Mobilemenu
Profile

Charlie Waite'tan Aklınızı Alacak 6 Manzara Fotoğrafı

Kıpkırmızı kum tepelerinden sular altındaki ormanlara, büyüleyici çayırlardan berrak göllere… Ünlü İngiliz fotoğrafçı Charlie Waite doğanın güzelliklerini, kendine has üslubuyla ölümsüzleştiriyor. Ortaya çıkan fotoğraflar ise “Gördüğümüz şey fotoğraf mı, yoksa tablo mu?” şaşkınlığı yaşatıyor. “Sakinlik” ve “huzur” anahtar kelimeleri ile tarif edilen eserlere sahip olan Waite, yirmi beş yılı aşkın bir süredir sadece ülkesinde değil, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nin saygın kurumlarında da fotoğrafçılık eğitimleri veriyor. Ayrıca Londra, New York, Tokyo, Melbourne ve Sidney gibi şehirlerin sergi salonlarını süslemekten de geri kalmıyor.

Manzara fotoğrafçılığında bir marka kabul edilen Waite’nin görenlere parmak ısırtan eserlerinden altı tanesiyle sizi baş başa bırakıyoruz:

Cranborne Chase, İngiltere

Şimdiki fotoğrafımız İngiltere’den geliyor. Cranborne Chase platosunun yemyeşil çayırlarını gösteren bu karenin baş aktörü yeşil renk. Mavi gökyüzünün yeşili bilhassa vurguladığı, inişli çıkışlı yeryüzü şekillerinin ise çayırların yeşilliğini farklı tonlara kavuşturduğu muhteşem bir çalışma daha. 1949 doğumlu olan Charlie Waite’nin kariyerine ışıklandırma ve sahne tasarımcısı olarak başladığı bilgisini de buraya iliştirerek, fotoğraftaki ışık kullanımının arka planında uzun bir tecrübenin yattığını vurgulamış olalım. 

Sossusvlei, Namibya

 Namibya’daki Namib çölünde çekilen bu fotoğraf, Charlie Waite’nin renklerle kompozisyon yaratmaya olan hakimiyetini kanıtlıyor. Sossusvlei, Namibya-Naukluft Ulusal Parkı'nın güneyinde yer alan ve yüksek kırmızı kum tepeleriyle anılan bir bölge. Waite’nin bölgeye gelmesindeki nedenlerden biri de işte bu kırmızı rengin baskınlığı.

Amiens, Fransa 

Sular altındaki ağaçların, sanatçının objektifine yakalandığı bu fotoğraf ise, Fransa’nın kuzeyinde yer alan Somme vilayetinin merkez şehri olan Amiens’te çekilmiş. Katedraliyle turist çeken şirin kıyı şehrine, sıradan bir ziyaretçiden çok daha farklı yaklaşarak bu pozu yakalamış Waite. Ağaçlar boylarıyla çerçevenin üst sınırını delip geçerken, sudaki yansımaları da alt sınırı ihlal ediyor. Böylece bakanları, sonsuza uzanıp gidiyormuş hissi veren bir ormanın enfes kesitiyle baş başa bırakıyor.

Valensole, Fransa

Sıradaki fotoğrafımız da Fransa topraklarından. Lavanta turizmiyle ekonomisini diri tutan Valensole bölgesi, Charlie Waite’nin fotoğraf makinesi ile birleşince ortaya mor rengin hakim olduğu bir kare çıkmış. Beyaz bulutlar, mavi gökyüzü  ve alabildiğine uzanan mor lavantalar. Sanki lavantaların çokluğunu belirtmek için, o kadar uzak mesafeye bilerek yerleştirilmiş hissi yaratan ağacı da gözden kaçırmayalım. Waite, deklanşöre basmadan evvel, çerçevenin içinde ve dışında tutması gereken şeyleri ince eleyip sık dokuyarak belirleyen, gerçek bir uzman.

Indaal Körfezi, İskoçya

İskoçya’ya bağlı Islay adasında çekilmiş olan bu fotoğrafta da, Waite siyah tonlarla muazzam karelerin nasıl oluşturulması gerektiğinin dersini veriyor bir nevi. Fotoğraftaki hayvanların pozisyonu ve denizin açık rengi, kara bulutların yarıdan fazlayı kapladığı karede müthiş bir ahenk yaratıyor. Bakan gözler için tehlikeyi ve olumsuzluğu hissettirmeyi başarırken, bir taraftan da canlılığa yaptığı vurguyu somutlaştırıyor.

Shangri-La, Çin

 Sıradaki kare için Asya’nın doğusuna uzanalım ve Çin’in Yunnan eyaletine gelelim. Gizli cennet olarak anılan Shangri-La, İngiliz fotoğrafçının da ilgisini çeken yerlerden olmuş. Boş bir kayık, sular altında kalmış güdük ve yalnız bir ağaç ve puslu dağlar kombinasyonu ile terk edilmişlik ve yalnızlık duygusunu çağrıştıran fotoğraf, aynı zamanda renk uyumu ile dikkat çekiyor.