Mobilemenu
Profile

Dağ Bisikleti Kışın da Bir Başka

Yazın ya da ilkbaharda herkes dağ bisikleti yapabilir. Hava güzeldir, parkurlar çamursuz ve engelsizdir. Ekstra fazla korumaya ihtiyaç duymaz bir de özel kış giysileri giymek zorunda kalmazsınız. Kısacası sıcak havalarda dağ bisikleti yapmak rahattır. Peki ya kışın, sokağa bile çıkmaya korktuğumuz soğukta?

Galiba bunu sadece dağ bisikletine gönülden bağlı ve bu tutkuyu bir yaşam biçimine çevirmiş insanlar yapıyor. Ama siz de dağ bisikleti ile olan ilişkinizi ileri boyuta taşımayı düşünüyorsanız ve soğuk bana koymaz diye düşünüyorsanız bu yazıda size özel hem bazı tavsiyeler hem de cesaretlendirmeler bulabilirsiniz.

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor

Uzmanlar kışın dağ bisikleti yapmak isteyenlere bir numaralı kural olarak elbette güvenliği koyuyorlar. Yapılan araştırmalara göre yaza oranla kışın kaymalar ya da çamura saplanmalar gibi nedenlerle daha çok kaza olduğunu söylüyor. Bu yüzden dağ bisikleti ile ilgili ilk kural önleminizi almanız. Özel olarak üretilen kasklar, kış eldivenleri ve sıkı giyinmek şart. Sıkı giyinmenin de ayarı olmalı zira, sanılanın aksine sizi terletecek kadar da fazla giyinmemeniz gerekiyor. Ayağınızda da mümkünse altı taraklı bir bot olması elzem. Çünkü kışın bisiklet sürerken en çok çevirmeye çalıştıkça kayan pedallardan muzdarip oluyorsunuz.

Güvenliği sağlayınca bu işin ne kadar keyifli olduğunu da anlamaya başlıyorsunuz. Zira kışın yapılan herhangi bir sporun yazın yapılanlardan çok daha sağlıklı olduğunu, vücudu geliştirdiğini, ciğerleri temizlediğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini bu sayfalarda defalarca kez dile getirdik.

10-15 dakikalık ısınma süresi şart

Kışın dağ bisikleti yapmaktan keyif almanın bir diğer şartı ise vücut ısınızı kontrol altına almanız. Uzmanlar, örneğin pedal çevirmeye başlar başlamaz yokuş aşağı inmek ya da hız yapmak gibi şeyleri tavsiye etmiyorlar. Yaklaşık bir 10-15 dakikalık ısınma süresi gün boyu sürebilecek bir dağ bisikleti gezisi için şart.  Bu konuda verilen tavsiye ise yokuş inmek yerine yokuş çıkmak. Bunu dağ bisikleti yaptığınız bölgede zaten kolayca uygulayabilirsiniz. Yavaş yavaş yokuş çıkarken bacaklarınızla birlikte vücudunuzdaki tüm kasları hareket geçirir ve çabuk bir ısınma sağlarsınız. Vücut da bu noktadan sonra kendini bir nevi otomatiğe alarak işi sizden devralır size de günün keyfini çıkarmak kalır. Bunu yazın asla yaşayamazsınız. Çünkü ne yaparsanız yapın bir yerden sonra terlemeye başlarsınız ve su kaybedersiniz. O yüzden kışın dağ bisikleti yapmanın fark yarattığını söyleyebiliriz.

Yola çıkmadan önce yüksek beklentileri evde bırakmalı

Eğer dağ bisikletini kışın yapmaya kararlıysanız beklentilerinizi iyi ayarlamanızda da fayda var. Zira işler yazın ya da baharda olduğu gibi kolay olmayacak. Bazı yerlerde sık sık bisikletinizden inip kötü, çamurlu yolları yürüyerek geçmek zorunda kalacak bazen ise karların örttüğü bir parkur görünce geri dönmek zorunda kalacaksınız. Kısacası beklentilerinizi düşürüp, gerçekçi bir gözle bu maceraya bakarsanız alacağınız keyif de artacaktır. Sizi daha çok sürpriz bekleyecek, olaya biraz böyle de bakabilirsiniz elbette.

Karları ezen tekerlek sesinin verdiği mutluluk...

Bu belki size tuhaf gelecek ama bu işin uzmanları en keyifli olanın kar üstünde bisiklet sürmek olduğunu ve bundan alınan keyfin başka hiçbir şeye benzemediğini söylüyor. Tekerleklerinizin karları ezerken yarattığı tuhaf his size iyi gelebilir ve bu yazın asla hissetmeyeceğiniz bir başarma duygusu da yaratabilir. Sonuçta zor şartlarda ve tutkuyla sevdiğiniz bir şeyi yapıyorsunuz. Elbette kaymalara ve diğer şeylere de çok dikkat etmelisiniz. Ama merak etmeyin kar üstünde bisiklet sürerken düşseniz bile bu yere düşme etkisi yaratmıyor. Karlara düşmek bazen eğlenceli bile olabiliyor.

Vücudunuzu daha iyi tanıyacaksınız

Sonuç olarak kışın dağ bisikleti yapmanın hem fiziksel hem de zihinsel olarak faydalı olduğu konusunda tüm uzmanlar hemfikir. Yaşadığınız sinir stresi pedal çevirerek ve tertemiz havayı içinize çekerek atlattığınızı düşünsenize? Ya da vücudunuzu biraz daha yakından tanımanıza vesile olup, onu kendi kendine nasıl bir düzene girdiğine, ısıyı ayarladığına şahit olmak da az buz bir şey değil. Kendinizi her anlamda yeniden tanımak ve gerçekten size iyi gelecek bir şey yapmak isterseniz, siz de gerekli önlemleri alın ve bir iki saatlik dağ bisikleti turuna çıkın. Hayatınıza nasıl olumlu yansıdığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.