Mobilemenu
Profile

Çölde Kayak Yapan İki Kuzey Avrupalı

Kulağa biraz tuhaf geldiğinin farkındayız. Alp Disiplini sporcuları Jesper Tjäder ve Emma Dahlström kendi branşlarının en tanınan freestyle kayakçılarından ikisi. Bugüne kadar hem uluslararası yarışmalarda, hem de özel şovlarda yeteneklerini sergileyen ikili yeni şeyler denemeyi de seviyor. Bu amaçla birçok kez eğlence amaçlı kayak gösterisi de yapmışlar. Ama GoPro ile anlaşarak giriştikleri son macera diğerlerinden epey farklı.

Şöyle anlatınca fıkra gibi geliyor değil mi: İki Kuzey Avrupalı kayak takımlarını da alıp pek de soğuk ya da karla anılmayan Güney Amerika’ya gidiyorlar. Burada biraz gezdikten sonra yollarını Peru’ya düşürüyor ve dünyanın geniş kumul alanlarıyla ünlü bölgelerinden Cerro Blanco’da soluğu alıyorlar. İşin tuhafı bu bir eğlence falan da değil, gerçekten de ellerinde kayak takımlarıyla kumul tepelerine çıkıp bir nevi kum kayağı yapmaya başlıyorlar.

Yaklaşık 3 kilometrelik alanda gönüllerince kumda kayak yapan ikili projelerini GoPro’ya ilk sunduklarında epey soru işaretiyle karşılaşmış. Yöneticilerin “Nasıl yani?” minvalli sorularına “Gerçekten de alacağız kayak takımlarımızı ve çölde kayak yapacağız” şeklinde cevap verdiklerini söyleyen Jesper, bir deneme çekimine ikna olan GoPro yetkililerine projelerini hemen kabul ettirememiş doğal olarak.

Hem güvenlik hem de ilgi çekici olma kısmında endişesi olan yöneticileri yeteneklerine inandıran ikili daha sonra kendilerine yer bakmaya başlamışlar. “Her yeri araştırdık” diyor Emma. “Dünyada kumul üzerinde kayak yapabileceğimiz ama çekim için de uygun olan yerler bulmamız gerekiyordu. Uzun bir araştırmanın ardından da yolumuz Peru’ya düştü.”

İki Kuzey Avrupalının Güney Amerika’da çöl kayağı yapması fikri en sonunda GoPro yetkililerinin de hoşuna gidince hazırlıklar tamamlanmış ve bu enteresan projenin çekimleri başlamış.

Daha önce de bu ikilinin yaptığına benzer işler çıkmıştı, özellikle snowboard şovları... Freestyle snowboard’cular kum üstünde hünerlerini sergilemiş ve belirli bir izleyici kitlesi de bu işlere ilgi göstermişti. Ama bu kez işin içinde sektörün en büyük firması ve epey ünlü iki kayakçı vardı.

Tam 2100 metrelik bir yükseklikte bulunan kumula malzemelerin taşınması, zamanın ayarlanması ve çekimlerin yapılması elbette epey pahalıya mal olmuştu. Fakat ortaya çıkan iş beklenenden de iyi olmuş ve eğer bekledikleri tık sayısı da gelirse büyük ihtimalle ileride yine GoPro sponsorluğunda buna benzer birçok özel video daha seyredeceğiz.

Kumun keyfini çıkaran ikili videonun yayınlanmasının ardından birkaç yere röportaj vererek şöhretlerini artırdılar. Aynı zamanda video üzerinden birçok yerel ve uluslararası haber kanalı da haberler yaptı ve gereken viral de sağlandı.

Gösterilen yoğun ilgiden epey gaza gelen ikili işi büyütüp daha da sınırları zorlayabilecek projeler düşünmeye başlamış bile. Tabii insanın aklına havada, otobanda ya da su üstünde kayak ekipmanlarıyla maceraya dalmak gibi şeyler geliyor. Umarız durum o değildir ve bu güzel video ile her şeyi olması gerektiği gibi tadında bırakırlar. Bakalım buna benzer kum kayağı şovlarından diğer profesyonel atletler de yapacak mı? Belki de tüm bunların sonunda ortaya yepyeni bir ekstrem spor branşı çıkacak kim bilir…