Mobilemenu
Profile

Dağlarda Gandalf Kılığında Dolaşan Fotoğrafçı

The Lord of The Rings serisi önce kitaplarıyla, daha sonra ise filmleriyle etrafında milyonlarca hayran toplayan ve artık hem sinemada hem de edebiyatta klasikleşen bir eser.

Hayranlar bazen toplu okumalar, bazen toplu film izleme seansları bazen ise özel kostüm partileriyle sıklıkla bu klasiği anıp hakkını veriyorlar. Ama bir de işi biraz daha uç noktalara taşıyanlar var elbet. O insanlardan biri de fotoğrafçı Akhil Suhas.

Akhil, neredeyse eserin kendisi kadar ünlü ve hayran sahibi karakterlerinden Ak Büyücü Gandalf’ın tutkunu. Basit bir hayranlık düzeyini aşıp epey uç noktalara taşınan bu sevgi günü gelince Gandalf’ın ayak izlerini takip edecek noktaya kadar ilerlemiş.

The Lord of the Rings ile ilk kez küçük bir çocukken tanışan Akhil, yıllar içinde esere dair ne varsa araştırmış, filmleri binlerce kez izleyip, kitapları yüzlerce okumuş. Her sahneyi, her cümleyi neredeyse ezbere bilen fotoğrafçının hayranlık duyduğu en büyük karakter ise büyücü Gandalf olmuş.

Elbette The Lord of the Rings’in tek hayranı Akhil değil. Orta Dünya’nın peşinde özellikle filmin çekildiği bölgeleri sıklıkla ziyaret eden başka hayranlar da var. Ama Akhil adeta “en büyük hayran benim” dercesine sıradışı bir yönteme başvurmuş. Bir konsept üzerinden ilerleyecek fotoğraf sergisi için hayranı olduğu Gandalf’ın kostümünü giymiş ve filmin çekimlerinin büyük bir kısmına ev sahipliği yapan Yeli Zelanda’ya doğru yola çıkmış.

Yeni Zelanda’nın nefes kesen doğa manzarasının içine dalan Akhil tam altı ay sürecek projesini başlatmış Proje tam olarak şu: Gandalf kostümü giyip ardından altı ay boyunca tam 9.000 kilometre yolu aşıp filmin çekildiği ve esere ilham veren yerleri dolaşmak. Ve tüm bunları en sonunda bir sergiye çevirmek.

Bu deneysel projesi için arkadaşlarından da yardım alan 21 yaşındaki Hintli fotoğrafçı tüm yolculuğunu ve çektiği tüm fotoğrafları #GandalfTheGuide hashtagi ile sosyal medya üzerinden dünyayla paylaştı. Akhil ayrıca yol boyunca karşısına çıkan insanlarla da sıradışı diyaloglar da yaşamış. Bazen deli olduğunu düşünen yerel halklardan insanlarla tanışmış, bazen ise serinin hayranlarından birinin büyük sevgisine maruz kalmış. Bu arada Akhil kostümü sadece kendisi giymemiş. Yolculuğu esnasında tanıştığı ve iyi elektrik aldığı insanlara biraz tuhaf olan şu soruyu sormuş: Üstünü değiştirmek ister misin? Böylece birkaç kişiyi daha Gandalf kılığına sokup onların da fotoğrafını çekmiş.

6 ay boyunca tüm mevsimleri tecrübe edip sonunda amacını gerçekleştiren Akhil doğal olarak en çok sonsuzmuş gibi görünen kumsallara ve ara sıra sanki birkaç Hobbit gördüğünü düşündüğü karlı dağlara hayran kalmış. “Çocukluğunuzdan itibaren ikincil kaynaklardan tanık olduğunuz bir eseri birebir tecrübe etmek inanılmaz bir duyguydu. Bu adeta benim için bugüne kadar masal olduğunu bildiğim bir dünyaya sanki gerçekmiş gibi bir adım atmak demekti. Tüm bu tecrübeyi insanlarla paylaştığım için de ayrıca çok mutluyum.”

Evet, 6 ayın ardından Gandalf kostümünü çıkarması pek de kolay olmayan hatta bunu yaparken duygusal anlar yaşayan Akhil tutkusunu sıradışı bir eylem ile sanatsal bir esere dönüşmeyi başarmış. Darısı hepimizin başına.