Mobilemenu
Profile

Dağ Bisikletine Dair Doğru Bilinen 5 Yanlış

Sele ile gidon aynı yükseklikte olmalı

Bunu size kim söylediyse ya dalga geçiyormuş ya da bisiklet külliyatına en son 100 yıl önce bakmış demektir! Geçmişte bisikletlerin kadroları çok büyüktü ve bu yüzden gidonlar olması gerekenden yüksekti; haliyle gidon ve sele birbirine eşit yükseklikte olabiliyordu. Artık kadrolar küçüldü. Kişiye göre değişmekle beraber selenin gidondan en az 10 santimetre yukarıda olması gerekiyor.

Beton üzerinde bırakılan bisikletin lastiklerinin havası kaçar

Bu cümlenin sadece son dört kelimesinin anlamı doğru. Çünkü, her lastiğin havası bir süre sonra kaçacaktır. Bisikleti beton ya da asfaltın üzerinde bırakmayıp, evde pamuklara sarsanız da bir yerden sonra pompayı elinize alacağınıza emin olabilirsiniz. Bisiklet iç lastikleri insan derisi gibi çok küçük gözeneklere sahip ve sürekli “nefes” alıp veriyor. İç lastiği şişirip suya batırsanız da bunu göremezsiniz ama hava bir şekilde kaçıyor. Siz iyi bir pompa alıp, bunu dert etmeyin.

Erimeyen dış lastiiiik!

Buna inanıyorsanız rahat bir koltuğa oturun ve arkanıza yaslanın. Çünkü kötü bir haber alacaksınız! Her lastik her sürüşte erir. Belki bazıları daha uzun süre dayanabilir ama bu kaçınılmaz bir sondur. Yapmanız gereken sürüş sırasında aşırı fren yapıp lastiklerin aşınmasını kolaylaştırmamanız. Yoksa “erimeyen” lastiğinizi için verdiğiniz yüzlerce liranız birkaç günde erir gider!

Demirden yapılan bisiklet ağırdır

Demir tabii ki bir titanyum ya da alüminyum değil ama şu bilgiyi de dağarcığınızda saklayın, yarın öbür gün ortamlarda paylaşır, hava atarsınız: Seri üretimi yapılmış en hafif bisikletin kadrosu demirden üretilmişti. Alman Nöll markasının ön amortisörlü kadrosu Chromoly 8,5 kilogramdı. Gerçi bir sonraki sene üretimi durduruldu ama Almanlar yaptı bir kere!

Gidon genişliği fazlaysa kes gitsin

Bazıları fazla geniş buldukları gidonlarının uçlarını keserek “ideal” hale getirirler ve bunu herkese tavsiye ederler. Böyle birine denk gelirseniz hemen bisikletinize atlayıp kaçın! Rahat bir kullanım için gidon genişliği oldukça önemli. Genişliğin az olması hem sürüş emniyeti, hem de omuz ve kollarda gereksiz ağrı sızı açısından sıkıntı yaratır. Gidonlar ortalama 50 ile 60 santimetre aralığında olur. Kişisel bir ölçü için kabaca omuz genişliğinize 8 – 10 santimetre ekleyip bisikletinizin gidonunun genişliğini hesaplayabilirsiniz.