Mobilemenu
Profile

Çocukları Doğayla Barıştıracak 6 İpucu

Günümüz çocukları doğadan git gide uzaklaşıyor. Hatta “Last Child in the Woods” kitabının yazarı Richard Louv’a göre “Doğadaki çocuklar nesli tehlikede olan bir tür”. Ayrıca bu durumun, çocuklarda görülen obezite, anksiyete, depresyon, dikkat bozuklukları ve D vitamini eksikliği gibi sorunlara neden olduğu da belirtiliyor. Çocuklarınızı bu tür sorunlardan uzak tutmak ve onları odalarından çıkarmak için birkaç önerimiz var...

1. Umutlu olmayı öğretin

Çevresel sorunlar giderek önem kazanıyor ve toplumumuz da karamsarlığa oldukça meyilli. Bu yüzden geleceğe dair öngörülerimiz genellikle post-apokaliptik filmleri andırıyor. Biz bu şekilde umutsuzluğa kapılırsak çocukların vay haline! Bu yüzden “Eskiden her şey ne güzeldi” diye söylenmeyi bırakıp, dünyayı daha iyi bir yer haline getirmek için sizin ve ailenizin neler yapabileceğine dair fikirler yürütün. Örneğin şartlar uygunsa okula bisikletle gidin, oturduğunuz yeri, şehrinizi değiştirmek ve ailelerin doğada vakit geçirebilmesini sağlayacak bir yer haline getirmek için önayak olun. Çocuklara da, eğer birlikte uğraşırsak dünyayı yaşanabilir bir yere dönüştürebileceğimiz fikrini aşılayın.

2. Nerede olursanız olun doğayı kucaklayın

Doğayla bağlantı kurmak için illa köyde veya dağ eteklerinde yaşamanız gerekmiyor. Evinizde, dünyayı gözlemlemek için bir alan yaratabilirsiniz. Belli bir görüş alanına veya manzaraya sahip olan pencerenizin yanına yıldız gözlem rehberi, kuş tanıma kitapları, not defterleri, dürbün veya başlangıç seviyesinde uygun fiyatlı bir teleskop edinin. Bulutlara bakarak, ne tip bulutların hangi havayı getirdiğini öğrenin. Ağaçların tomurcuklanması, günlerin uzaması gibi çevrenizdeki doğal değişimleri takip edin. Eğer kendinize ait bir bahçeniz varsa çok şanslısınız. Ayrıca arka bahçenizde veya çatınızda bir çadır kurup kamp tecrübesi yaşayabilirsiniz.

3. Hava koşullarına teslim olmayın

Yağmur, rüzgar, kar sizi eve hapsetmesin! Çocuklara her mevsimin güzelliğini keşfetme fırsatı verin. Örneğin, kar yağarken siyah elişi kağıtlarını dondurup, kar tanelerini yakalayarak küçük bir büyüteçle inceleyebilirsiniz (merak etmeyin kağıda temas ettiğinde erimeyecek). Kardan adam yapmak için hazır bir kit oluşturun. Gözler için siyah taşlar veya düğmeler, burun için havuç, kollar için dallar, atkı ve şapka! Bahar yağmurları için bir yağmurölçer yapın, yazın ailecek pikniğe çıkın; sonbaharda yapraklar, meşe palamutları, tohumlar toplayıp bu güzellikleri kavanozda mutfağın bir köşesine koyun.

4. Sınırları genişletin

Yetişkin olmanın en iyi taraflarından biri de gidip görebildiğimiz yerlerin artması. Küçük çocuklar ailelerinin gözetiminde doğayla tanışmalı, ancak büyüdükçe onların da sınırları genişleterek kendi tecrübelerini kazanmalarına izin vermeliyiz. Bu en başta, bitkileri, hayvanları izleyip düşünmek için oturdukları belli bir yer; sonrasında bisikletle çevreyi tanıma, lisede ise hiking kulüplerine katılma şeklinde olabilir.

5. Güçlerinizi birleştirin

Çocukların planlanmamış, serbest bırakıldıkları oyunlara ihtiyaçları var ama bu gibi durumlar söz konusuyken aileler genellikle fazla kontrolcü olabiliyor. Oysaki bu yaklaşım çocukların özgüven gelişimini ve doğal yaratıcılıklarını engelliyor. Ne yazık ki, sokaklar çocuklar için tehlikeli ve bu yüzden aileler endişelenmekte haklı. Bunun için çevredeki aileler ve arkadaşlarla bir güvenlik ağı oluşturabilirsiniz. Onlara çocuğunuzun sınırlarını anlatın ve fazla uzaklaştıklarında size haber vermelerini isteyin. Daha küçük çocukları oyun esnasında dönüşümlü olarak izleyebilirsiniz.

6. Küçük bir bahçe oluşturun

Çocuklar toprakla oynamayı çok sever. Eğer bahçe yapabilecek küçük bir alana sahipseniz onlarla el ele verip çeşitli bitkiler yetiştirebilirsiniz. Bu hem onları daha sorumluluk sahibi yapacak, hem de onlar için doğanın mucizeleriyle karşılaşmalarını sağlayan yeni bir macera olacak. Belki ektikleri domatesleri yemenin keyfine varabilir veya çiçeklerini gururla arkadaşlarına gösterebilirler. Ya da bahçenize diktiğiniz ağacın büyümesine şahit olmaları onlar için eşsiz bir deneyim olacaktır.