Mobilemenu
Profile

Caner Öztürkler: Gözü Hep Yükseklerde

Merhaba Caner. Seni biraz tanıyabilir miyiz?

Merhabalar, ben Caner Öztürkler. 20 yaşındayım, Ankara Ufuk Üniversitesi’nde Uygulamalı İngilizce Tercümanlık bölümünde okuyorum. Aynı zamanda genç bir girişimci olarak Ayvalık’ta CNR Kitesurf School ismiyle kendi kitesurf okulumu kurdum.

Kiteboard sporuyla nasıl ve nerede tanıştın? Bu spora dair ilk izlenimlerin nasıl oldu?

Kiteboard sporuna 12 yaşındayken, şu anda eğitmen olan ablam sayesinde tanıştım. Kendisi Ayvalık’ta kite dersi almaya başlamıştı ancak ben de tam tersi olarak bu spora hiç meraklı değildim. Denemeye karar verdiğim ve kite iplerini bağladığım ilk gün bunun çok eğlenceli bir spor olduğunu anladım ve o günden beri kendimi bu kite aşkının içinde buldum.

Bundan önce başka sporları denemiş miydin? Kiteboard’u senin için farklı kılan ne oldu?

Kitesurf’e başlamadan önce tenis ve yüzmeyi seviyordum. Beni bu sporda en çok etkileyen şey ise tabii ki ilerledikçe havada kuşlar gibi süzülmek oldu.

Kiteboard’da freestyle dalını seçme nedenlerin neler? Bir süre sonra su üzerinde düz bir şekilde gitmek seni sıkmaya mı başladı…

Aslında şu anda her kategoride yarışlara katılıyorum ve hepsinin farklı bir eğlencesi var. Bu sporu normal bir pasta gibi düşünün; freestyle ve Big-Air kategorileri bunu kremalı & meyveli bir pasta haline getiriyor!

Freestyle dalında kendini geliştirmek için neler yapıyorsun? Sana göre sporcu olarak güçlü olduğun ve geliştirmen gereken özelliklerin neler?

Freestyle için günde en az iki saat boyunca antrenman yapılması gerekli. Günde 7 saate yakın ders verdiğim için yorgun düşsem de pes etmeyip kendimi daha iyi yerlere getirmeyi seviyorum. Her şeyden önce düzenli bir beslenme disiplini ve uykunun olması gerekli. Esneme ve ısınma hareketleri de sakatlık ve  istenmeyen herhangi bir durumun yaşanmaması için çok önemli…

Şu anda Ayvalık’ta mı yaşamaktasın?

20 senedir Ayvalık’ta yaşıyorum ve burayı inanılmaz şekilde seviyorum. Bana göre Ayvalık’ta yaşamak bir ayrıcalık. Rüzgar bakımından çok elverişli bir yer olduğu için okulumu da burada kurdum.

Ayvalık haricinde Türkiye’de kitesurf için nereleri uygun buluyorsun? Neden?

Türkiye’nin her yerinin başka bir ayrıcalığı var. Ben Bozcaada’yı da çok seviyorum çünkü sert rüzgar hoşuma gidiyor. 30 knot üzeri rüzgarlar beni çok eğlendiriyor. Bu yüzden burayı da önerebilirim.

Bize sıradan bir gününü anlatabilir misin?

Ben planlı yaşamayı seviyorum. Okulum olduğu için de her anım dolu oluyor. Bir gün öncesinden rüzgar durumlarını kontrol edip öğrenci listemi hazırlıyorum. Sabah en geç saat 9’da okulda olmam gerekiyor. Tabii öğrenci yoğunluğuna göre kimi zamanlar bu saat 8’e kadar düşebiliyor. En önemlisi işimi çok seviyorum ve büyük bir bağlılıkla yapıyorum. Sevdiğim hayatı yaşıyorum. Özellikle öğrencilerimin board’un üzerinde kaymalarını izlemek çok hoşuma gidiyor. Akşam 9 gibi okulu kapatıyorum ve artık epey yorgun bir şekilde evime gidiyorum...

Kiteboard eğitmenliği haricinde başka bir mesleğin bulunuyor mu? Kış sezonunu nasıl değerlendiriyorsun? Türkiye şartlarında bu yaşam tarzını devam ettirebilmek seni zorlamıyor mu?

Aynı zamanda tenis ve snowkite eğitmenliği yapıyorum. Kışları daha çok üniversitede oluyorum. Hafta sonlarında ise bir takım organizasyonlar düzenliyorum. Genelde snowkite ve snowboard yapmaya gidiyorum. Özellikle arkadaş çevresiyle gidince çok daha eğlenceli oluyor. Bazı hafta sonlarında ise Ayvalık’a gidiyorum ve rüzgar varsa dayanamayarak 5mm deniz kıyafetlerimi giyip kitesurf yapıyorum. 

