Mobilemenu
Profile

Dalış Antrenmanları

İster tüplü ister serbest dalış yapın, sualtında var olabilmek için vücudunuzu daha az oksijenle yaşamaya alıştırmanız gerekiyor. Bunun için de gereğinden fazla kasa sahip olmamanız önemli. Zira çok kas, çok oksijen tüketimi demektir. Kanınızın oksijen taşıma kapasitesi yani VO2Max’ınızı artırmanız bu açıdan çok önemli. Açık konuş diyorsanız şöyle diyelim: Kalbinizi güçlendirin! Bunu da çeşitli egzersizlerle yapabilirsiniz.

Yürüyüş: Düzenli yürüyüş damar tıkanıklığının önüne geçer, dolayısıyla kalbe daha verimli oksijen taşınmasını sağlar. Araştırmalar, günde yarım saat yürüyüş yapanların ortalama ağırlığının, bu egzersizi yapmayanlara göre de 9 kilogram daha hafif olduğunu ortaya koymuş. Üstelik bu yarım saati, gün içinde 10’ar dakikalık üç partiye bölmeniz bile mümkün.

Isınma: Hemen hemen her sportif faaliyetten önce ısınmak sakatlıkların önüne geçmek adına önemlidir. Dalış mı yapacaksınız? O zaman önce biraz çömelip kalkın. Sonrasında bulduğunuz bir duvarı itmeye çalışın. Yerinde mi duruyor, sorun yok! Daha sonra ellerinizi kalçanıza koyup iki tarafa da dönüp durun. Kollarınızla yel değirmeni hareketi yapın. 2-3 dakikanızı alacak bu hareketler kaslarınızın ve eklemlerinizin sağlığı için çok faydalı.

Kas çalışmaları: Fazla kasın dalış için zararlı olduğunu söyledik ama dalgalara, akıntılara ve üzerinizdeki ağırlıklara dayanabilmek için yine onlara ihtiyacınız olduğu kesin. Basit squat, chest press, çapraz mekik egzersizlerini abartmadan yapın. 

Ayak esnetme: Sualtında en az bir saat palet vuracaksanız. Karşılığında ağrılı ayak krampları almak istemiyorsanız haftada iki kez parmak yakalamaca yapmalısınız. Bu basit hareketle kaslarınız güçlenecek, tabanınızı destekleyecek, dalışlarda daha az yorgunluk hissedeceksiniz.

Sırt esnetme: Ellerinizi alnınıza götürün, kollarınız kırık şekilde yüzükoyun yere uzanın. Bu pozisyonda bedeninizle birlikte başınızı kaldırmaya çalışın. 8 veya 12 tekrar yapın. Sırtınızın güçlendiğini hissedeceksiniz.

Derin nefes alma: Yoga egzersizlerinin akciğer fonksiyonlarını ve kapasitesini artırdığını artık herkes biliyor. Masanıza oturun, kollarınızı yana bırakıp uzatabildiğiniz kadar geriye uzatın, bu şekilde beş ya da altı derin nefes alıp gevşeyin.

Baldır geliştirme: Yere uzanın, sandalyede oturur gibi pozisyon alın, 90 derece kırdığınız bacaklarınızı duvara yaslayın. Ayaklarınıza doğru yavaşça yükselin. Topuklar yere dokunana kadar da alçalın. Yorulana kadar yapın.