Mobilemenu
Profile

Dakar Rallisi 2019'da Bizi Neler Bekliyor?

Motorsporları ile ilgilenen herhangi bir insana bu disiplinin en zorlu yarışı hangisidir derseniz size tek bir cevabı olur: Dakar Rallisi.

2019’da 41. kez düzenlenecek olan bu ikonik yarış için artık tüm hazırlıklar tamamlandı. 6-17 Ocak tarihlerinde düzenlenecek olan yarışı önceki edisyonlardan ayıran en büyük farkı ise lokasyon olacak. İlk yola çıktığında Paris-Dakar Rallisi olarak düzenlenen daha sonra ise tamamen Güney Amerika’ya taşınan etkinlik 2019’da ilk kez tek bir ülkede gerçekleştirilecek: Peru.

11 gün boyunca inanılmaz zorlu etaplarda gaza basacak olan ekipler %70’i kum olan parkurlarda kategorilerinin en iyisi olmak için savaşacaklar. Kategori demişken biraz da iddialı isimlerden bahsedelim. Dakar’ın her zaman en çok ilgi gören bölümü olan otomobil kategorisinde 2019’da da oldukça iddialı isimler yarışacak. Peugeot’nun yıllar süren hükümdarlığın ardından küçülmeye gitmesiyle birlikte bu sene otomobil kategorisinde büyük bir rekabet yaşanacak gibi görünüyor.

Daha önce Dakar’ı domine etmiş üç efsane isim Stephane Peterhansel, Carlos Sainz ve Cyril Despres Peugeot’nun ardından 2019’da X-raid MINI JCW Team için bir araya gelecek. Bu üç ismin çeşitli kategorilerde Dakar’da 20’ye yakın zaferi var ve bu durum da onları doğal olarak 2019’un da favorisi haline getiriyor.

Özellikle 13 Dakar şampiyonluğu bulunan Peterhansel en olağan şüpheli gibi gözüküyor. Bu üçlüye meydan okuyan isimlerin başında ise Nasser Al-Attiyah var. Toyota ile Dakar’a iddialı gelen Katarlı şampiyon gözünü zirveye dikmiş durumda. Bir başka olağan şüpheli ise dokuz kez WRC şampiyonu olan Sebastien Loeb elbette. Peugeot 3008DKR ile gaza basacak olan Fransız, bağımsız olarak yarışacak ve en iyi bildiği şeyi yapıp kazanmaya çalışacak. Son olarak Giniel de Villiers de sürpriz yapabilecek isimlerden biri olarak dikkat öekiyor.

Motosiklet kategorisinde KTM uzun zamandır Dakar’a hükmediyor. Son şampiyon Toby Price da bu anlamda 2019 edisyonu için de en iddialı isim konumunda. Hem tecrübe hem de yüksek motivasyon ile Dakar 2019’a gelecek Avustralyalı pilota meydan okuyacak isimlerin başında ise takım arkadaşı Matthias Walkner geliyor. Alman pilot başarıya oldukça aç ve verdiği birçok röportajda zaferden başka bir şeyi aklına getirmediğini söylüyor. Bu sene dokuz güne düşecek olan yarışta hep uzun etaplara yenik düşen Matthias Walkner’in şansı daha yüksek olabilir gerçekten de. İzleyip göreceğiz.

Bu isimler dışında dikkat edilmesi gereken bir başka yarışçı da elbette Marc Coma. Daha önce bu kategoriyi beş kez kazanan Coma, kariyerine bir Dakar zaferi daha eklerse kimse şaşırmayacak.

Kamyon kategorisi Dakar’ın son yıllardaki tüm yarışlarında daha başlamadan sonucu bilinen kategori olarak dikkat çekiyor. Bu bölüme adeta ambargo koyan Rus ekibi Kamaz 2019’un da en iddialı ekibi elbette. Şimdiden bir Dakar efsanesi olan Eduard Nikolaev Kamaz adına yeni bir zafere imza atacak gibi görünüyor.

Kamaz’ın en büyük rakibi Isuzu’nun ne yapacağı ise tam bir sürpriz. Ancak 2019’daki edisyonun kısa olması sonradan açılan Kamaz karşısında Isuzu’nun bir avantajı olabilir. Fakat bunun dışında herhangi bir sebep Kamaz’ın önünde bir engel olacak gibi görünmüyor.

Bakalım dünyanın en zorlu yarışının bu üç ana kategorisinde beklenen favoriler mi kazanacak yoksa yeri ve süresi değişen ikonik yarış bu sebeple bize yepyeni sürprizler mi sunacak? Merakla bu soruların cevabını bekliyoruz.