralardan biri ve dünyanın en iyi buz tırmanıcıları onlara tırmanmaya bayılıyor. İşte tırmanışa da müsait, beş muhteşem donmuş şelale.

Kitsiputous Şelaleleri, Finlandiya

Kitsiputous Şelaleleri, Finlandiya’nın kuzeybatısında bulunuyor. Yani tam olarak İsveç, Norveç ve Finlandiya’nın kesişme noktasında. Buz tırmanışçıları yılın 8 ayı donmuş durumda bulunan şelalelere tırmanmak için yılın belirli dönemlerinde bölgeye akın ediyor.

Malla Mutlak Koruma alanı içinde bulunan şelalelerde tırmanış yapabilmek için özel izin ve tırmanışçı sertifikaları gerekiyor. Yani her aklına esen “baba ben buraya tırmanırım ha” deyip buzlarla mücadele edemiyor.

Buz inceliği bakımından dünyanın en güvenli tırmanışlarının yapılacağı yerlerden olan Kitsiputos Şelaleleri olağanüstü doğasıyla da yeryüzündeki cenneti andırıyor. Buz tırmanışı dışında birçok kış sporu aktivitesine elverişli olan bölgede trekking ve snowboard için de uygun koşullar mevcut.

Taroshi Şelaleleri, Japonya

Uğruna haiku’lar yazılan bir yere geldi sıra. Taroshi Şelaleleri, Japonya’ya bağlı Iwate idari bölgesinde bulunuyor. Kış aylarında donan şelale hem bölgenin turizm kaynağı hem de yerel halkın etrafında pirinç ektiği bir tarım merkezi.

700 yıllık bir tarihi olan şelaleler, 1975’ten itibaren koruma alanı ilan edildi. Biraz tutucu olan yerel halk nedeniyle buz tırmanışı yapmak pek kolay değil ama alınan izinlerin ardından yaşanan deneyim her şeye değer. 

Bugün uzunluğu sekiz metreye uzanan Taroshi Şelalesinde yapılan rekor tırmanış ise 4 metre yüksekliğe erişebilmiş. Rekoru kırmak pek zor değil ama Japonlar burayı çok seviyor ve “bize ne ya sizin rekorunuzdan” diyerek rekorla pek ilgilenmiyor. Sonuç olarak, tırmanış yapamasanız da, görmek için bile gidilebilir.

Longchuang, Çin

Tüm donmuş şelaleler doğal yollarla oluşacak diye bir kaide yok. Çin’in Shandong eyaletinde bulunan  rezervuar noktası her yıl belirli dönemlerde donuyor ve ortaya mükemmel görüntüler çıkıyor. Buz tırmanışçılarının da sıklıkla tercih ettiği bu bölgede başlangıç, orta ve iyi seviyedeki tüm buz tırmanışçıları tırmanış yapabiliyor.

Sürekli kuvvetli bir rüzgârın estiği bölgede dikkatli olunması gerekiyor. Fazla güvenlik önlemi olmadığı için güzel başlayan gün kötü sonuçlanabilir. Fakat, profesyonel tırmanıcılar bölgeye tamamen hakim olduğu için fazla sorun yaşamadan tırmanışlarını gerçekleştirebiliyorlar. Eğer profesyonel değilseniz fazla iddialı olmayınız.

Not: Çivili ayakkabılarınızı iyi seçin.

Colorado, ABD

Colorado’da bulunan donmuş şelaleler dünyanın gündemine popüler tırmanışçılar Sam Elias ve Emily Harrington’ın yaptığı tırmanış sonrasında geldi.

Buz baltaları ve çivili kramponlarıyla bölgeye giden ikili donmuş suları bir süre kontrol ettikten sonra yaklaşık 30 dakika süren tırmanışlarına başladılar ve birbirlerini kollayıp sürekli güvenliklerini kontrol ettiler.

Dünyanın gözleri önünde, birçok kamera kayıttayken gerçekleşen tırmanış çok iyi geçince Elias ve Harrington bir anda kahraman ilan edildi. Özellikle Emily Harrington’ın başarısı muhteşemdi çünkü bir kadın tırmanışçının gerçekleştirdiği en uzun tırmanış rekorunu kırmıştı.

Niagara Şelalesi, ABD-Kanada

Niagara Şelalesi, ilk olarak 1875 yılında donmuştu. O günden beri birkaç yıl aralıklarla donan şelale olağanüstü bir manzaraya sahip oluyor.

1950’lerin ortalarından itibaren tümüyle turizme açılan bölge bugün Kuzey Amerika’nın en çok ziyaret edilen noktası durumunda.

Ünlü buz tırmanıcısı Will Gadd de bu bölgenin hayranlarından. Ve onun uzun zamandır gerçekleştirmek istediği bir hayali vardı: Donmuş Niagara Şelalesini tırmanacak ve bunu başaran ilk insan olacaktı. Uzun yıllar beklediği kış geçen sene bastırdı ve Will Gadd partneri Sarah ile birlikte bölgeye giderek olağanüstü önlemler eşliğinde tırmanışına başladı.

Gadd’in amacı hem şelaleye tırmanmak hem de doğal yapıya asla zarar vermemekti. O yüzden her türlü önlem alınmıştı ve doğru rota bulunduktan sonra Mahşer Kazanı noktasında tırmanış başladı. Sonuç ise mükemmeldi.