Mobilemenu
Profile

Dakar 2016’nın Beş Şampiyonluk Adayı

Tarihin en zor yarışı hangisi? Bu soruya her spor dalından farklı örnekler verilebilir. Ama eğer söz konusu motor sporları ise, konunun uzmanlarının vereceği cevap kesinlikle aynı olacaktır: Dakar Rallisi.

Eski adıyla Paris-Dakar Rallisi olan organizasyon, Fransız sürücü Thierry Sabine’in kendi Libya çölü macerasından yola çıkarak ilk olarak 1978 yılında düzenlendi. Zamanla hem rotası hem de popülaritesi genişleyen rallinin tarihinde bugüne kadar yaklaşık 60 kişi hayatını kaybetti. Bu, bir anlamda yarışı bitiren herkesin kazandığı tek yarış.

2016 yılında 38. yaşını kutlayacak olan Dakar Rallisi’nde yine olağanüstü bir macera yaşanacak. Motosiklet, otomobil, kamyon ve quad kategorilerinde yüzlerce sürücünün katılacağı yarış, 2 Ocak’ta Buenos Aires’ten start alacak ve 10.000 kilometrenin ardından, iki hafta sonra 16 Ocak’ta Bolivya’da sona erecek. Şimdi gelin 2016’nın şampiyonluk adaylarına bakalım.

Nasser Al-Attiyah

Eh, yola elbette son şampiyonla başlamak lazım. Otomobil klasmanında geçen yıl zafere ulaşan Katarlı Nassar El- Attiyah bu yıl da çok iddialı.

X-Raid MINI ile çölleri aşacak olan pilot, Dakar’ı Güney Amerika’da üç kez kazanan ilk yarışçı olmak istiyor. Sezon içinde FIA Cross-Country Rally World Cup’ta da şampiyon olan Attiyah, ilk gözdağını çoktan verdi. Bakalım bu yıl da “Hakiki Tosun Paşa benim!” diyerek Dakar’da krallığını ilan edebilecek mi?

Sebastian Loeb

Dokuz kez WRC şampiyonu olan, toplamda da 78 kez WRC zaferi yaşayan Sebastian Loeb’ün Dakar 2016’ya katılacak olması organizasyonu en çekici kılan detaylardan biri.  

Peugeot tarafından 2016 Dakar için özel olarak tasarlanan PEUGEOT 2008DKR’ın direksiyonuna geçecek olan Fransız efsanenin takımında toplamda 17 Dakar şampiyonluğu bulunan Stéphane Peterhansel, Carlos Sainz ve Cyril Despres gibi isimlerin de olması Loeb’ün şampiyonluğa ulaşması için biraz daha iddialı olmasını sağlıyor. Le Mans 24 Saat ve WRC’den sonra Loeb’ün Dakar’da da zafere uzanması kesinlikle sürpriz olmaz.

Joan ‘Bang Bang’ Barreda

Dakar 2016’da motosiklet dalı en heyecanlı geçmesi beklenen kategori olarak dikkat çekiyor. Bunun nedeni ise daha önce Dakar’ı toplamda 10 kez kazanan Marc Coma ve Cyril Despres’nin Dakar 2016’ya katılamayacak olması. Coma’nın son iki Dakar’ı kazandıktan sonra bir nevi “ben yapacağımı yaptım abi, gençlere bırakıyorum” deyip organizasyonun Sportif Direktörü olması ise 2016’nın en renkli sürprizi olabilir.

Favorilerin olmaması ise elbette yepyeni ve sürpriz şampiyonların önünü açacak. O isimlerden biri de Joan Barreda. Honda’nın en büyük kozu olan İspanyol sürücü çılgın sürüş stili ile çöllerde ne yapacak bilinmez ama Barreda şimdiden teorik olarak Dakar’a hazır olduğunu söylüyor. Daha önce hiç bu yarışa katılmayan dirty bikes kökenli sürücünün kendisine Bang Bang lakabını veren enerjisi, bakalım Dakar 2016’yı kazanması için yeterli olacak mı?

Vladimir Chagin

Dakar’ın kamyon kategorisini şöyle özetleyebiliriz: “Dakar Rallisi’nin Kamyon yarışları her yıl birçok sürücünün katıldığı ve sonunda Rusların kazandığı bir mücadeledir.” Gerçekten de öyle. KAMAZ markası ile 2000’den itibaren son 15 yarışın 12’sini kazanan Ruslar haliyle 2016’nın da en iddialı ekibi.

Kamyon kategorisinde toplamda 7 kez Dakar’ı kazanan Vladimir Chagin “benim hala söyleyeceklerim var,” demek için 2016’da da yarışa katılmaya karar verdi. Takımında ise 2015 şampiyonu Ayrat Mardeev, 2014 şampiyonu Andrey Karginov ve 2013 şampiyonu Eduard Nikolaev var. Galiba daha fazla söze gerek yok. KAMAZ’ın 2016’da da zafere ulaşmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Marcos Patronelli

Ev sahibi bir isimle listemizi bitirelim. Marcos Patronelli Arjantin’de bir tür halk kahramanı. Quad motosikletlerinin yarıştığı kategoride en fazla destek görecek sürücünün Patronelli olacağı kesin.  Daha önce iki kez (2010 ve 2013) Dakar’ı kazanması ise ona hem tecrübe hem de özgüven veriyor. 10.000 kilometrelik yolun neredeyse her noktasında onu destekleyenler olacak. O da ülkesine bir zafer hediye etmek için yanıp tutuştuğunu sürekli dile getiriyor. Eh, tüm bu veriler ışığında quad kategorisinde zafere ulaşması sürpriz olmayacak.