Mobilemenu
Profile

Dağcılık Disiplinleri

Artık insanlar, yüzlerce yıl önce yaptıkları gibi, sadece ağaç tepelerine ve yükseklerdeki mağaralara tırmanmakla yetinmiyor, sporlarını farklı dağcılık türleri içinde icra ediyorlar. Dağcılık sporu altında zamanla oluşan farklı disiplinlere bir göz atıyoruz.

Yaz/Kış Dağcılığı: Dağcılık sporuna en uzak insanın bile bildiği tırmanış türü olarak bu klasiği söyleyebiliriz. Rota önceden belirlenir. Belirli bir noktaya çıkılır, buraya kamp kurulur, devamında yürünür, daha yüksekte yine kamp kurulur. Bu şekilde zirveye en kolay ve mantıklı bir şekilde çıkmaya çalışılır. Teknik malzemeler de, aslında dağcılık yapmayan sadece eşya taşıyan yardımcılar da tırmanışta yer alabilir.

Alpin Stil: Tırmanışa tek kamp noktasından başlanır, ana ve ara kamplar yoktur. Hafif ve hızlı olmak esastır. Teknik tırmanışa odaklanılır, suni yöntemler kullanılmaz, bütün zorluklarla dağcılar kendi başlarına mücadele eder. Kimileri bu stili “Temiz tırmanış” diyerek nitelendiriyor.

Ekspedisyon: Uzun rotalarda, gerektiğinde kamp yüklerini taşımak için iki kamp arasında birden fazla git gelin yapıldığı, yüksek irtifaya vücudu alıştırmak için bol miktarda iniş ve çıkışın yapıldığı faaliyetlerdir. Zirve amaçlı gerçekleştirilen bu eylem için kullanılan terim artık doğa sporlarının birçoğunda kullanılır hale geldi.

Ferrata: Kayalara sabitlenen madeni merdivenlerin kullanıldığı bir stil.

Kaya/Sportif Tırmanış: Dağcılığın içinde yer alırken tamamen bu dala odaklanan sporcular sayesinde artık farklı bir disipline dönüşen kaya/sportif tırmanıcılıkta yüksekliği 50 metreye kadar olan dik kayalara olabilecek en kısa sürede tırmanmak esas. Bu süre kayanın boyuna, dikliğine, yüzeyinin pürüzsüzlüğüne göre değişmekle beraber 60 dakika içinde bitirilecek şekilde kabul görür. Birçok teknik malzeme kullanılarak yapılanı olduğu gibi tamamen çıplak el ve ayakların gücüyle kaya tırmanan çılgınlar vardır!

Serbet Stil: Evet, ip kullanılıyor ama sadece düşmeyi engellemek için! Tırmanmak için ellerinize ve ayaklarınız başta olmak üzere kendi bedeninize güveneceksiniz. 

Free-solo: Emniyet aletlerini unutun. Sadece kaya tırmanış ayakkabısı ve toz torbasına ihtiyaç duyacaksınız. Hem fiziksel hem de psikolojik olarak hazır olmadan yapılması mümkün değildir. Düşünce ne olacağını biliyorsunuz!

Yapay Tırmanış: Kaya tırmanışının yaklaşık 50 yıllık mazisi varken, yapay tırmanış ancak 1980’lerin başından itibaren dağcılık dünyasına giriş yaptı. Kimileri için antrenman kimileri için de tırmanış için doğaya gitmek zorunda kalmamanın bir yoludur. İnsan eliyle üretilmiş duvarlar ve bunların üstündeki tutamaklardan oluşur. Tutamakların yerlerini değiştirme şansı iddialı tırmanışçıların farklı rotalar bulmasını da gerektirir. Sadece antrenman olarak değil, yarışma olarak da yapılıyor; hatta Olimpiyatlar’a alınması bile gündemde.