Mobilemenu
Profile

Cooper's Hill - Peynir Yuvarlama Festivali

Cooper's Hill, İngiltere. Brockworth köyü sakin bir Pazartesi gününe uyanıyor. Saatler 12'yi gösterirken hava bulutlu, fakat çok soğuk değil. Şartlar oldukça elverişli, insanlar bayır aşağı koşuyorlar. Kimi ikinci adımını atamadan yuvarlanmaya başlıyor. Geriden gelenler düşünlerin üzerinden atlayıp geçiyor. Arkaya bakacak vakit yok. Kırık ve çıkıklar arasından bir kişi, bitiş çizgisine ulaşıp zaferi göğüslüyor. Bu insanların peşinden koştukları şey ise yaklaşık 4 kilogramlık peynir tekerleği!

İngiltere'de 200 yıldan fazla zamandır geleneksel olarak her baharda yapılan Peynir Yuvarlama Festivali, aslında Gloucestershire'in Brockworth köyünde yaşayan insanlar tarafından başlatıldı. Şimdilerde dünyanın pek çok farklı yerinden insanların katıldığı Cooper's Hill Yarışı, ismini etkinliğin gerçekleştiği meşhur yokuştan alıyor.

Teoride amaç tekerleği yakalamak; fakat yarışa bir saniye geç başlanıyor ve peynirin hızı saatte 112km'ye kadar ulaşabiliyor! Yani teoriyi gerçekleştirmek mümkün olmadığı için peyniri yakalamak yerine bitiş çizgisini ilk geçen bu 4 kiloluk peynirin sahibi oluyor. Organizasyonda biri büyük (4 kg) diğer üçü küçük (1.5 kg) olmak üzere dört adet peynir kovalanıyor. Kadınlar ve erkekler de ayrı kategorilerde yarışıyor.

Ufak da olsa sakatlıkların yaşanması resmi yarışların 2010 yılında iptal edilmesine sebep oldu. Ancak peynir kovalama hayranları, o günden beri yarışı gayri resmi olarak düzenliyor. Yarışın eski şampiyonlarından Helen Thorpe da “Kimse bizi bunu yapmaktan alıkoyamaz” diyerek niyetlerinin ne denli ciddi olduğunu ortaya koyuyor.

Cooper's Hill Peynir Yuvarlama Yarışı, olimpiyatlarda yer almayabilir; ama artık uluslararası arenada ün kazanmış bu sporun bolca katılımcısı ve sağlam bir hayran kitlesi mevcut. Üstelik her sene kendilerini karşılayan şu uyarı levhasına rağmen: “Peynir yuvarlanışı hem katılımcılar hem de seyirciler için tehlikeli bir aktivitedir. Peynir kontrol edilmiyor. Katılmamanızı ciddi bir şekilde öneririz.”