Mobilemenu
Profile

Dağcılık Tatili Yapmak İçin En İdeal Yerler

Eğer “biraz birikmişim var” diyorsanız ve en büyük tutkunuz da yükseklerde olmaksa size dağcılık tatili yapabileceğiniz, dünyanın en iyi yerlerini önerebiliriz.

Mont Blanc, Fransa

Mont Blanc, dünyada kayak yapmak için en çok tercih edilen kış sporları merkezi. Birçok farklı tepesi bulunan ve bunun yanında farklı zorluk derecelerine sahip onlarca piste sahip olan dağda ömrünüzün en iyi kış sporları tatilini deneyimleyebilirsiniz.

İlk bakışta epey pahalı bir yer olsa da ve bu konudaki söylentiler çok yanlış olmasa da, bölgede ekonomik denebilecek birçok konaklama imkanı da var. Özellikle komşu kentler ve ülkelerden günübirlik olarak bölgeye gelip kayak yapan birçok insan var. Böyle durumlarda toplamda 100 Euro’luk bir masraf yaparak bu büyüleyici yeri deneyimlemeniz mümkün.

Zorluk derecesi yüksek olan tepelere eğer amatörseniz çıkmamanızı öneririz; zira ufak bir hatada oldukça güç durumlar yaşayabilirsiniz. 4792 metre yüksekliğindeki dağın 2.000 metrelik kısımlarına kadar tırmanış için gayet uygun yamaçlar var. Oralarda profesyonel rehberler eşliğinde tırmanışlar yapabilir ya da kayak takımınızla aksiyona dalabilirsiniz. Kısacası; burada ne isterseniz o isteğiniz istikametinde birçok seçenek var.

Aconcagua, Arjantin

İşte zorlu bir meydan okuma yeri. Burası daha ziyade profesyonel dağ tatilcilerine hitap ediyor. Güney Amerika’nın en büyük dağı olan Aconcagua, 2400 metrelik kaya ve buzdan oluşan tepe noktasıyla ünlü. Her yıl birçok dağcı bu zorlu rotaya tırmanmayı denese de ancak yarısı bunu başarabiliyor.

Ama burası aynı zamanda bir tırmanış cenneti ve özellikle Kasım ve Mart aylarında harika anlar vadediyor. Dağın eteklerinde sezon boyunca kullanılabilen iki kamp var ve bu kamplarda size yardımcı olabilecek birçok rehber bulabiliyorsunuz. Profesyonellik durumunuza göre ne kadar tırmanabileceğiniz, hangi yolları kullanabileceğiniz ve toplamda kaç saat ayıracağınız size ayrıntıyla anlatılıyor. Ama elbette hepsinden önce dağa tırmanmak için Mendoza'daki Aconcagua-Park idaresinden izin belgesi satın alma mecburiyeti vardır.

Konaklama için de uygun imkanlar sunan bölgeye her yıl binlerce turist akın ediyor."Plaza de Mulas"dan başlayan ve ilk aşama olduğu için kolaylıkla, tırmanma tekniklerine başvurmadan çıkılabilecek rotada, aşama aşama zorluk artıyor ve mevcut basınç değiştikçe profesyonellik gerekliliği artıyor.

Cotopaxi, Ekvador

Dünyanın en tehlikeli ve aktif volkan dağlarından biriyken zamanla  dağcıların gözdesi haline gelen Cotopaxi, en çok ziyaret edilen ve tırmanılan dağlardan biri.

Quito kentinin 50 kilometre güneyinde yer alan dağa ilk olarak 1902 yılında Alexander von Humboldt çıkmış. Yaklaşık 4.500 metreye kadar ulaşan tepenin zirvesine ise ancak 70 yıl sonra jeolog Wilhelm Reiss ulaşmıştır.

Son olarak 1976’da aktif olan volkan hala duman tüttürse de artık patlama tehlikesi bulunmuyor. Ve bu yüzden de hem seyahat amaçlı hem de bilimsel sebeplerle birçok turist ağırlıyor.

Günümüzde, Ekvadorlu seyahat bürolarının sunduğu rehberlik eşliğinde düzenli tırmanışlar yapılan bölgede 4800 metre yükseklikte turistlerin geceleyebileceği ve buradan tırmanışa başladığı Jose-Rifa korunma kulübesi bulunuyor. Eğer yolunuz düşerse ihtiyacınız olan yer de tam burası. Bir tırmanış yerine bölgede ufak çaplı geziler yapmanız da mümkün. Size kalmış.

Matterhorn, İsviçre

İtalya-İsviçre sınırları içinde, Alpler’in en yüksek dağlarından biri olan Matterhorn da dağcılık tatili için ziyaret edebileceğiniz yerlerden biri.

Onlarca dağcının başarısız girişiminin ardından Matterhorn’a ilk olarak 1865 yılında Edward Whymper tarafından çıkılmış ve tırmanış "Banner In The Sky" adlı kitaba kaynaklık etmişti.

Zermatt kasabasından başlanan tırmanışlarda bugün özel rehberler eşliğinde belirli noktalara kadar çıkabiliyorsunuz. Alp dağları içinde en popüler ve görünüş itibariyle en estetiği olan Matterhorn, büyük bir dağ oteli olan Hornli kulubesinde birçok konaklama imkanı sunuyor. Ama kışları bu imkan azalıyor. O yüzden eğer bölgeye hem tatil hem de tırmanış amacıyla giderseniz yaz aylarını seçin ve küçük kulübelerde doğa ile iç içe bir deneyim yaşayın.