Mobilemenu
Profile

Dalış Sevgisini Vücuduna İşleyen 10 Maceracı

Tutkunu olduğu doğa sporunu vücuduna dövme olarak işleyen insanları ele almaya devam ediyoruz. Bu kez sırada yeryüzünden vazgeçip sualtını kendine memleket yapan scuba diving sevenler var. Bazıları sualtında görüp de çok sevdiklerini, bazıları ise birebir scuba diving deneyimini vücuduna işleyen bu insanlar tabiri caizse tutkularını ete kemiğe büründürmüş. İşte o 10 çılgın ve şahane dövmeleri.

Senkronize süzülüş

Bu hanımefendi su içinde süzülürken bir deniz canlısına özeniyor. Belki de en sevdiği deniz canlısına: Ahtapot. Öyle ki bu sevgisini sadece bir ahtopotu taklit ederek değil vücuduna dövme olarak işleterek de gösteriyor. Ortaya da böyle estetik bir sonuç çıkıyor.

Dünyanın en renkli balığı

Dövmenin sahibi belli ki yaptığı bir dalış sırasında dünyanın en renkli balığına rastlamış. Elbette gördüğü balığı birebir dövmeciye anlatıp renklerini de hatırlayarak çizdirememiştir ama en azından hatırında kaldığı kadarıyla bu şahane balığı koluna misafir etmiş. Gayet de güzel olmuş.

Sıra dışı bir dalgıç…

Bu dövmede ise bir tür çizgi roman karakteri gibi olan bir dalgıç çizimiyle karşı karşıyayız. Paletleri ve zıpkınıyla ava çıkmış izlenimi de yaratılmış. Kısacası, sualtının baş belası bir tipe benziyor. Uzak durmakta fayda var.

İki arkadaş

Sırt bölgesi için gayet uygun görünen bu dövmede sualtının en heybetli balığı balinanın karşısında insanın küçüklüğünü gösteren bir çizime tanık oluyoruz. Adeta iki dost gibi görünen balina ve insan aynı anda süzülürken, garip bir şekilde huzur verici bir his de bırakıyorlar.

Sualtında yaşam

Bu dövme ile bir dalış tecrübesi, o dalış tecrübesinde görülebilecek çoğu şey ve dalış yapan sualtı aşığının görüntüleri bir sırtta görselleşirken, görene “İnsan sırtını başka bir amaç için kullanacaksa işte böyle bir dövme yaptırmalı” dedirtiyor.

Şimdi biraz daha sanata girelim

Sırt, sualtı dünyası üzerine çalışmak için geniş bir alan. Ama bir baldır üstüne sualtı dünyasını bütün incelikleri ile yansıtabiliyorsa o dövmeciye madalyasını takmak da şart olur. İşte bu dövmede şahane tasvirlerle canlanan sualtı dünyasını bir baldırda seyrediyoruz. Her şey harika olmasına rağmen, yine de insan “Baldır ya” diye düşünüyor. Yani, bir baldırı izlemek epey tuhaf ama bu dövme için de değebilir.

Balık adam?

Biraz mitolojik ve dini göndermeleri olan bu dövmede ise bir balığın içindeki dalgıç resmedilmiş. Adeta bütünleşen ikilimiz dövmecinin elinde belki çok estetik bir görüntü ortaya çıkaramamış ama bir fantaziyi başarılı şekilde kola taşımayı başarmış.

Sualtında aşk başkadır

Aşkın yeri ve zamanı olmaz. Binyılların efsanesi deniz kızı bir dalgıçla buluşunca ortaya da böyle harika bir dövme çıkıyor işte. Tek şikayetimiz var: Sonuçta her şey bir fantazi, keşke o kafadaki maskeyi de çıkarsaymış dalgıç abimiz. Kızcağız maskeyi öpmüş.

Kısa ve net

Çok küçük ama çok ince düşünülmüş bu dövmede ise kafamızda bir balık figürünü tamamlıyoruz. Kocaman dövmeler yerine minimal tercihler yapmak isteyenler için ideal.

Sanatın sualtıyla buluştuğu an

Bir başyapıt ile listemizi bitirelim. Bir sualtı macerasına dair ne arıyorsanız hepsi bu dövmede var. Bir sırtın tamamını kaplayan bu çizimde, köpekbalıklarından dalgıçlara, batık gemilerden adaya, hatta sualtına yansıyan gün ışığına kadar her şey en ince detayına kadar işlenmiş. Bize de hayran hayran bakmak kalmış.