Mobilemenu
Profile

Dağcılık Malzemeleri

Tırmanış Çantası: Hem tırmanışlar hem de konaklamaklar için gereken kamp malzemelerini, yedek giysileri taşıyabilecek, dayanıklı ve belden destekli bir çanta şart.

İniş ve Emniyet Alma Araçları: Her tırmanışın bir de inişi olur; bu yüzden de inişlerin güvenli bir şekilde yapılmasını sağlayacak aletlere ihtiyacınız var. İnişlerde tırmanma ipini kontrol edecek, sürtünerek fren vazifesi görecek emniyet malzemeleri kullanmalısınız. Takoz, karabina, sikke, buz vidaları da hem iniş hem de tırmanış için gerekli.

Ayakkabı: Acemiyseniz dağcılığın ilk evrelerini daha çok trekking yapar gibi düşünüp buna göre uzun süre, doğada yürüyebileceğiniz ayakkabılardan almalısınız. Sert tabanlı, dayanıklı, her türlü tırmanışta iş görebilecek, düz ve kısa duvarlarda esneyebilen ayakkabıları tercih edin. Kış dağcılığı için kar ve buza uygun modellere bakın. Buzul geçişi yapacaksanız buz kramponlarından edinmelisiniz.

Karabina: Dağcılık yapacaksınız karabina kullanmayı öğrenmelisiniz, yoksa evden pek de uzağa gidemez, gitseniz de fazla tırmanış yapamazsınız! Karabinalar bağlayıcı özellikleri olan metal malzemelerdir. Simetrik, oval, D, asimetrik D, armut gibi isimlerde değişik modelleri vardır. Bu açılır-kapanır halkalar tırmanış ve inişlerde hayati önem arz eder.  

Tırmanış Giysileri: Hareketi engellemeyen, ıslandığında hızlıca kuruyabilen hatta daha iyisi su geçirmez, dayanaklı kumaşlardan üretilmiş, hafif ve çok amaçlı kıyafetler tercih edin. Kalın giyinmek yerine katmanlı giyinme yöntemini tercih edin.

Kazma: Belki ilk başlarda ihtiyacınız olmayabilir ya da dağcılık kulüplerindeki malzemeleri kullanabilirsiniz ama zaman içinde tek başınıza da performans üretebilmek için bir kazma edinmelisiniz. Zorluk derecesi yüksek klasik rotalarda, kış dağcılığında ve buz tırmanışlarında çok işinize yarayacak. Tırmanma sırasında düşüşü engellemek için en iyi alet kazmadır. Dik rotalarda bir klasik bir de teknik kazma kullanmak en iyi sonucu veriyor.

Tırmanış İpi: Yük altında esneyebilen, dinamik, dayanıklı, kuvvetli tırmanış ipleriniz olmalı. Tırmanış ipleri kalınlıklarına göre tek ve yarım ip olmak üzere ikiye ayrılır. Sportif tırmanışlarda kontrolü daha kolay olan tek ipler kullanılır. Alpin tarzındaki tırmanışlarda ise çift ip tercih edilir.

Kask: Düşüşlerde, yukarıdan aşağıya düşen taş, kaya, odun, buz parçalarına, hatta ekip arkadaşlarından birinin elinden düşüveren kazmasına karşı korumada birebir! Başınızı tam olarak örtecek, sabit duracak, ışık takılabilecek, soğuklarda altına bere giyebileceğiniz ebatta bir kask edinmeden dağlara gitmeyin.

Emniyet Kemeri: Tırmanış iplerine bağlanmak için kullanılır. Bel ve bacakları sararak güvenlik ve destek sağlar. Kemerin bedene oturması son derece önemli zira ağırlık ipe verildiğinde rahatlık verir ve ani yüklemelerden oluşacak zarardan korur.

Ekip ve Kamp Malzemeleri: Direkt tırmanış için olmasa da yanınızda bulunması gereken birçok malzeme daha var. Uyku tulumu ve matınız size özel ama çadır, harita, ateş başlatıcılar, kamp ocağı, yeme içme araçları, harita, pusula, ilk yardım malzemesi, fener, tebeşir tozu gibi malzemeleri ekspedisyon öncesi ortak bir şekilde temin edip yükü paylaşın.