Mobilemenu
Profile

Dağ Bisikleti Nasıl Bir Şey? Bu Deneyimi Hissedin!

Yeni gelişen aksiyon kameraları teknolojisi en çok ekstrem sporlara yaradı. GoPro ile başlayıp sanal gerçekliğe doğru ilerlediğimiz ve zamanla birebir deneyim yaşatan 360 derece teknolojisi ile taçlanan işler yaşanan hazzı da doğal olarak artıyor. Her gün yeni bir aksiyon kamerası çok daha üstün özellikleri ile güncellenirken markalar arası yarış bize yakın zamanda akıl almaz deneyimler yaşatmayı vadediyor.

Sanal gerçeklik belli ki sporun da geleceğinde önemli rol oynayacak. Artık özel spor organizasyonlarının neredeyse tamamı 360 derece özelliğiyle de izleyicilere sunuluyor. Yolun başında olan bir teknoloji olmasına rağmen inanılmaz bir ilgi ile karşılanan sanal gerçeklik şu an tam olarak benimsenmiş de değil. Zira sanal gerçeklik gözlükleri de tıpkı teknoloji gibi her gün yenileniyor ve her güncelleme ile gerçeklik hissi de artıyor. Ama elbette tüketicilerin tüm teknolojilere aynı anda sahip olması ekonomik olarak mümkün değil. O yüzden tüketim teknoloji ile aynı hızda ilerlemiyor.

Bu noktada ise markalar “orta yolu bulma” yöntemine başvurarak hem size daha uygun fiyatlara teknoloji sunuyor hem de sizi pasif konumdan çıkarıp teknolojinin üreten bir parçasına çeviriyor. Eh, bu noktada da elbette işin kremasını en çok ekstrem spor tutkunları yiyor. Şu an hem YouTube hem de diğer birçok paylaşım platformunda bu kameralarla çekilmiş ve tamamı amatörler tarafından üretilen videolar mevcut. İnsanlar yeni satın aldıkları aksiyon kameralarıyla teknolojinin nimetlerinden faydalanıyor ve sonuçları da diğer ilgililerle paylaşıyorlar.

Portekiz’e bağlı Madeira’da kolları sıvayan Mpora ekibi aksiyon kamera piyasasına direk 360 derece ile iddialı bir giriş yapan Nikon’un kamerasını denerken epey eğlenmiş görünüyor. Özel kurulan sistemle her bir bisikletçi kendini bütünüyle bu deneyimi diğer insanlara da birebir yaşatmak için adanmış şekilde hareket etmiş. 4K teknolojisi ile yayına sunulan videoda bir dağ bisikleti yolculuğundan beklediğiniz neredeyse her şey var. Eğer sanal gerçeklik gözlüğünüz de varsa iyi koşullarda siz de kendinizi Maderia’da bisiklet üstünde gibi hissedebilirsiniz.

O videoya ulaşmak için tıklayınız! (Sanal gerçeklik gözlüğünüz yoksa ışıkları kapatın ve tam ekran yapın.)

Tecrübeli dağ bisikletçilerinden kurulu olan ekip videoyu çektikten sonra kurgusunu yapmış ve özel bir oda tutarak büyük ekranda sanal gözlükler aracılığıyla kendi videolarını izlemiş.

“Her şey aynıydı. Bu kez sadece yorulmadık ama bütün bedenimizle, hatta havanın derecesine kadar kendimizi yeniden orada hissettik,” diyen sporcular bir nevi bu yeni teknoloji hakkında duydukları heyecanı da göstermiş oldular.

Bu kez deneyimi de kayıt altına alan ve bunu yaparken insanlara birebir aynı tecrübeyi yaşatma heyecanı yaşayan Mpora ekibi elbette markayı da bolca övüyorlar. Ama yaptıkları şeyin daha ziyade bu teknolojinin ne nimetleri olduğunu göstermek olduğunu ve bu amaçla aslında bir bakıma markayı kendi amaçları için kullandıklarını da gülerek itiraf ediyorlar.

Eğer bu hızda devam ederse teknoloji ileride öyle bir noktaya gelecek ki, çektiğimiz herhangi bir videoyu sanal ortamda tekrar birebir deneyimleyebileceğiz. Hatta bunun için çok iddialı bir motto var: “Artık hatırlamak zorunda değilsiniz, görüntüler hep yanınızda olacak.” Görünen o ki artık sınır yok ve yaşadığımız gerçekliği tam manasıyla yeniden yaratılana kadar da bu işin peşi bırakılmayacak. Bunun spor ya da hayat adına iyi mi kötü mü olacağı ise epey tartışılacak elbette.