Mobilemenu
Profile

Dalga Yoksa Yaratırız!

Artık denizin dümdüz olması içinizdeki dindiremediğiniz sörf yapma isteğine mani olamayacak. Wakesurfing’de yalancı dalgalarla gerçek sörf yapabilirsiniz! Wakesurf botunun yarattığı suni dalgalarla ipe, denizdeki dalga durumuna bağlı olmadan özgürce sörf yapın...

Başlarken bota bağlı bir ipi tutmak zorundasınız fakat botun hızı ve hareketiyle birlikte oluşan dalgalarla birlikte ipi bırakarak mücadeleye başlayabilirsiniz. Okyanusta yapacağınız sörf sizi maksimum 30 saniye ile sınırlandırırken, wakesurf’te böyle bir kısıtlama yok. Bacaklarınız ve bünyeniz ne kadar dayanıklıysa o kadar fazla sörf yapabilirsiniz, sınır sizsiniz!

Günümüzde wakesurf için özel yatlar üretiliyor da olsa bu sporu içten motorlu yatlarda da yapabilirsiniz. Dalga boyunu yükseltmek için botun arkasına ağırlık ekleyerek eğlence seviyesini arttırabilirsiniz. Ancak dıştan motorlu botlardan kesinlikle uzak durun.  Aksi takdirde wakesurf maceranız ileride hiç hatırlamak istemeyeceğiniz şekilde sonlanabilir.

Başlangıçta board’un üzerine uzanabilir veya ayakta durabilirsiniz. Board’unuz üzerinde uzanabileceğiniz kadar geniş değilse en mantıklı seçenek ayakta durarak başlamak. Böylece motordan çıkan karbon monoksit gazına daha az maruz kalmış olursunuz.  

Board’a uzanarak başlayanların ise ipe tutunduktan sonra botun hareketiyle beraber sörf tahtasının köşelerinden iki elleriyle tutarak yavaşça ayakları üzerinde yükselmeleri gerek. Bu noktada yapmanız gereken en önemli şey düşmemek!

Başlangıç seviyesini geçtikten sonra işleri daha da zorlaştırmak için kaptana sürekli zikzak çizmesi talimatını verebilirsiniz. Şimdi bu botların yarattığı sonu olmayan dalgalarda sergileyebileceğiniz hareketlere bir göz atıyoruz.

Wakesurfing sayesinde kendi dalganızda kavrularak yukarıda bulunan hareketleri uygulayabilirsiniz (Bazılarının zorluk seviyesinin oldukça yukarılarda olduğunu kabul ediyoruz). Motoru bulunmayan basit bir sörf tahtasıyla, güçlü motorlara sahip son model bir yatın hızına erişebilmek bile yeterince heyecan verici. Ancak dikkat edin, ünlü sörfçü Kelly Slater uyarıyor: “Bu spor mafyaya benziyor. Girişi var ancak çıkışı yok!”