Mobilemenu
Profile

Dağ Koşusu Yapmaya En Müsait 5 Harika Lokasyon

Dağ koşusu konusunda bir meydan okuma mı arıyorsunuz? Eğer bu işe baş koyduysanız ve “ben bu işi  en uygun lokasyonlarda, bu işin zirve organizasyonlarında yapmak istiyorum” mu diyorsunuz? O zaman listemizdeki yerlere bir göz atın ve kendinize koşmak için en uygun organizasyonu seçin.

Útilív Macera Festivali, Faroe Adaları

Web sitesi: utilivfestival.com

Mesafe: 13–65 kilometre

İzlanda ve Norveç arasında, Britanya adalarının yaklaşık 300 kilometre kuzey batısında bulunan Faroe Adaları, toplamda 50.000 kişinin yaşadığı şirin mi şirin bir ülke. Rengarenk evleri ile de ünlü olan Faroe Adaları’nda her sene düzenlenen bir organizasyon dağ koşusu tutkunlarının favorilerinden biri.

Utilív Macera Festivali dört farklı mesafesi ile (13km, 21km, 42km veya 65km) amatör ve profesyonel tüm dağ koşucularını kollarını açmış bekliyor. Siz de bölgeye gidin, mesafenizi seçin ve bu uzak, şelale yüklü, vahşi yaşam dolu adaları keşfederek koşmaya başlayın. Bir daha asla böyle bir yerde koşmayacağınıza emin olup harika manzaranın tadını çıkarabilirsin.

Transylvanian Bear Race, Romania

Web sitesi: transylvanianbearrace.com

Mesafe: 42-80 kilometre

Yarışın web sitesi, bu yarış hakkında bilmeniz gereken her şeyi özetliyor aslında: “Bu rotaların zorluğu göz ardı edilmemelidir. Kurtlar ve ayılar da dahil olmak üzere, yerel, vahşi yaşama hazırlıklı olun.”

Evet, yeterince net değil mi? Burası dağ koşucularına gerçek bir meydan okuma vadediyor. Herhalde hiç kimse Vlad Dracula’nın doğduğu yerde sona eren bu yarıştan daha farklısını beklemezdi. Romanya'nın doğusunda 42 kilometre veya 80 kilometrelik  seçeneklerle koşucuları bekleyen bu organizasyon doğal ve gotik atmosferi ile sıra dışı bir deneyim vadediyor.

Waitomo Trail Run, Yeni Zelanda

Web sitesi: waitomotrailrun.co.nz

Mesafe: 6–35km

Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’nda düzenlenen bu yarış 2018’de üçüncü yılını kutlayacak. Yeni Zelanda'nın en büyük dağ koşusu etkinliği olan ve Hobbit ülkesinin derinliklerinde, yemyeşil çimlerle kaplı dağlı ufak dağları boyunca devam eden yarış, kireçtaşı mağaralardan geçip yüksek tepelerde son buluyor.

Organizatörler her 5 kilometrede bir küçük dinlenme kulübelerinde su ve yiyecek dağıtarak yarışmacılara bol bol yardımcı oluyor. Profesyonellik seviyenize göre 6 ila 35 kilometre arasında iki koşu seçeneğiniz mevcut.

Tromsø Skyrace, Norveç

Web sitesi: tromsoskyrace.com

Mesafe: 32-57 kilometre

Bu zorlu yarış, 'deniz ve gökyüzü arasında gök gürültüsü' olarak tanımlanıyor. Zirveleri bağlayacağınız Norveç'teki kayalara ve dağ eteğindeki tepelere tırmanırken, bunun için dağcılık becerilerine ve uzmanlığına ihtiyacınız olacak. Dolayısıyla bu lokasyon daha ziyade profesyonel koşuculara ve asgari tırmanış becerisi olan sporculara hitap ediyor.

Aralarından seçim yapabileceğiniz iki yarış var: 57 kilometre süren Hamperokken Skyrace ve 32 kilometre süren Tromsdalstind Skyrace. Çarpıcı ormanlardan ve göllerden, teknik dağ tırmanışına kadar fiziksel potansiyelinizi sonuna kadar zorlayacağınız bir deneyim sizi bekliyor.

The Golden Ultra, Kanada

Web sitesi: goldenultra.com

Mesafe: 48 mil

British Columbia'daki bu üç günlük koşu festivali, tüm seviyedeki koşucular için seçenekler sunuyor. Festivalin her gününün anlamlı bir adı var: ‘Kan’, ‘Ter’ ve ‘Gözyaşı.’ Ve bu adlar bir anlamda her gün o noktada ne yaşayacağınızı özetliyor. Ormanların, dağların ve göllerin nefes kesici manzaraların arasından geçeceğiniz yarış doğa ve aksiyonu bir araya getirmeyi başarıyor.