Mobilemenu
Profile

Buzdan Dağlarda Yol Bulma Rehberi

Buzul tırmanışı (tırmanmakla arası iyi olanlar için bile) ilk bakışta deli işi gibi gözükebilir. Ama bu işe meraklısıysanız, kaçışınız yok, bir noktada buzlu dağların eteklerini de aşmanız gerekecek. “Yok ben dağı tepeyi zaten sevmem” diyenleriyse belki de bir gün bembeyaz yamaçların korkutucu ama heyecanlı serinliği çekecek. Hangisi olur bilinmez ama olur da bu maceraya atılırsanız, şu 10 tavsiyemizi aklınızdan çıkarmayın:

1. Buzul tırmanışı fiziksel anlamda gerçekten zorlu ve talepkar bir aktivitedir. Ekipmanı alıp yola çıkmadan önce vücudunuzun her şeye hazır olması her şeyden önemli olacak. Bu yüzden ağaç kesme, halat sallama gibi bütün vücut kaslarınızı çalıştıran aktiviteler size tırmanış sırasında oldukça yardımcı olacak. Ayrıca makine ile yaptığınız çalışmaların yerini vücut ağırlıklarınızla yapacağınız “barfiks” gibi hareketlerle değiştirin. Çünkü makinenin bar’ını kendinize çekmek yerine vücudunuzu yukarı taşımaya çalışmak tırmanış için hayati öneme sahip abdominal, omuz, biceps ve sırt kaslarınızı daha fazla çalıştıracak.

2. Her türlü tırmanış kendi içinde bir tehlike barındırır. Ama buzların üstünde tırmanış yapmak, güneşin yakıcı ve eritici etkisini de denkleme sokup işleri karıştırır. Bu yüzden bu tırmanışları, kaya üzerinde yaptıklarınızla karıştırmayın. “Düşmek bu sporun fıtratında var.” diyenlere kulak asmayın. Bu noktada 25-30 yıldır bu sporu yapan tırmanışçıların çoğunun hiç düşüş yaşamadığını göz önünde bulundurun. Ayrıca üzerinize buz düşebilecek yerlerde fazla vakit geçirmemeye özen gösterin! Tırmanış sırasında riskleri azaltmak için tırmanış ipi ile bolca alıştırma yapın. Kramponlu ve kramponsuz olarak; buz sikkesini, buz vidasını, kancaları kullanmayı defalarca tekrar edin. Güvenlik konusunda sağlam bir eğitim almadan, gerekli yöntemleri öğrenmeden bu işe kalkışmayın.

3. Tırmandığınız bölgeyi adınız gibi bilin: Buzlu yamaçlar hem sarp kayalıkların hem de kaygan çamurların bir arada bulunduğu bir bilmece gibidir. Nerede ne yapacağınızı iyi bilmek için çıkacağınız bölgeyle ilgili dersinizi çalışarak işe başlayın.

4. Buzul bölgelerine özgü kriz durumlarını ve onlardan kurtuluş reçetelerini öğrenmeden yola çıkmak, büyük tehlikelere sebep olabilir. Buzul parçaları arasında karla gizlenmiş büyük yarıklar, erimiş su kanalları, güneşin etkisiyle parçalanmaya hazır buz parçaları bunlardan sadece birkaçı...

5. Yalnız tehlikeleri öğrenmek de yetmiyor. Buzullara özgü kurtarma tekniklerini bilmeniz elzem. Örneğin, kendinizi buz baltasıyla tehlikeli bir durumdan nasıl kurtarabilirsiniz? Bu soruya verilecek cevabın önemi, kelimenin tam anlamıyla hayati olabilir.

6. Pusula ve harita kullanmak konusundaki ustalığınızda, yön bulma işinde büyük önem taşıyacak. Zaman zaman hava şartları yüzünden her tarafın bembeyaz olduğu bir coğrafyada, elinizdeki harita ve pusuladan başka dostunuz olmayabilir.

7. Hava tahminleri usta bir buzul tırmanışçısı için başlı başına ipuçlarıdır. Daha tırmanışa başlamadan mücadele edeceğiniz hava şartlarına hazırlıklı olmak, hatta bazen bütün planı başka bir güne ertelemek gerekebilir.

8. Buzul tırmanışının ekipmanı da tıpkı coğrafyası gibi kendine özgü. Tırmanma ekipmanlarınız bulunsa bile eklemeler yapmanız gerekebilir. Bazılarımızın balta olarak tanıdığı, tırmanışçıların ise buz baltası (“ice axe” veya “ice tool”) olarak adlandırdığı bu ekipman buzul tırmanışının en önemli ekipmanlarından bir tanesi.

Buz üzerinde tutunabilmek için en önemli olan ekipmanlardan biri de krampon (hayır, halı sahada giyilenlerden biraz farklı) adı verilen dikenli tırmanış ayakkabıları. Buza yapışabilmek/saplanabilmek için ön kısmında sivri metaller bulunan bu ekipmanı ister tırmanış botunuza ekleyin, isterseniz de bu şekilde üretilmiş botlarla tırmanışınıza başlayın. Ön kısımda bulunan bu çivimsi demirler de yapacağınız tırmanış stiline göre değişiyor. Buz ve kaya gibi karışık bir tırmanış parkurunuz varsa “Mono-point” denilen tek çivili kramponları tercih etmelisiniz. Bu tarz botlar buza daha iyi saplanır ve daha esnektirler. “Dual-point” denilen iki çivili kramponlar ise sadece buzul tırmanışı yapacaklar için öneriliyor. Önünde bulunan iki çivi, buza daha az saplanır ancak sizi daha iyi sabitler.

Sizi düşüşlerden koruyacak olan güvenlik halatı, buz sikkesi, buz vidası gibi ekipmanlar da güvenliğiniz için kilit öneme sahip. Ancak şunu her zaman hatırlayın: buz vidalarınız, onları sapladığınız yer kadar güçlüdür!

9. Seçtiğiniz buzulun özelliklerini de bilin. Coğrafyayı öğrendiniz, teknikleri öğrendiniz, kendinizi kurtarabiliyorsunuz. Maalesef işiniz daha bitmedi: O gün tırmanacağınız buzul hakkında; buzul yüksekliği, eğim, hedefe varmak için gereken tırmanışın uzunluğu gibi detaylı bilgi edinebiliyorsanız, bu da çok işinize yarayacaktır.

10. Son olarak, bu işi biriyle beraber yapacaksanız yukarıdaki bütün konularda güvenebileceğiniz bir takım arkadaşı seçin.