Mobilemenu
Profile

Buzun Altında Dalış Rekoru Kıran Adam

Arthur Guérin-Boëri rekorların adamı. Bugüne kadar dalış ile ilgili hem ülkesi Fransa hem de dünya genelinde birçok rekora imza atan Fransız, geçtiğimiz mart ayında bu rekorlarına bir buz gibi bir yeni halka ekledi.

Finlandiya’daki donmuş bir gölde gerçekleşen rekor denemesi bugüne kadar gördüğümüz hiçbir şeye benzemiyor. Arthur ve ekibi ilk olarak bu donmuş nehrin yüzeyinde derin bir delik açmış. Yaklaşık yarım metrelik bu deliğin altında ise dünyanın en soğuk suyu vardı.

Arthur’un amacı bu inanılmaz soğuk suyun içinde 175 metre ilerleyerek dalış rekoru kırmaktı! Neredeyse ölümcül diyebileceğimiz bu imkansız görevle suya yavaşça giren Arthur bu işin o kadar kolay olmayacağını daha en başta anlamış.

“Suyun soğuk olacağını elbette biliyordum. Ama ne kadar hazırlık yaparsanız yapın o an geldiğinde işler değişebiliyor. Ben de suya girdim ve hiç beklemediğim şekilde, bir anda nefesim kesildi. Fakat bir taraftan da çok heyecan verici bir deneyimdi ve enteresan bir şekilde iyi hissediyordum.”

Rekorun önceki uzunluğu tam 150 metreydi. Arthur kendine biraz da fazla güvendiği için önüne 175 metrelik bir rekor koymuş ve bunu kolayca yapabileceğini hissetmişti. Ama deneme başlayınca işler pek de tahmin ettiği gibi gelişmedi.

“İlk 75 metreyi geçtiğim zaman bu işin inanılmaz zor olduğunu anladım ve önceki rekortmenlere büyük bir saygı duymaya başladım. Zaten ilk 35-40 metrenin sonunda nefesim tamamen kesilmişti. Vücudumun yavaşladığını hissediyordum.”

Arthur her ne kadar günün sonunda rekoru kırıp mutlu sona ulaşsa da yaptığı hataların da farkında. Önceden fazla antrenman yapmamasının yanlış olduğunu söyledikten sonra yaşadığı bir stresten de bahsediyor. “Ekibimi her zaman çok sevdim ama o gün çok kalabalıktık ve bu üstümde ekstra bir stres yarattı. Onlarca insan etraftaydı ve benim rekoru kırmamı bekliyordu. Bunun üstesinden kolay gelemedim açıkçası.”

Arthur’un rekoruyla ilgili ona sempati duyabileceğimiz birkaç detay daha var. Denemenin gerçekleşeceği yer ve tarih çok önceden belirlenmiş ve tüm hazırlıklar yapılmıştı. Ama o gün işler pek de yolunda gitmedi. 11 Mart tarihinde bölgeye gelen Arthur ilk şoku havaalanında yaşadı. Dalış takımlarının tamamının bulunduğu çanta seyahati sırasında kaybolmuştu. Yedek dalış kostümü dışında neredeyse hiçbir şeyi yoktu. O gün iptal lafları bile geçti ama Rusya’dan acilen getirilen takımlarla dalış yapmayı kabul etti Arthur . Yukarıda bahsettiğimiz stres ve zorluklar aslında çok erken başlamışı yani.

32 yaşındaki dalışçı ayrıca dalış sırasındaki tüm lojistik hazırlıklara da katılmıştı. Hazırlık sürecinin bir kısmını su altındaki buz kütüklerinin temizlenmesine destek olmak ya da çalışmayan testereleri test etmekle de geçirmişti ve doğal olarak dalışa hazırlanmasına çok fazla zaman kalmamıştı.

Suyun soğukluğuna hazırlanmak için ise yaklaşık bir saat hareketsiz bir şekilde yatıp konsantre olmaya çalıştı. Yarış sonrasında ise soluğu vücudunun normal sıcaklığına geri dönmesi için özel bir saunada aldı. Tüm aksiliklere rağmen rekoru kıran dalışçı, biraz da bu zorlu tecrübe nedeniyle önüne henüz yeni bir hedef koymadığını ve biraz dinleneceğini söylüyor. Gerçi onun gibi bir adrenalin bağımlısının bu sözünü ne kadar tutacağı da tartışılır ya, neyse.