Mobilemenu
Profile

Dalış Yapmayı Öğrenmek Kolay Mıdır?

Yeter ki dalmayı isteyin; gerisi kendiliğinden gelecektir. Sualtında icra edilmesi, yaşanacak olası bir kaza durumunda insan hayatının söz konusu olması, teknolojik aletlere ihtiyaç duyulması gibi nedenler tüplü dalışın eğitimsiz yapılamamasını beraberinde getiriyor. İşte tam da bu nedenle dalmak çok kolay öğreniliyor. Yaz tatilinde alacağınız birkaç dersle derinliklere dalabilmenin püf noktalarını öğrenebiliyorsunuz.

İşi kolaylaştıran etmenlerin başında insanoğlunun merak duygusu başı çekiyor. Sualtında olmak, yerçekimsiz ortama benzediğinden insanda uçma hissi uyandırır. Bu dünyada var olabilme dürtüsü de dalış yapmak isteyenlerin sayısını artırıyor, eğitimler pür dikkat geçiyor. 14 yaşını bitirmiş ve dalış için engel teşkil eden bir sağlık sorunu olmayan herkes bu eğitimlere katılabilir. Çok iyi bir yüzücü ya da üst düzey kondisyona sahip olmanız da şart değil. Üstelik bunun için yazın gelmesini de beklemenize gerek yok. Kışın başlangıç eğitimleri havuzlarda yapılıyor.

Eğitim denizin 1-2 metre derinliğindeki bölgelerde veya aynı derinlik ölçüsüne sahip havuzlarda verilir. Karşılıklı diz çöken eğitmen ve kursiyer, beş dakika kadar soluk alıp verir; böylece belli bir nefes ritmi sağlanır. Bu adaptasyon sürecinde kursiyer, regülatörle nefes almanın kolay olduğunu anlar, heyecanını yatıştırır. Bir sonraki aşama ise yüzerlik ayarı. Neopren kıyafetler yüzdürücüdür; bu yüzden tüplerin ağırlığı bile batmayı gerçekleştiremez. Dalgıçların ekstra ağırlık takmaları da bu yüzdendir. Ancak gereksiz ağırlıklar bu sefer dipte hareket etmeyi zorlaştırır, fazla hava tüketimine sebep olur, suyu bulandırır, kazalara sebep olur. Doğru miktarda ağırlık alınıp alınmadığı yüzerlik ayarı testiyle anlaşılır. Bunun için paletlerin ucu dibe değecek şekilde zemine uzanılır. Ciğerlerdeki nefes boşaltılır; bu esnada vücudun ön kısmı yere değecek gibi olur. Nefes alınır, vücut yine yükselir. Bu birkaç defa tekrarlanır. Eğer her seferinde vücudun üst tarafı, paletler yere teması kaybetmeden aynı şekilde inip kalkıyorsa doğru ağırlık takılmış demektir. Derin soluk aldığınızda vücut yerden kalkmıyorsa ağırlık fazladır. Aynı testi BC kullanarak da yapabilirsiniz. Tek fark BC’ye, şişirme düğmesiyle çok miktarda havayı bir anda basmamak gerektiğidir. Son aşama olan suda askıda kalmayı da yaptığınız takdirde kolayca dalışa geçebileceğinizi göreceksiniz.