Mobilemenu
Profile

Dalış Türleri

Dalış dünyasının iki ayrı tür arasında kaldığını söylemek mümkün: Nefes alma aygıtı olmadan yapılan yani serbest dalış ve nefes alma aygıtını kapsayan yani tüplü (scuba) dalış. Her ikisinin de birbirinden farklı alt türleri de var.

Serbest Dalış: Eğer eski usul bir mercan avcısı gibi nefesini tutup suya dalıyorsanız serbest dalış yapıyorsunuz demektir. İsterseniz hiçbir ekipman kullanmadan da serbest dalış yapabilirsiniz ama maske, şnorkel ve palet kullanırsanız daha fazla verim alırsınız. Bu arada bu üç ekipman dalış jargonunda ABC olarak geçer yani o kadar temel ekipmanlardır, haberiniz olsun! Maske denizde önünüzü görebilmeniz, palet daha hızlı gidebilmeniz, şnorkel de nefes almak gerektiğinde başınızı sudan çıkartmadan bu işlemi yapabilmeniz için geçerli. Serbest dalışın da iki ayrı alt disiplini var. Dikey dalışta sporcunun dikine dalıp inebileceği maksimum derinliğe inmesi ve aynı mesafeyi aşarak yüzeye dönmesidir. İnilen ağırlıkla çıkılıp çıkılmamasına göre sabit ağırlıklı ve değişken ağırlıklı iki ayrı alt türü olduğunu da bildirelim. Diğer alt tür yatay dalış ise bildiğiniz nefesinizi tutarak su altından gidebildiğiniz kadar gidebilme mücadelesi olarak özetlenebilir. Yarışları, sığ sularda, özellikle havuzlarda yapılır. Tabii uygun sığlıktaki göl ve denizler de bu spor için uygun.

Scuba: Şimdi tekrar regülatör, tüp, ABC diye bahsetmeye gerek yok. Kendi özel elbisesi ve ekipmanıyla yapılan, dışarıdan nefes alma aygıtı yardımıyla yapılan dalışlar tüplü dalış olarak biliniyor. Bir yarıştan çok sertifika programıyla derecelendirme sistemi söz konusudur.

Dalış Belgesi Sınıfları

Nefes teknikleri eğitimini alan, dalış malzemelerini ve onları nasıl kullanacağını öğrenen, 18 metreye kadar dalabilenler bir yıldız dalış sertifikası alabilirler. dalgıçlık adı verilir. Bir üst kademe olan iki yıldızlı dalgıçlık da su altında yön bulma, arama kurtarama yapma, gece dalışlarını icra edebilme, navigasyon aletleri ve pusulalarla dalabilme, akıntıya karşı gidebilme ve aklınızdaki sorunun yanıtı olarak 40 metreye kadar dalabilme gibi kriterler var. Üç yıldızlı dalgıçlıkta ise artık her şeyi öğrendiği kabul edilen dalgıcın kendini geliştirmeye yönelik yaptıklarıdır. Dalış planlaması yapmak, dalış tablolarını kullanabilmek, ileri arama kurtarma ve pusulalı yön bulma eğitimlerini gerçekleştirmek, kendi antrenmanlarını oluşturup yapabilmek gibi beceriler öne çıkar. Bot kullanmayı öğrenmek de su üstündeki meziyeti olarak onu diğerlerinden ayrıştırır.