Kiteboard sporu için ülkemizde düzenlenen yarışmaları yeterli buluyor musun?

Şu anda daha çok organizasyon düzenlenmeye ve seviye daha da iyi olmaya başladı. Her geçen sene daha iyiye gideceğini düşünüyorum. Gençler arkamızdan gelmeye başladı. Kendim her ne kadar genç olsam da benden daha genç olanların geldiğini ve sayılarının çoğaldığını görmek çok güzel bir durum.

Senin de Turkish Open Big Air yarışmasında Big Air dalında derecen bulunuyor. Uçmaya bayılıyorsun herhalde!

Uçmayı bayağı seviyorum. 40 knot rüzgar essin sabahtan akşama kadar uçarım!

Bunun haricinde bu dalda ne gibi başarıların var?

12 yaşından beri aktif olarak yaptığım bu sporda 2014 senesinden bu yana Türkiye şampiyonalarında freestyle, Big-Air, foil, twintip slalom, hangtime kategorilerinde yarışıyorum. İlk derecelerimi 2015 yılında Big-Air üçüncülüğü ve Gelecek Vadeden Sporcu ödülleriyle aldım. Ayrıca 2017 Maximum Kiteboard Turkish Open organizasyonuda “Twintip Men” birinciliği yaşadım.

Dünyada ve Türkiye’de kiteboard’un popülerliği giderek artıyor. Sence son yıllardaki bu artışın sebepleri neler? Ve sana göre bu nereye kadar gidecek? İlerisi için herkes kiteboard’u bir kez olsun deneyecek diyebilir miyiz?

Bana göre şu anda dünyadaki en dikkat çekici sporlardan biri kitesurf. İnsanların gözünde başlayıp başlamamakla ilgili bir soru işareti oluyor. Genelde dışarıdan bakıldığında zor görülüyor ancak deneyince çok basit olduğunu anlıyorlar. Spor her ne kadar güzel gözükse de çok riskli bazı yerlerde eğitmenlik belgesi olmayan bazı arkadaşlar eğitim veriyor. Sırf ticari kaygıların ortaya çıkarttığı bu durum da benim hiç hoşuma gitmiyor ve istekli olan arkadaşlarımızı bu spordan soğutuyor. Bu spora başlamak isteyenlere gittikleri okulda ders alacağınız kişinin “Kb4” eğitmenlik belgesinin olup olmadığını kontrol edin. Kitesurf bir kere başladığınız zaman bir daha vazgeçilmeyecek bir spor.

Peki, sana göre insanlar bu sporu neden denemeli ve yapmalı?

Çok huzur verici ve bütün sıkıntılarınızı unutturabilecek bir spor. Eğlenceli, atraksiyonu bol ve herkesin keyif alabileceği bir spor. Kitesurf yaparken hiçbir zaman pes etmemeyi ve kafanızda beliren “Tamam mı, devam mı?” sorularına karşılık olarak devam etmeyi seçerseniz bu sporda ilerlersiniz.

Buradan teşekkür etmek istediğin sponsorların var mı? 

Gömeç belediye başkanı sayın Kazım Arslan, Core Kites Turkey distribitörüm Hakan Ozan, GoPro’dan Görkem Soner‘e bana verdikleri destekten dolayı çok teşekkür ediyorum.

Kitesurf haricinde bir sporla ilgileniyor musun? Veya bunun haricinde bir hobin var mı?

Snowkite, snowboard, yüzme, zıpkınla dalış, wakeboard, tenis, ata binmek yaptığım diğer sporlar arasında.

İleride gerçekleştirmek istediğin hedefler nelerdir?

Şu anda yaptığım gibi genç kardeşlerimizi yetiştirmeye devam etmek istiyorum. Özellikle ekonomik durumu eğitim almaya olanak vermeyen gençleri yetiştirmeye çalışıyorum. Bunu yapmak bana çok büyük bir mutluluk veriyor. Ben de bu spora başladığımda yeterli imkanlarım yoktu, olduğum yere büyük bir istek ve azim sonucunda gelebildim fakat hedefim çok daha ilerisi. En çok istediğim şey de dünya şampiyonalarında ülkemi temsil etme şansına kavuşmak.

Son olarak eklemek istediğin bir şey var mı?

Genç yaşta iyi yerlere gelmemi sağlayan ve desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen aileme ne kadar teşekkür etsem azdır.