Mobilemenu
Profile

Dağcılık Güvenlik Kuralları!

Düşünün; evden çok uzaktasınız, deniz seviyesinden binlerce metre yukarıdasınız, kar ve soğuk havayla mücadele etmek zorundasınız, hayata kelimenin tam anlamıyla pamuk ipliğiyle bağlısınız! Tabii ki dağlara belli başlı güvenlik önlemini alarak gitmelisiniz. Aksi halde dağcılık değil, çılgınlık yapmış olursunuz.

1- Gideceğiniz dağı, yürüyeceğiniz patikaları, çıkacağınız zirveyi iyi etüt edin. Mümkünse ekipte daha önce bu parkurda bulunmuş birinin rehberliğini alın. Kaya yapılarını, buzul bölgelerini, çığ ve heyelan olasılıklarını öğrenmeden yola çıkmayın.

2- Dağda üşüyorsanız sıcak sıvılar için. Zira beden dışarıdan değil, içeriden ısınır. Susamasanız bile su içmeye bakın. Meyve suları ve sporcu içeceklerini de unutmayın. 

3- Vücut ısınızdan daha soğuk sıvılar almayın. Yemeklerinizin sıcak ve sulu olmasına özen gösterin. Sıcak olmaları vücut ısısını korumaya, sulu olmaları ise bedenin susuz kalmasını engellemeye yardımcı olur.

4- Yazın tırmanış yapıyor olsanız bile en kötü hava şartlarına göre teçhizatla yola çıkın. Zirvelerde kava şartları her an kötüleşebiliyor.

5- Başta kamp ocağı olmak üzere tüm malzemeyi tek tek kontrol etmeden yola çıkmayın. Dağda tüpçü bulamazsınız!

6- Bir ekip ya da arkadaş grubuyla dağa çıkıyor olsanız bile kimseden yardım alamayacakmış gibi tedarikli olun. Herkes kriz anında kendisini hayatta tutacak malzemeyi kendi taşımalıdır.

7- Yanınıza alacağınız yiyecek, içecek ve yakıtın dönüşte “artacak” şekilde olması tam ölçüdür. Eksik kalmasını istemezsiniz…

8- Zorlu eğimlere gelmeden ağır yük taşımaya alışın ki yukarılarda fazladan sıkıntı çekmeyin.

9- Yüksek irtifa dağcılığı yapacaklar dağ yollarında kulübelerde ya da evlerde kalmayı unutsun! Kendinizi en kötü hava şartlarında bile çadır ve bivakta uyuyacak şekilde eğitin ki zirvede sıkıntı çekmeyin.

10- İstatistiki bir gerçek: Dağcılıkta kazaların çoğunluğu çıkışta değil, dönüşte olur. Yorulan beden ve doyuma ulaşmış zihinle dönüş yolunda tedbirsizlik yapan çok sayıda dağcı zirve görse de evini bir daha göremedi!