Mobilemenu
Profile

Dağ bisikleti mi yol bisikleti mi?

Bisiklet almaya karar verdiniz fakat türlü sorularla kafanız mı karıştı? Aslında haklısınız, çoğu kişi dağ bisikleti ve yol bisikleti arasındaki farkları önemsizmiş gibi görse de, bu iki bisiklet, isimlerinden de anlayacağınız gibi, tamamen farklı amaçlar için üretiliyor. Gelin kafanızdaki soruların cevabını birlikte bulalım…

Yol Bisikleti

Bunu söylememize gerek bile yok: Yol bisikletleri çoğunlukla asfaltta yol alacak olanlar için en doğru seçim. Bu hafif ve zarif bisikletleri asfalt zeminde geçebilmek mümkün değil. Ancak unutmayın yol bisikletinin ince lastikleri kolay aşınır, hava ve yol şartlarından daha fazla etkilenir. Hızlı sürmek için tasarlanan bu bisikletler yarış veya kondisyon yapmak veya Lance Armstrong olmak isteyenler için ideal! Yol bisikletlerinin, çoğu dağ bisikletleri gibi arka süspansiyon sistemleri yoktur (Sadece asfalt için üretildiği düşünürse buna ihtiyacınız da yok). Kadro hafif ve gidonu düşük (compact) olur. Yol bisikletçileri rüzgar direncini azaltabilmek için öne doğru eğimli sürüş tipini tercih ettikleri için bisikletlerin çoğu buna göre tasarlanmıştır. Daha kolay tırmanış ve hız yapmak istiyorsanız ve “Ben asfalttan çıkmam arkadaş!” diyorsanız tercihiniz kesinlikle yol bisikleti olmalı.

Dağ Bisikleti

Dağ bisikletleri kadro, lastik tipi ve dayanıklılığı sayesinde asfaltsız, engebeli yollarda, patikalarda, taşlık hatta kayalık alanlarda yol almak için yaratılmışlardır. Dayanıklı, güçlü ve nispeten az bakım isteyen yapıları sebebiyle kullanışlılardır. Ağır gövdeleri nedeniyle tırmanışlar ve düz yolda hız yapabilmek daha zordur. Kısacası dağ bisikletleri hızlı değil öfkeli sürmek için yaratılmışlardır! Bu bisikletlerin süspansiyonları sayesinde yolun etkilerini daha az hissedersiniz, fren sistemi de yol bisikletlerine göre daha gelişmiştir. Dağ bisikletlerindeki vites sayısı çoğu yol bisikletine göre daha düşüktür. Dağ bisikleti asla yol bisikletleri kadar hızlı gitmez, gidemez ancak şok emebilme özelliği, farklı zeminlerde kullanabilme ve sürüş pozisyonu gibi özelliklere önem verenler ve şehir içi kullanımı hedeflemeyenler (yaşadığınız yerde dağlar yoksa o başka) tercihlerini gönül rahatlığıyla onlardan yana kullanabilirler.

Hibrit Bisiklet

Hala kararsız olanlar için iyi bir haberimiz var. Adından da anlaşılacağı gibi hibrit bisikletler yol ve dağ bisikletlerinin karışımıdır. Bu bisikletleri değişik arazi ve yol şartlarında kullanabilirsiniz. Gidon tipleri genelde düz olan hibrit bisikletlerin vites ve fren sistemleri de dağ bisikletlerine benzer. Lastikler ise yol bisikletlerinden daha kalın, dağ bisikletlerinden de daha incedir. Bu bisikletlerin çerçeve ağırlığı da dağ bisikletlerine göre daha düşüktür. 

Bisiklet alırken, kullanım amacı, süreceğiniz yol, bütçe ve önceki tecrübelerinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Deneyin ve kendinize en uygun seçenekte karar kılın. Bisiklete binme aktivitesinden alacağınız zevk ve eğlenceyi maksimuma çıkartmak ancak doğru bisiklet seçimiyle mümkün!