Mobilemenu
Profile

Dağ Koşusu Yapmak İsteyenlere Tavsiyeler

Eğer günlük koşu rutininiz size yetmemeye başladıysa farklı şeyler denemeye hazır olun. İşi biraz daha ekstreme ve doğaya taşıyıp amatör bir dağ koşucusu olmak seçeneklerden biri. Hem doğanın bu zorlu yerlerini yakından tanır hem de yepyeni bir uğraş edinmiş olursunuz.

Eğer okuduklarınız size cazip geldiyse uzmanlarından derlediğimiz 5 tavsiyeye bir göz atın ve kolları sıvamadan önce sizi nelerin beklediğine dair fikir sahibi olmaya başlayın.

Daha zorlu bir araziye hazır olun

Genel olarak bakıldığında dağ koşusunun en zor ve tahmin edilemez tarafı arazinin çeşitliliğidir. Dağ koşuları, çoğu zaman karmaşık koşullar altında, çok daha çetin olma eğilimindedir ve sonuç olarak, koşucular genellikle mesafeyi daha yavaş ve biraz daha fazla çaba ile geçebilirler. Fitness ya da benzeri alıştırmalar yaparak kaslarınızı ve aerobik sisteminizi koşma taleplerine göre ayarlamanız lazım. Örneğin düz yolda 10 kilometre mi koşuyorsunuz, dağ koşusunda 2 kilometreyi çıkarınca kendinizi zafer sahibi olarak görebilirsiniz. Kısacası öncesinde vücudunuzu bu yeni arazi koşullarına hazırlayın deriz.

Özel koşullar özel beslenme ve giyinme gerektirir

Koşu parkurunun göreceli vahşiliği, değişen hava ve izolasyon da devreye girince koşullar da haliyle zorlaşıyor. Normal parkurlarda birkaç enerji verecek yiyecek ve su her türlü iş görür. Ama dağ koşusunda daha tedbirli olmalısınız. Mutlaka yanınıza daha fazla su ve yiyecek almalısınız. Bir kaybolma riskine karşı düdük de çantada olmalı. Dağda ani iklim değişiklikleri de her zaman olabilir. Bu yüzden kalın ve ince giysilerinden oluşan bir takım da alın yanınıza deriz.

Her zaman 'önce güvenlik' diye düşünün

Koşunuz  için doğru kıyafetler, yedek yiyecekler ve su sağlandığından emin olduktan sonra ilk iş aldığınız güvenlik tedbirlerini not etmek olmalı. Öncelikle, özellikle uzak yerlere gitmeyi planlıyorsanız, nereye gideceğinizi ailenize ve dostlarınıza söylemek çok önemlidir. Aynı şekilde gittiğiniz yerde görevliler ya da başka koşucular varsa onlara da rotanızdan mutlaka bahsedin. İsteyebileceğiniz son şey, kendinizi uzak bir yerde incitmek ve kimsenin nerede olduğunuzu bilmemesi olacaktır. Bu dersi zor yoldan öğrenen koşucular da var, siz sakın onları örnek almayın. Birçok insan dağ koşusuna telefonlarını getirme konusunda tereddüt eder ve deneyimini bozacağını düşünür. Siz öyle düşünmeyin ve telefonunuzu da mutlaka yanınızda bulundurun.

Yeni ortamlara alışmayı deneyin

Bazı durumlarda, mekan koşullarına alışmak iyi bir fikir olabilir. Örneğin, yüksek dağlarda bir koşu yapmak isteyen ve genelde deniz seviyesinde tecrübesi olan bir koşucu vücudunun azaltılmış oksijen seviyelerine uyum sağlaması için birkaç gün erken koşu yapacağı yere gidebilir. Hem koşu malzemelerini yerinde test edip hem de kıyafetinin hava şartlarına ne kadar uygun olduğunu önceden tespit edebilir. Bu durum sıcak ve nemli ortamlar için de geçerlidir, kuru ve soğuk iklimler için de. Her iki durumda da önceden bölgeyi bir kontrol etmek iyi fikir olacaktır.

Özgürlüğü seveceksin

Tüm önlemleri alıp yola çıktıktan sonra ise iş elbette bu koşunun tadını çıkarmaya gelecek. Bu tecrübe koşucularının yollarda yaşamaları zor bir özgürlük ve vahşilik duygusunun tadını çıkarmalarını sağlar. Dağ koşusu çekici manzaraları ve kendi potansiyelinizi keşfetme yolundaki tecrübeleriyle sizi doğanın ortasında özgür hissettirecek bir güce sahip.