Mobilemenu
Profile

Dağ Bisikleti Uzmanı Yoann Barelli ile Tanışın

Yoann Barelli, dağ bisikleti uzmanı. Yoann Barelli, aksiyon ustası. Yoann Barelli, profesyonel bir şovmen. Ve Yoann Barelli, bunların hepsini aynı anda bir videoda toplayacak kadar yetenekli.

UFC Dağ Bisikleti Şampiyonası’nda elde ettiği başarılar onun adının duyulmasını sağlamış olabilir. Ama gerçek şöhretine özel olarak hazırlanan gösterilerde yaptıklarıyla ulaştı. Bazen son hız ormanlara dalan Fransız bisikletçi, bazen ise yükseklik korkularını azdıran tepelerden bisikletiyle indi.

“Bu sporla ilgili yapılabilecek her şeyi yaptım.” demesi onun egoist olduğuna delalet gibi görünse de hakikat öyle değil. Yoann, sadece yeteneklerinin farkında olan bir adam ve bunu ayrıca belirtmekten gocunmuyor. “Bisikletin Zlatan İbrahimovic’i” lafını ise gururla kabul ediyor. Ha bu arada, kendisi gereğinden fazla yakışıklı bir abi de olduğu için bilhassa Fransa’da posterleri birçok genç kızın odasını ve de hayallerini süslüyor.

Bu ufak magazinden sonra yeniden Yoann’a dönecek olursak; 1985 yılında dünyaya gelen Fransız bisikletçi, ilk olarak yüzmeye yönelmiş. Geniş omuzları ona özellikle kurbağa stilde başarıyı getirirken, bir yerden sonra asıl tutkusu bisiklet ile tanışmış. Burjuva bir aileden gelip bol toz, toprak ve çamurlu bir sporu seçmesi ailede endişeler yaratsa da, kısa sürede gelen başarılar herkesi susturmuş.

Yoann, mevcut tüm profesyonel dağ bisikleti yarışmalarında masaya yumruğunu vurup “Kaldı mı kazanmadığım bir şey?” diye sorarken, diğer yandan da özel performanslara imza atmaya ise 2010’da başladı. Alpler’de gerçekleşen birkaç denemenin ardından gelişen GoPro teknolojisiyle birlikte daha fazla video alanına yönelen Yoann, çektiği videolardan bir kısmını Instagram hesabına yükleyince takipçi ve hayran sayısı oldukça arttı.

Sadece bir haftada + 10.000 takipçiye kavuşan Yoann’ın şu sıra 50.000 takipçisi var ve her yeni aksiyonunu Instagram’dan paylaşıyor. Red Bull ve GoPro gibi sektörün lider markalarıyla ortaklaşa videolar da yapan Yoann, şu sıra hem bir dağ bisikleti ustası hem de sosyal medya fenomeni olarak hayatını sürdürüyor.

“Yeni ve yaratıcı şeyler yapmayı seviyorum. Yarışmalarda belirli bir süre içinde engelleri aşıp rutin bir döngü içinde yeteneklerinizi sergilersiniz. Bu çok kısıtlayıcı ve sıkıcı. O yüzden farklı alanlara yöneldim. Yeteneklerim ve şansımın da yardımıyla epey sevilen işlere imza attım.”

Kar üstünde son hız pedal sallamaktan tutun, yağmur altında, çamurlar içinde bir orman macerasına; erozyon tehlikesi olan tepelerden inmekten, engel aşmalı sürüşlere kadar neredeyse her türlü aksiyonu tek başına yaratan ve uygulayan Fransız bisikletçi şu an deneysel bir noktaya kadar geldi.

Peki, Yoann, bundan sonra ne yapacak? Sınır nerede?

“Kendime hiçbir sınır koymadım. Belki komik gelecek ama bisikletimle daha fazla uçmayı istiyorum. Bunu nasıl başaracağım hakkında hiçbir fikrim yok ama bunu istediğimden eminim ve bir gün yapacağım. Kısa vadede ise Güney Amerika’daki yağmur ormanlarında, vahşi hayatın içinde bir projemiz var. İşin içinde ben ve bir sürü aksiyon olan yarı belgesel tarzda bir şey.”

Evet, Yoann durmaya pek niyetli değil. Ve onun maceraları hem kendi hem de bu sporun sınırlarını belirleyecek gibi görünüyor.