Mobilemenu
Profile

Dakar 2017’de Neler Oldu?

Dünyanın en zor rallisi şöhretine sahip olan Dakar Rallisi, 2017 edisyonunda da bu unvanının hakkını verdi. Geçtiğimiz hafta sonu tamamlanan yarışa bu yıl kazanan ya da kaybedenlerden çok kötü hava şartları damga vurdu.

Hayal kırıklığı yaşayanlar…

Aslında bu yıl Dakar’da işlerin zorlaşacağı ilk günden belliydi. Kötü hava şartları nedeniyle geç başlayan yarış ilk günlerinde birçok favoriye de veda etti. En başta geçtiğimiz yılın motosiklet şampiyonu Toby Price’ın kazasıyla işin rengi değişti. Şampiyon pilot yarışın dördüncü etabında yaptığı kazada uyluk kemiğini dört yerinden kırdı ve uzun süre kendine gelemedi. Hastanedeyken de zaman zaman durumu kötüleşen KTM pilotu neyse ki hayati bir tehlike olmadan yarışı tamamladı.

Bir diğer hayal kırıklığı ise otomobil kategorisindeydi. Bir Dakar efsanesi olan ve daha önce bu yarışta zafer yaşayan Carlos Sainz da meşhur dördüncü etapta, bitime çok az kala takla atarak yarış dışı kaldı. Bugüne kadar Dakar’da hep en üst sıralarda görmeye alıştığımız pilot bu kazayla muhtemel bir podyumu da kaçırmış oldu.

Bir başka Dakar efsanesi Nasser Al-Attiyah ise Dakar 2017’nin en talihsiz yarışçısı olabilir. Üçüncü etapta yaptığı ağır kazanın ardından hem otomobilini hem de kendisini toparlayamayan Attiyah daha önce “fatih” olarak anıldığı Dakar’a erken veda etmek zorunda kalan bir diğer isimdi.

Kazananlar…

Elbette kaybeden ya da hayal kırıklığına uğrayanların yanında bir de kazananlar var. Örneğin dokuz kez WRC şampiyonu unvanıyla ikinci kez Dakar’a gelen Sebastien Loeb. Fransız pilot belki Dakar’ı kazanamadı ama geçen sene yarım bırakmak zorunda kaldığı yarışı bu yıl sonuna kadar zorlayarak çok özel bir ikincilikle evine dönmeyi başardı. Team Peugeot Total pilotu büyük ihtimalle önümüzdeki yıl da Dakar’da olacak ve “Allah’ın hakkı üçtür” diyerek üçüncü denemesinde Dakar’ı kazanacak.

Otomobil kategorisinde asıl kazanan ise kimseyi şaşırtmayan bir isimdi: Stephane Peterhansel. Daha önce Dakar’ı 6 kez otomobil 6 kez de motosiklet kategorisinde kazanan usta sürücü artık tam bir toprak ağası olduğunu kanıtladı ve kariyerinin 13. Dakar zaferine çok risk almadan ve her zaman ipleri elinde tutarak ulaşmayı başardı.

Motosiklet kategorisinde ise sürpriz bir isim zirvedeydi: Sam Sunderland. Britanyalı pilot ülkesinden çıkan ve motosiklet kategorisinde Dakar’ı kazanan ilk isim olurken, şansı Toby Price ya da Joan Barreda, Pablo Quintanilla gibi isimlerin kötü performansıydı diyebiliriz. Bu üç isim de çeşitli sebeplerden sorun yaşayınca Sam Sunderland de beklemediği bir şampiyonluğa ulaşmış oldu.

Kamyon kategorisinde ise sürprize yer yoktu. Spor tarihinin bir branştaki en büyük dominasyonlarından birinde imzası bulunan KAMAZ markası bu yıl da büyük araçlardaki imparatorluğunu ilan etti. Eduard Nikolaev yarışı kazanan isim olurken vatandaşı Dmitry Sotnikov ise hemen arkasından ikinciydi. Dakar öncesi yaptığı büyük atılımla bu yıl fark yaratacağını düşündüren Iveco ise yarışa iyi başlamasına rağmen sürücüsü Gerard De Rooy’a ancak podyumun son sırasında yer bulabildi.

Quad kategorisinde de Rus dominasyonu vardı. Yamaha sürücüsü Sergey Karyakin bu kategoride zafere ulaşırken, asıl damga ise Yamaha tarafından vuruldu. Zira quad kategorisinin ilk 5 sırasında yer alan isimlerin tamamı Yamaha sürücüsüydü.

Kötü şartların yanında bir başka şey daha vardı Dakar’a damga vuran. Bir ara inanılmaz kötü hava şartları nedeniyle Arjantin’de birçok köyü su bastı ve birçok insan evini terk etmek zorunda kaldı. Bu sırada tüm Dakar organizasyonu da yarışa ara verip seferber oldu ve ralli için kullanılan birçok araç ve teçhizat zor durumda olan Volcano köyüne yardım için kullanıldı. Bu da herhalde Dakar 2017’nin en unutulmaz anısı olarak hep hatırlanacak.