Mobilemenu
Profile

Dağda Güvende Kalmanın Yolları

Kış ayları yaklaştıkça snowboard ile ilgilenenlerin zihinlerinde çakan mutluluk sinyalleri hepimizin malumu. Bir kere denediğiniz zaman bağımlısı olduğunuz bu sporda güvenlik kurallarına uymadığınız takdirde başınıza hiç istemeyeceğiniz şeyler gelebilir. Ne demişler? “Önce güvenlik!” O yüzden kendinizi bu büyülü sporun etkisine bırakmadan önce yapmanız gerekenler var!

Snowboard, beyin kaslarınızın da en az vücut kaslarınız kadar hızlı çalıştığı bir kış sporudur. Yoğun konsantrasyonu bir an için kaybetmenizin bedeli kaçınılmaz olarak düşmek oluyor. Ancak panik yok. İstisnai durumlar dışında düşmek, bu işin eğlenceli taraflarından bir tanesi. Zira snowboard’a yeni başladıysanız bunu düşmeden öğrenmenizin bir yolu yok. Piste çıkmadan önce ısınmayı ve üşüyen kaslarınızı açmayı ihmal etmeyin. Snowboard yaparken kaybettiğiniz su miktarının farkına varamayabilirsiniz ve bu yorgunluğa yol açabilir. Bu nedenle, su içmeyi de unutmayın. Neyse ki snowboard, çoğu kişinin düşündüğü kadar zor öğrenilebilen bir spor değil. İlk acemilik heyecanınızı düşe kalka attıktan ve güvenlik kurallarını tam olarak öğrenip uygulamaya koyduktan sonra bu spor sizin için gerçek bir tutkuya dönüşecek. Hızlı bir gelişime ve zararsız bir bağımlılığa hazır olun…  

Hızlı bir gelişim ve güvenli bir snowboard deneyimi için yapılması gereken ilk şey tabii ki doğru board seçimidir. Board’unuz boy ve kilonuza bağlı olarak değişecek şekilde kişiye özeldir. Seviyeniz ve kayma stiliniz board boyunu belirler. Board’un genişliği ise ayak numaranıza göre belirlenir. Bağlamalarınız sıkı yapılmalı, kayarken ayaklarınız hareket etmemelidir. Bir nevi board ile vücudunuz bütünleşmeli, board’u vücudunuzun bir parçası gibi hissetmelisiniz. Elbette; su geçirmez, aynı zamanda rahat hareket imkânı sağlayan kıyafetler tercih etmelisiniz. Güvenliğiniz için dizlik, dirseklik, kask gibi ekipmanlarınızı da ihmal etmemelisiniz. Olmazsa olmazlardan bir diğeri ise kaliteli bir kar eldiveni. Eldiven konusunu bizce es geçmeyin. Çünkü ellerinizin buzdan bir heykele dönüştüğünü görmek istemezsiniz.  

Board’unuz ve malzemeleriniz tamam. Şimdi sıra zihinsel olarak yapmanız gerekenlere geldi. Eğlenceli ve güvenli bir snowboard için kendinizi çok iyi tanımalısınız. Enerjinizin ve yeteneğinizin farkında olmalı, sınırları haddinden fazla zorlamamalısınız. Kararında bir cesaret, işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Yeter ki sınırlarınızı iyi bilin. Doğru düşüş tekniklerini uygulamak sakatlanma riskinizi de minimize edecektir. Snowboard, sizin kendinizle yaptığınız bir yarışma gibidir. Bu yarıştaki hedefiniz hep daha iyisi olacaktır. Hızınız, stiliniz, arazi eğimi hep kendi seviyenize uygun olarak sizin tarafınızdan seçilmeli. Bu sizin maceranız. Kararları başkasının vermesine izin vermeyin.   

Kendi içinizde halletmeniz gerekenlerin yanında dış etkenlere bağlı tehlikeler için de önlem almalısınız. Bulunduğunuz pisti aynı anda pek çok kayakçı ve board’cunun kullandığını unutmamak gerek. Bu yüzden pistteki uyarı levhalarına uymak son derece önemli. Oluşabilecek kazaları önlemek için yakınınızdaki sporcuların hareket alanını sınırlamamak, zorunlu durumlar dışında dar bölgelerde ve kör noktalarda durmamak gerek. “Son bir tur daha” sendromundan mutlaka uzak durun! Günü sonlandırmadan önce bir tur daha yapmak isteyebilirsiniz ancak bacaklarınız yorgunsa sizin için en uygunu otelinize geri dönmek olur. Bu uyarılar göz ardı edilmediği sürece güvendesiniz demektir. Şimdi, adrenalin dolu bembeyaz bir rüyayı yaşamaya başlayabilirsiniz. Özgürlüğün gücü adına...