Mobilemenu
Profile

Dağcılık ve Tırmanışla İlgili 10 İlginç Gerçek

Dağcılık ve tırmanış doğada yapabileceğiniz en zorlu sporların başında geliyor ancak bütün risklere ve zorluklara rağmen ömrünü bu tutkuya adayan pek çok insan var. Acaba insanları tepelere çeken nedir? İşte dağcılık ve tırmanışın tarihi ve yüksek zirveler hakkında ilginç bilgiler...

1. En az 130 yıldır tırmanıyoruz

Kaya tırmanışı, ilk olarak İngiltere’de, 1880’lerde bir spor haline geldi. Macera tutkunu Walter Parry Haskett Smith’in günümüz konseptindeki ilk tırmanışları Great Gable’da yer alan Napes Needle’da gerçekleştirdiği söyleniyor.

2. Everest’e 8 saatte tırmanmak mümkün!

Dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı’na yapılan tırmanışlarda pek çok sporcu çeşitli rekorlar kırdı. Oksijen desteğiyle yapılan en hızlı tırmanış rekoru ise 8 saat 10 dakika ile Pemba Dorje Sherpa’ya ait. Nepalli tırmanışçı, 2004’te kırdığı bu rekordan bir yıl önce de 12 saat 45 dakika ile bir rekor kırmış, ancak sadece üç gün sonra Lakpa Gelu Sherpa’nın 10 saat 56 dakikalık tırmanışı ile unvanını kaptırmıştı. 

3. Sıkıcı fitness çalışmalarına alternatif

Kaya tırmanışı macera ve eğlence dolu bir aktivite olmasının yanı sıra, saatte 500-900 arasında kalori yakılmasını sağlayarak, formda kalmak için de oldukça iyi bir yöntem. Temiz havanın ve tırmanış sporunun kronik hastalık riskini azalttığı, kişiye kararlılık ve özgüven sağladığı da yaygın olarak kabul görmekte.

4. Önce yapay duvara tırmanın!

Pek çok ünlü kaya tırmanışçısı, yeteneklerini yapay tırmanış duvarlarında geliştirdiler. “Indoor climbing” olarak da anılan bu spor, eğlenceli bir hobi olmakla beraber, dağa veya kayaya geçmeden önce kendinizi geliştirmeniz için de büyük fayda sağlıyor. Yapay tırmanış aynı zamanda istediğiniz zaman yapabileceğiniz mükemmel bir egzersiz.

5. Artık olimpiyatlara dahil

Sportif tırmanış, 2020 Tokyo Olimpiyatları’na eklenen 5 yeni branştan biri oldu. 2014 yılında Çin’de düzenlenen Gençlik Olimpiyatları’nda Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından gösteri sporu olarak seçilmişti. 140 ülkede, 35 milyon kişinin bu sporla ilgilendiği ve bunların %40’ının da 20 yaşının altında olduğu biliniyor.

6. Önyargıları yıktı

Uzun yıllar, diğer pek çok spor gibi tırmanışın da “Erkeklere göre” bir iş olduğu iddia edildi. Ancak günümüzde pek çok başarılı kadın tırmanışçı var. Hatta ünlü kaya tırmanışçısı Lynn Hill, Yosemite Milli Parkı'ndaki en büyük kaya olan El Capitan’da yer alan "The Nose"a ilk serbest tırmanışı gerçekleştiren sporcu oldu. Bununla da yetinmeyip sonraki sene aynı tırmanışı 24 saatten daha kısa bir sürede gerçekleştirdi! 

7. Henüz tırmanılamamış en yüksek dağ

Butan'da bulunan Gangkhar Puensum, dağcılar tarafından fethedilmemiş en yüksek zirvedir. Dünyanın 40'ıncı en yüksek dağı olan Gangkhar Puensum’un yüksekliği 7 bin 570 metre olup, dağın 2 bin 990 metrenin üzerinde çıkıntısı bulunmaktadır. 1983 yılında dağcılık sporu için açılan dağın zirvesine ulaşmada 1985 ve 1986 yıllarında başarısız denemeler olmuş, 1998'de ise dağın ek zirvesine başarıyla tırmanılmıştır. Butan’ın yerel inançlarına saygı sebebiyle 1994’ten itibaren 6 bin metreden yüksek dağlara tırmanılması, 2003’ten itibaren de bölgedeki dağcılık faaliyetleri yasaklanmıştır.

8. “8 binlikler”

Deniz seviyesinden ölçüldüğünde yüksekliği 8 bin metreyi aşan 14 dağ bulunmaktadır. Asya'daki Himalaya ve Karakurum silsileleri içerisinde yer alan bu dağlara “8 binlikler” adı takılmıştır. Dağcıların hayali olan bu 14 zirveye tırmanan ilk kişi Reinhold Messner'dir. Yüksek ölüm riski nedeniyle 8 bin metre ve üzerindeki dağlara “Death Zone” (Ölüm Bölgesi) denilmektedir. Toplamda 29 kişi bu tırmanışı başarabilmiş, en az 4 dağcı da bunu denerken hayatını kaybetmiştir.

9. Ölüm tepesi Everest

Dağcıların “nirvana”sı sayılan Everest Dağı, yaklaşık 8 bin 850 metrelik yüksekliğiyle oldukça tehlikeli bir rota. Öyle ki, Everest'e tırmanan yaklaşık her 10 kişiden biri can veriyor ve 1969 yılından beri (1977 dışında) her yıl en az bir kişi burada hayatını kaybediyor. Dağdaki zorlu şartlar nedeniyle genellikle cesetler burada soğuk havanın muhafaza edici etkisi altında bırakılıyor

10. Tüm dünyanın hayat kaynağı

Dağlarla çok sık karşılaşmasak da, aslında onlar tüm insanlar için önem taşıyor. Dünya'nın karasal kütlesinin %24'ü dağlık alandan oluşuyor ve insanların %10'u dağlık bölgelerde yaşamakta. Ayrıca, nehirlerin çoğu buralardan gelen kaynaklarca besleniyor ve su için de çoğu insan dağlara bağımlı. Hem bu sebepler hem de ihtişamlı ve keşfedilmesi zor oluşlarıyla, Olimpos’tan Kaf Dağı’na, dağlara sıklıkla dini ve mitolojik anlamlar yüklenmiştir. Sırf bu sebepten bile bu kocaman oluşumları ziyaret etmeye değer!