Mobilemenu
Profile

Buzların Erimesi ile Ortaya Çıkan Tuhaf Yüzler

Batman’den kediye buzlar eriyince ya da birbirinden kopunca ortaya çıkan acayip yüzleri şöyle bir derleyelim istedik.

Batman bir yüze dönüşürse…

Kanada’nin Little Bay adalarında çekilen bu görüntüye biraz dikkatli bakmak lazım. Görülen bir nesnenin başka bir şeye benzetilmesi aslında yeni bir olgu değil. Ama bu kez biraz daha karanlık bir örnek var karşımızda.

Çizgi roman ve sinema dünyasının en ikonik karakterlerinden Batman’n yüzü adeta bu buza şekil vermiş. Önceki yıllara göre daha sıcak bir kış geçiren adalarda bazı çözülmeler, kopmalar ve çarpışmalar yaşanmış. İşte tüm bunların sonunda da sıcaklıklar biraz düşünce kalıplardaki çarpma izleri sabit kalmış.

Batman hayranları ise bu görüntünün en çok Dark Night’tan bir an gibi göründüğünü söylemiş. Haklı olabilirler.

Yaşlı bir dev…

Antarktika’ya uzanalım. Dünyanın en soğuk kıtasının doğal ortamı her zaman buzlar olduğu için burada bazı buz parçalarını başka bir şeye benzetmek daha kolay oluyor elbette. Ama bu örnek gerçekten de benzetmenin ötesinde ve gören herkesi şaşırtacak kadar da insani bir şeye benziyor.

Kısmen erimiş bir buzdağının kıyısına dikkatle bakıyoruz. Profili özellikle sağdan aldığımızda ve perspektifi yakaladığımızda ise biraz ürkebileceğimiz bir görüntüyle karşılaşıyoruz. Sanki bir devin yüz ifadesiymiş gibi şekillenen buz parçaları doğanın insanlara yaptığı küçük bir şaka gibi. Neden ve nasıl diye soramasak da, en azından bir sanat eseriymiş gibi saygı duyabiliriz herhalde.

Ejderhalar buza dönüşürse

Yine Antarktika’dayız. Ejderhalar malum, özellikle Game of Thrones’un son sezonundan sonra artık hayatımızın daha da içindeler. Khaleesi’nin öldürülen ve Ak Gezenler tarafından buz püskürten bir ejderhaya dönüştürülen yavrusu hala gözlerimizin önünde.

Peterman Adası yakınlarındaki bu buz parçası da bize o ejderhayı hatırlatıyor elbette. Bu tuhaf buz parçasını fotoğraflayan Kseniia Maiukova, bir keşif gezisi için bölgedeymiş. Arkadaşlarıyla birlikte çevreyi incelerken bu şekli görmüşler ve ekipteki herkes görüntüyü bir başka şeye benzetmiş. Aslandan tutun da baş parmağa kadar süren tartışmalar belirli bir perspektif yakalanınca son bulmuş. Zira buz parçası gerçekten de ejderhayı andırıyormuş. Sırasıyla makinelerini çıkarıp buz dağını fotoğraflayan ekip üyeleri biraz ürktüklerini de ifade ediyor. Eh, bu saatten sonra hangimiz ejderha görüp de ateş değil de buz püskürtmesinden korkmayız ki zaten?

Uzaylılar!

Bir başka buz bölgesi hatta ülkesi ile devam edelim: Grönland. 15 Ağustos 2005’te, ülkenin en kalabalık nüfusuna sahip Kitaa’da çekilen bu fotoğraf aslında tam zamanında ve yerinde çekilmiş.

Kısa süreli bir erime sırasında bölgede bulunan Marlene Wilson adlı kişi baktığı buz parçasının dağıldıkça biraz tuhaf görünmeye başladığını fark etmiş. Birkaç fotoğraf çeken Wilson, bu pozları arkadaşlarına gösterdiğinde ise “bir buzun yarattığı uzaylı silueti çekmişsin” diye tepkiler almış. Dikkatli bakınca gerçekten de kafamızda oluşan uzaylı imajını andıran bu görüntü buz yüzlerin en bilim-kurgu örneği seçilmiş.

Bir kedi gördüm sanki?

Bu fotoğrafın bir ismi de var “cat-berg” iceberg kelimesinden türetilen bu laf gerçekten de olup biten her şeyi tanımlıyor.

Antarktika’dan yakalanan görüntüde kafamızda tabloyu tamamlamayı çalışırsak dev ve şirin bir kedi ile karşılaşmamız mümkün. Bir çizgi filmden fırlamış gibi görünen bu kedi buzların hep ürkütücü ya da karanlık şeylere benzemediğinin de tatlı bir kanıtı. Ama sevmeye çalışmayın sakın, zira eriyebilir.